Obserwuj w Google News

Stan wyjątkowy na popularnej turystycznie wyspie. MSZ wydało ostrzeżenie dla Polaków

2 min. czytania
14.07.2022 15:06
Zareaguj Reakcja

Premier Sri Lanki ogłosił w środę (13 lipca) stan wyjątkowy na terenie całego kraju oraz godzinę policyjną w prowincji zachodniej (Kolombo). Polskie MSZ wydało komunikat, w którym zaleca przebywającym na wyspie Polakom "zachowanie dużej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych władz". Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpowiada również, co zrobić w przypadku odwołania lotu lub wycieczki na Sri Lankę.

Sri Lanka - stan wyjątkowy
fot. Arun Sankar/AFP/East News

Sri Lanka, popularna wśród turystów wyspa w Azji Południowej, już od dłuższego czasu zmaga się z ogromnymi problemami. W kwietniu tego roku lankijski rząd ogłosił bankructwo. Już wówczas sytuacja w kraju była bardzo napięta, a z każdym kolejnym miesiącem było tylko gorzej. Poważny niedobór walut, który ograniczył import paliw, żywności i leków, pogrążył kraj w największym kryzysie gospodarczym od odzyskania niepodległości w 1948 roku. Inflacja obecnie wynosi niemal 55 proc. 

Na skutek masowych protestów mieszkańców, których kulminacja nastąpiła w sobotę 9 lipca,  prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa uciekł z kraju na kilka godzin przed ustąpieniem ze stanowiska. Następnie pełniący obowiązki prezydenta premier Ranil Wickremesinghe ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja zapadła po tym, jak kilkaset osób domagających się jego rezygnacji, otoczyło jego biuro w Kolombo.

Redakcja poleca

Stan wyjątkowy na Sri Lance. MSZ wydało komunikat do Polaków

Z uwagi na ostatnie doniesienia z tego azjatyckiego kraju, w tym o masowych protestach i ogłoszeniu stanu wyjątkowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało specjalny komunikat do Polaków.

– W związku z napiętą i pogarszającą się sytuacją ekonomiczną oraz zgłoszeniami dot. odwoływanych lotów powrotnych Polakom przebywającym obecnie na Sri Lance zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń i stosowanie się do zaleceń władz miejscowych – czytamy w komunikacie.

Zobacz także:  Linia lotnicza anuluje 12 tysięcy lotów. Dotknie to 1 mln pasażerów

Odwołane loty i wycieczki na Sri Lankę. Co zrobić?

MSZ radzi również, co należy zrobić, jeśli odwołano nasz lot lub zorganizowaną wycieczkę na Sri Lankę.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych," jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju. Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal możliwość zmiany biletu na lot w późniejszym terminie, inną trasą, do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem)".

Resort przypomina też o skontaktowaniu się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i ewentualnego przedłużającego się pobytu na wyspie.

Po pomoc można zgłosić się też do konsula dyżurnego w Nowym Delhi, który jest dostępny pod numerem telefonu: + 91 9910 999 477 oraz adresem email: newdelhi.wk.dyzurny@msz.gov.pl.

MSZ przypomina, że warto również dokonać rejestracji w systemie Odyseusz, co umożliwi ewentualne przesłanie ważnych komunikatów osobom przebywającym na terenie Sri Lanki.

Źródło: MSZ, Wprost