Obserwuj w Google News

Szwajcaria: 9 wskazówek i ciekawostek przed podróżą [Poradnik praktyczny]

4 min. czytania
Aktualizacja 06.07.2021
06.07.2021 14:50
Zareaguj Reakcja

Szwajcaria, choć położona w sercu Europy, zdecydowanie wyróżnia się na tle swoich sąsiadów. To kraj fascynującej kultury, przepięknych krajobrazów z wiecznie ośnieżonymi szczytami Alp, aromatycznych serów i… wysokich cen. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Szwajcarii? Podpowiadamy.

Szwajcaria
fot. Shutterstock

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z najbardziej interesujących krajów w Europie. Słynie jako najbardziej górzysty teren na świecie, kraina jezior oraz kraj fantastycznych serów, zegarków i doskonale przygotowanych ośrodków narciarskich.

Planujecie wycieczkę do Szwajcarii? Oto 9 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą.

1. Wycieczka do Szwajcarii: jak się dostać?

Szwajcaria samolotem. Najszybszą i najtańszą formą transportu jest samolot. Do wyboru bilety linii Swiss – połączenia z Warszawy do Zurychu i Genewy zaczynają się od 400 zł w obie strony.

Tanią ofertę ma linia easyJet – z Warszawy lub Krakowa do Bazylei bilety w cenie 120 zł w obie strony. 

Szwajcaria samochodem. Podróż samochodem opłaca się przy trzech, czterech osobach. Najbliżej, więc i najtaniej, mają mieszkańcy Dolnego Śląska. Do pokonania jest wówczas 1000–1400 km, co przez niemieckie autostrady daje około 10–13 godzin jazdy. Z Warszawy do Szwajcarii jest ok. 2 tys. km. Trzeba pamiętać o wykupieniu na granicy Szwajcarii winiety. Jest ważna przez cały rok i kosztuje 40 franków, czyli ok. 155 zł. Uwaga na szwajcarskie radary. Przekroczenie prędkości nawet o 5 km/h może być dla nas bardzo kosztowne.

Redakcja poleca

2. Szwajcaria: kraj bez stolicy?

Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy. Siedziba rządu znajduje się w Bernie, przez co właśnie to miejsce uznawane jest za miasto stołeczne. W rzeczywistości Berno to jest jednym z 26 kantonów, czyli terytorialnych jednostek administracyjnych. 

Berno
fot. Pixabay

Berno na centralną siedzibę władz zostało wybrane w 1848 roku. Obecnie jest także ważnym węzłem komunikacyjnym, siedzibą zagranicznych przedsiębiorstw oraz organizacji międzynarodowych.

3. Szwajcaria: dowód czy paszport?

Chociaż Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, jest sygnatariuszem układu z Schengen i do przekroczenia jej granic wystarcza dowód osobisty. Podczas podróży samochodem koniecznie jest także wykupienie winiety. 

Ciekawostką może być fakt, że ponad 70 procent Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko jakiemukolwiek działaniu zmierzającemu w kierunku podpisania umowy akcesyjnej z Unią Europejską.

4. Jaką walutę zabrać do Szwajcarii?

Pomimo tego, że obowiązującą walutą jest frank szwajcarski (CHF), niemal wszędzie przyjmowane są także płatności w euro (reszta często wydawana jest we frankach). Bez problemu można też płacić kartą. 10 CHF = 8,90 EUR.

Frank szwajcarski
fot. Shutterstock

A gdzie najlepiej robić zakupy? Najtaniej jest oczywiście w supermarketach – w Coop i Migros (w tym drugim nie dostaniemy alkoholu).

Redakcja poleca

5. Jak podróżować po Szwajcarii?

Jeśli nie mamy własnego samochodu i chcemy zwiedzić cały kraj, najlepiej podróżować pociągiem. Warto na miejscu wykupić Swiss Pass, obejmujący przejazdy nie tylko pociągami, ale też autobusami i statkami (2 klasa; 4 dni/272 franki szwajcarskie). Gdy zdecydujemy się zostać w jednym regionie kraju, można kupić Swiss Card obejmującą dojazd z i na lotnisko oraz zniżkę 50 proc. na pozostałe przejazdy (koszt ok. 199 franków).

W miastach koniecznie trzeba przesiąść się na rowery. W Zurychu czy Genewie wypożyczane są za darmo (konieczne 20 franków depozytu). Bardziej wygodni mogą skorzystać z rowerów elektrycznych.

6. Pogoda w Szwajcarii: kiedy warto jechać?

Nie ma idealnej pory na wyjazd do Szwajcarii, wszystko zależy od tego, w jakim celu tam jedziemy. Zwolennicy sportów zimowych powinni wybrać się do kraju pomiędzy grudniem a marcem. Osoby preferujące letnie rozrywki i sporty ekstremalne – jak spływy kajakowe czy paralotniarstwo – powinny wybrać się do Szwajcarii latem lub późną wiosną.

Szwajcaria jezioro
fot. Pixabay

Ci, którzy chcą po prostu pozwiedzać kraj, mogą wyjechać o każdej porze roku, choć bez wątpienia najprzyjemniejszym czasem – ze względu na piękną pogodą – jest maj i wrzesień. Wtedy też liczba turystów jest mniejsza niż w szczycie sezonu (czerwiec-sierpień) i ceny nie tak wygórowane.

7. Roaming w Szwajcarii: uwaga na wysokie opłaty

Planując wyjazd do Szwajcarii, warto pamiętać, że ceny roamingu są zdecydowanie wyższe, ponieważ kraj nie należy do Unii Europejskiej. W zależności od operatora za minutę połączenia do Polski można zapłacić od 4,94 do 10 zł, za SMS ok. 2 zł, a za MMS powyżej 3 zł.

8. Flaga i bunkry w Szwajcarii: ciekawostki o kraju

Szwajcaria jest wyjątkowa z wielu powodów. Jednym z nich jest… flaga. To jeden z dwóch krajów, obok Watykanu, który posiada kwadratową flagę.

Flaga Szwajcarii
fot. Pixabay

Kraj słynie też z ogromnej liczby bunkrów. W Szwajcarii znajduje się około 300 schronów, które mogą pomieścić 9 milionów ludzi, czyli o 1,5 mln więcej niż wynosi liczba mieszkańców tego kraju!

9. Czego spróbować w Szwajcarii?

Choć posiłki w tutejszych restauracjach nie należą do najtańszych, warto spróbować przynajmniej kilku specjałów kraju. Obowiązkowym kulinarnym podczas pobytu w Szwajcarii powinno być czekoladowe lub serowe fondue. Na obiad warto zamówić na przykład Zürcher Geschnetzeltes, czyli gulasz z cielęciny w sosie śmietanowo-winnym z grzybami. Zwykle podaje się go w towarzystwie rösti, tzw. szwajcarskich placków ziemniaczanych.

Jak Szwajcaria, to oczywiście sery. Słynny raclette podgrzewa się zwykle na małych patelniach, podaje z ziemniakami w mundurkach, korniszonami i marynowanymi owocami. Zwolennicy słodkości powinni spróbować mässmogge, łakoci z Bazylei. To cukierki, które mają podobno długość kciuka (mają 5,5 cm) i wypełnione są pralinami z orzechów laskowych.

Redakcja poleca