,

Szwajcarska miejscowość oferuje 90 tys. złotych nowym mieszkańcom

Nina Czochara
22.11.2017 13:47

Położona w Alpach wioska Albinen zachęca nie tylko pięknymi widokami. Tamtejsze władze są gotowe zaproponować nowym mieszkańcom spore wynagrodzenie. Jest jednak kilka warunków.

Szwajcarska miejscowość oferuje 90 tys. złotych nowym mieszkańcom
fot. Flickr

Albinen to niewielka wioska w południowo-wschodniej części Szwajcarii. Obecnie zamieszkuje ją 240 osób. W ostatnich latach wielu mieszkańców zdecydowało się na przeprowadzkę do większych miast, w efekcie czego pogorszył się stan gospodarki oraz poziom życia w miejscowości. Wraz z odejściem trzech ostatnich rodzin, zamknięto nawet lokalną szkołę. Albinen ma problem podobny do innych wiosek w Szwajcarii - wyludnia się w szybkim tempie. Dlatego właśnie pojawił się pomysł wsparcia finansowego w zamian za przeprowadzkę.

Nawet 250 tys. zł dla całej rodziny

Pomysł jest taki, aby osoby, które zdecydują się zbudować lub kupić dom w Albinen, mogły otrzymać wynagrodzenie w wysokości 25 tys. CHF (ok. 90 tys. zł) na dorosłego i 10 tys. CHF (ok. 36 tys. zł) na dziecko. W przypadku czteroosobowej rodziny to łącznie 70 tys. CHF, czyli 250 tys. zł!

Przeczytaj także: Willa na rajskiej wyspie za jedyne 34 zł! Liczyć się też będzie... szczęście

Jakie są warunki otrzymania wynagrodzenia?

Wsparcie finansowe dla nowych mieszkańców uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Po pierwsze trzeba mieć mniej niż 45 lat. Po drugie zakupiona nieruchomość musi mieć wartość minimum 200 tys. CHF, czyli około 725 tys. złotych. Po trzecie trzeba zamieszkać w wiosce minimum dekadę, w przeciwnym razie przyznana kwota zostanie odebrana.

Trwa głosowanie w celu potwierdzenia pomysłu

Pomysł musi przegłosować jeszcze lokalny samorząd, jednak biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację szwajcarskiej wioski, zgoda na tę inwestycję powinna być poparta przez mieszkańców. Liczba miejsc w Albinen jest jednak ograniczona. W szczytowym okresie wioska miała maksymalnie 380 mieszkańców.

Zobacz, jak wygląda szwajcarska wioska Albinen.

___

RadioZET.pl/CN