Obserwuj w Google News

Szwecja znosi wszystkie restrykcje covidowe. "Nadszedł czas otworzyć kraj"

2 min. czytania
04.02.2022 15:07
Zareaguj Reakcja

Władze Szwecji podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich restrykcji przeciwepidemicznych. Przestaną obowiązywać m.in. certyfikaty covidowe oraz limity zgromadzeń. O dużych zmianach, które wejdą w życie już 9 lutego, poinformowała premier kraju Magdalena Andersson.

Sztokholm, pandemia
fot. Wei Xuechao/Xinhua News/East News

Europa nadal zmaga się z pandemią koronawirusa. Coraz więcej krajów, chcąc wyjść z gigantycznego kryzysu wywołanego Covid-19, decyduje się na stopniowe luzowanie obostrzeń lub nawet całkowite znoszenie wprowadzonych wcześniej ograniczeń. Tak też jest w przypadku Szwecji, w której już za kilka dni przestaną obowiązywać dotychczasowe restrykcje. 

Warto podkreślić, że szwedzkie władze znoszą obostrzenia jako ostatnie w Skandynawii. Wcześniej z polityki covidowej zrezygnował już rząd Danii, który otworzył społeczeństwo 1 lutego, a także Norwegii oraz Finlandii.

Redakcja poleca

Szwecja od 9 lutego znosi wszystkie restrykcje

Władze Szwecji przekazały, że decydując się na rezygnację z dotychczasowej polityki covidowej, kierują się kwestią wydolności służby zdrowia, w której sytuacja jest stabilna, oraz znacznie łagodniejszym przebiegiem Covid-9 wywołanych Omikronem.

– Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień – podkreśliła Magdalena Andersson na konferencji prasowej.

Dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell dodała, że złoży wniosek do rządu o usunięcie COVID-19 z listy chorób zagrażających społeczeństwu.

– Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy – tłumaczyła Tegmark Wisell.

Od 9 lutego w Szwecji pozostanie jedynie zalecenie pozostania w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 powinny unikać dużych zbiorowisk ludzi.

Szwecja, podobnie jak Dania, zdecydowała się na zniesienie obostrzeń w chwili, gdy notowane są rekordowe liczby infekcji koronawirusem. Tylko w środę w kraju odnotowano 39 205 nowych przypadków COVID-19. Władze wskazują jednak na wysoki odsetek zaszczepionych – dwiema dawkami zaszczepionych zostało 83,6 proc. osób powyżej 12 lat, a trzema – 49,4 proc. powyżej 18 lat.

Redakcja poleca

Źródło: PAP, gov.pl