Obserwuj w Google News

Szwecja rezygnuje z restrykcji wjazdowych. Podróżujący nie muszą okazywać certyfikatu szczepień ani testu

2 min. czytania
08.02.2022 09:24
Zareaguj Reakcja

Rząd Szwecji ogłosił, że od 9 lutego skończą się kontrole graniczne podróżnych wjeżdżających z krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że przy wjeździe nie będą sprawdzane certyfikaty covidowe, a niezaszczepieni nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu. 

Szwecja, restauracja
fot. Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News

Szwecja już w minionym tygodniu informowała, że znosi wszystkie obostrzenia przeciwepidemiczne obowiązujące wewnątrz kraju. Teraz okazuje się, że znikną również restrykcje wjazdowe dla podróżujących z państw UE. 

"Decyzja o całkowitym zniesieniu ograniczeń wjazdowych opiera się na ocenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który uznał, że ten środek kontroli nie jest już dłużej konieczny" – podkreśliła minister handlu zagranicznego i współpracy nordyckiej Anna Hallberg.

Redakcja poleca

Szwecja otwiera granice i znosi restrykcje wjazdowe

Zgodnie z ogłoszonymi przez rząd Szwecji zmianami, od 9 lutego skończą się kontrole graniczne podróżnych wjeżdżających z Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że osoby przyjeżdżające do tego kraju nie muszą okazywać certyfikatów covidowych, a niezaszczepieni są zwolnieni z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu.

W przypadku wjazdu do Szwecji z innych krajów niż państwa UE, państw nordyckich oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej kontrole epidemiczne na granicy mają się zakończyć 31 marca.

Władze kraju tłumaczą, że policja, sprawdzająca obecnie certyfikaty Covid-19 lub wyniki testów, będzie mogła dzięki tym zmianom skoncentrować się na walce z przestępczością. W Szwecji funkcję straży granicznej pełni oddział policji. W ostatnich dniach kontrole epidemiczne na granicach przeprowadzane były jedynie wyrywkowo.

Szwecja rezygnuje ze wszystkich obostrzeń

Jak wcześniej wspominaliśmy, szwedzkie władze znoszą od 9 lutego wszystkie restrykcje, w tym limity zgromadzeń w pomieszczeniach, a także obowiązek okazywania certyfikatów covidowych przy wejściu do kin czy teatrów. W skandynawskim państwie zostanie utrzymane jedynie zalecenie pozostania w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Z kolei osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 mają unikać dużych zbiorowisk ludzi. 

Decyzję o zniesieniu obostrzeń rząd Szwecji wyjaśnił "lepszą wiedzą o Omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem wyszczepienia społeczeństwa".

Redakcja poleca

Źródło: PAP (Daniel Zyśk)