Obserwuj w Google News

Tajlandia luzuje restrykcje dla turystów. Łatwiejsze podróżowanie dla zaszczepionych

2 min. czytania
13.09.2021 12:34
Zareaguj Reakcja

Tajlandia powoli otwiera się na turystów. Od 1 października w pełni zaszczepieni cudzoziemcy będą mogli odwiedzać Bangkok i cztery inne prowincje kraju bez konieczności odbywania kwarantanny – poinformowały władze królestwa. Uzależniona od masowej turystyki Tajlandia rozszerza w ten sposób eksperymentalny program mający na celu przyciągnięcie zagranicznych gości tuż przed rozpoczynającym się jesienią szczytem sezonu turystycznego.

Bangkok, Tajlandia
fot. Shutterstock

Tajlandia przed pandemią była jednym z najpopularniejszych kierunków egzotycznych wśród turystów z Polski. W dobie koronawirusa i licznych restrykcji podróżowanie do tego kraju było w ostatnim czasie mocno ograniczone. Teraz tajskie władze zapowiedziały, że otwierają się na zaszczepionych cudzoziemców, zwalniając ich z dodatkowych obostrzeń. 

Bangkok. Ułatwienia dla zaszczepionych turystów

Od 1 października, poza Bangkokiem, na zaszczepionych zagranicznych gości szerzej otworzą się również prowincje Chonburi, Petchaburi, Prachuap Khiri Khan i Chiang Mai. Jak przekazał w piątek rzecznik rządu, Tanakorn Wangboonkongchana, w kolejnych tygodniach ma do nich dołączyć 21 kolejnych prowincji i regionów. Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami podróżujący, którzy potwierdzą przyjęcia pełnego cyklu szczepień, będą mogli odwiedzać kraj bez konieczności odbywania kwarantanny. 

W wielu regionach Tajlandii przyspieszany jest obecnie program szczepień przeciwko koronawirusowi i planowane są kampanie promocyjne adresowane do cudzoziemców. Jak zaznaczył Tanakorn, to druga faza planowanego rozluźniania epidemicznych restrykcji, która ma pomóc miejscowej gospodarce.

W ramach trwającego od lipca pilotażowego programu zaszczepieni turyści z państw i terytoriów o niskim lub średnim ryzyku zakażeń, w tym z Polski, mogą przylecieć na leżącą na południu kraju wyspę Phuket bez konieczności odbywania kwarantanny. Według tajlandzkiego urzędu ds. turystyki (TAT) z programu skorzystało dotąd ponad 30 tys. osób, które – jak wynika z rządowych danych – w lipcu i sierpniu wydały tam 1,6 mld bahtów (50 mln USD).

Redakcja poleca

Tajlandia. Luzowanie restrykcji od września

Od 1 września, po dwumiesięcznym częściowym lockdownie Bangkok i 28 prowincji Tajlandii najmocniej dotkniętych zachorowaniami na Covid-19, częściowo wróciło do normalnego życia. Na początku miesiąca zostały tam otwarte restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, boiska oraz parki. Przywrócono też loty krajowe. Do tej pory nie można było się przemieszczać do prowincji, gdzie zakażeń było najwięcej.

Choć w azjatyckim królestwie przeciwko koronawirusowi w pełni zaszczepiono dotąd około 16 proc. populacji, to liczba nowych infekcji od połowy sierpnia stale spada. Sytuacja pozostaje jednak trudna: w ostatnim tygodniu każdego dnia notowano średnio 14,8 tys. infekcji koronawirusem. Od początku epidemii wykryto ich 1,35 mln, zmarło zaś ok. 14 tys. chorych na Covid-19 osób. Wiele państw, w tym USA i Wielka Brytania, nadal odradza swoim obywatelom podróże do Tajlandii.

Redakcja poleca

Źródło: PAP