,

Tajlandia zakazuje stosowania kremów przeciwsłonecznych. Wysokie kary za złamanie przepisów

06.08.2021 12:12

Tajlandia zakazała stosowania kremów do opalania z chemicznymi filtrami we wszystkich morskich parkach narodowych. Zmiany wprowadzono w celu ochrony raf koralowych na dziewiczych plażach i wyspach. Osobom, które złamią już obowiązujące przepisy, grozi mandat w wysokości do 100 tys. bahtów, czyli ponad 11 tys. złotych.

Tajlandia - plaża
fot. Shutterstock

Eksperci uważają, że kremy z filtrem UV zawierające substancje chemiczne szkodzą środowisku i koralowcom. Tajski Departament Ochrony Środowiska przekazał, że cztery składniki powszechnie występujące w kremach do opalania powodują bielenie rafy, niszczą larwy koralowców i utrudniają ich reprodukcję. 

Tajlandia. Zakaz stosowania kremów z filtrami chemicznymi

Wprowadzone przepisy dotyczące zakazu stosowania kremów z filtrami na terenie parków narodowych zostały wprowadzone po tym, jak zwiększyła się liczba turystów odwiedzających południowo-wschodnią Azję. 

Zakazane kremy do opalania zawierają oksybenzon, oktinoksat, enzacamene lub butyloparaben. 

Osoby, które zlekceważą obowiązujące przepisy, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości w wysokości do 100 tys. bahtów tajskich, czyli równowartość 11,5 tys. zł. Nie podano jednak, w jaki sposób będą egzekwowane nowe przepisy. 

Jedną z ostatnich znaczących decyzji podjętych przez rząd Tajlandii w celu ochrony raf koralowych tego kraju było zamknięcie zatoki Maya Bay na wyspie Phi Phi Leh w 2018 roku.

Pierwszym krajem, który zakazał toksycznych dla rafy filtrów przeciwsłonecznych było Palau (w 2018 roku). Z czasem podobne przepisy wprowadziły również Hawaje, Aruba, Wyspy Dziewicze czy też holenderska, karaibska wyspa Bonaire. 

loader

Źródło: The Independent, Onet

Logo radiozet Dzieje się