Obserwuj w Google News

Tatry: szlaki dla początkujących. 5 łatwych tras turystycznych w Tatrach

4 min. czytania
26.05.2021 15:33
Zareaguj Reakcja

Wybierasz się do Zakopanego i planujesz wyprawę w Tatry? Jeśli będą to twoje pierwsze kroki w górach wysokich, to koniecznie sprawdź proponowane przez nas szlaki w Tatrach dla początkujących. Poniżej znajdziesz zestawienie pięciu łatwych tras turystycznych.

Tatry: szlaki dla początkujących. 5 łatwych tras turystycznych w Tatrach
fot. SHUTTERSTOCK

Wiele osób przyjeżdżających do Zakopanego chce aktywnie spędzić czas. Doskonałym pomysłem jest zdobycie jednego lub kilku tatrzańskich szczytów. Ci, którzy nie mają doświadczenia w górskich wędrówkach, znajdą na miejscu wiele łatwych tras. Oto pięć pięknych szlaków turystycznych dla początkujących w Tatrach.

Redakcja poleca

Gęsia Szyja

Do tego miejsca zmierzamy od przystanku na Wierchu Porońcu. Z parkingu zielonym szlakiem docieramy na Rusinową Polanę (ok. 45 minut drogi). Szlak jest zaliczany do prostych, w dużej mierze prowadzi lasem. W czasie wędrówki odsłaniają się przepiękne widoki, zwłaszcza na strzeliste szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. Po dotarciu na Rusinową Polanę można odpocząć z całą rodziną. Na miejscu znajdują się ławki, stoliki czy bacówka. Nie zabraknie też fantastycznych widoków.

Gęsia Szyja Tatry
fot. Shutterstock

Po chwili wypoczynku ruszamy na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m), dokąd prowadzi wciąż zalesiony szlak po szerokich schodach (podobno jest ich około 900). Droga na szczyt zajmuje około 45 minut. Trasa nie kończy się na wzniesieniu – wiedzie dalej, ale kontynuowanie w tym momencie wędrówki może być zbyt wymagające dla początkujących. Ci, którzy lubią zabytkowe obiekty, mogą przespacerować się do pobliskiego, drewnianego Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach – można tam dotrzeć w 15 min niebieskim szlakiem z Rusinowej Polany.

Trasa: Wierch Poroniec — Rusinowa Polana — Gęsia Szyja

Długość trasy (na Gęsią Szyję – tam i z powrotem): ok. 9,5 km

Czas przejścia (sama wędrówka tam i z powrotem): ok. 3.30 h

Wielki Kopieniec

Trasa na Wielki Kopieniec to kolejny szlak w Tatrach dla początkujących. Szczyt jest niewielki, ale zaskakuje swoją wspaniałą panoramą. Na miejsce dotrzemy tu łatwym, zielonym szlakiem z Toporowej Cyrhli – wędrówka zajmie nieco ponad godzinę. Z samej góry zobaczymy Tatry Zachodnie od Kasprowego Wierchu przez Czerwone Wierchy aż po Kominiarski Wierch. Panorama jest naprawdę imponująca.

Wielki Kopieniec
fot.

Po zejściu ze szczytu można odpocząć na polanie Kopieniec. W drogę powrotną można wybrać się tą samą drogą lub zejść do Doliny Olczyskiej i dalej w dół dolinką na Jaszczurówkę (przystanek autobusowy). Kopieniec jest dobrą propozycją dla początkujących, również dla rodzin z dziećmi.

Trasa: Toporowa Cyrhla — Wielki Kopieniec, powrót dostępny tą samą drogą lub przez Dolinę Olczyską i zejście na Jaszczurówkę

Długość trasy: na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 5 km; na Kopieniec i zejście na Jaszczurówkę – ok. 7 km

Czas przejścia: na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 2 h; na Kopieniec i zejście na Jaszczurówkę — ok. 2.40 h

ZOBACZ TAKŻE:  Kolejka na Kasprowy Wierch - cena, bilety, godziny otwarcia i praktyczne informacje

Nosal

Nosal (1206 m) jest łatwo dostępny z Zakopanego i bardzo popularny szczególnie wśród rodzin z dziećmi. To doskonały szlak dla początkujących. Wznosi się nad Kuźnicami, pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Pomimo stosunkowo niewielkiej wysokości, rozciągają się z tego miejsca wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty, doskonale widać też Zakopane. Przejście całej grani Nosala zajmuje jedynie 1,5 godz., więc to dobry wybór dla początkujących.

Ze szczytu schodzimy najpierw parometrowym skalnym uskokiem, a dalej wygodną leśną ścieżką i po 10 minutach stajemy na Nosalowej Przełęczy (1103 m). Stąd możemy w 30 minut zejść zielonym szlakiem do Kuźnic i dalej już spacerkiem w dół – do punktu wyjścia lub żółtym szlakiem w przeciwną stronę na Polanę Olczyską i dalej na Kopieniec.

Trasa: Tama pod Nosalem – Nosal – Kuźnica - Tama pod Nosalem

Długość trasy: (pętla): ok. 4,6 km

Czas przejścia (sama wędrówka): ok. 1.45 h

Sarnia Skała

Jeszcze innym pięknym szlakiem dla początkujących w Tatrach jest szlak na Sarnią Skałę (1377 m). Wycieczkę rozpoczynamy przed wejściem do Doliny Strążyskiej – tam Ścieżką nad Reglami kierujemy się na wschód w kierunku wejścia do Doliny Białego. Wygodna droga prowadzi cały czas skrajem lasu, skąd można podziwiać Zakopane i Gubałówkę. Następnie docieramy do Czerwonej Przełęczy, skąd zaledwie 10 min wędrówki dzieli nas od szczytu Sarniej Skały.

Sarnia Skała
fot. Shutterstock

Z samej góry panorama na Zakopane i Tatry Zachodnie, a szczególności północne ściany Giewontu. Nie zawiedzie również droga prowadząca na szczyt – szlak wiedzie bowiem przez przepiękne doliny tatrzańskie – Dolinę Białego Potoku i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica.

Trasa: Dolina Strążyska – Ścieżka nad Reglami – Dolina Białego – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska

Długość trasy: ok. 9 km

Czas przejścia (sama wędrówka): ok. 3.40 h

Redakcja poleca

Dolina Pięciu Stawów

Ta dolina uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Tatrach. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wybierana przez miłośników górskich wędrówek. Wyprawa rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, dokąd można dojechać samochodem lub busem. Jest to jeden z najpopularniejszych punktów wyjścia w Polskich Tatrach, szczególnie w sezonie letnim – trzeba się wtedy przygotować na sporą liczbę turystów. Następnie asfaltowa droga prowadzi do wodogrzmotów Mickiewicza (ok. 50 min wędrówki). Później trzeba wybrać zielony szlak do Doliny Roztoki – trasa prowadzi głównie lasem (i tak przez około 1 godzinę 20 minut). Po drodze warto zobaczyć jeszcze Siklawę, największy wodospad w Polsce. 

Dolina Pięciu Stawów
fot. Shutterstock

Po krótkim przystanku na podziwianie wodospadu wracamy na zielony szlak i kierujemy się pod górę w stronę Doliny Pięciu Stawów – ok. 45 min drogi. Stamtąd można przejść do schroniska i odpocząć. Najszybciej zejdziemy z powrotem czarnym szlakiem dół do Doliny Roztoki – około 30 minut drogi. Potem Roztoką w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza (około godziny), a potem jeszcze jakieś pół godzinki asfaltem do parkingu. 

Trasa: Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Roztoki - Siklawa - Dolina Pięciu Stawów

Długość trasy: (do schroniska i z powrotem)ok. 17 km

Czas przejścia (sama wędrówka tam i z powrotem): ok. 5 h

ZOBACZ TAKŻE:

•  Tatry to nie tylko Morskie Oko. 6 najpiękniejszych jezior tatrzańskich

Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

•  9 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

•  Termy w Polsce. 10 najlepszych basenów termalnych [LISTA]