,

Te miejsca przynoszą szczęście… w miłości!

Nina Czochara
20.11.2017 10:10

Pocałunek na czerwonym schodku, spacer Drogą Miłości czy przypięcie kłódki na moście. Jest wiele legend związanych z miejscami przynoszącym szczęście w miłości. Szukający głębokiego uczucia powinni koniecznie odwiedzić te „romantyczne” punkty podczas swoich podróży.

Kłódki miłości
fot. Shutterstock

1. Zostaw miłosny list na ścianie Julii

      Dom Julii, Via Cappello, Werona

Dom Julii
fot. Pixabay

Chyba żadne miasto na świecie nie kojarzy się bardziej z miłością i romantyzmem niż Werona. Miejsce wiąże się z historią Szekspirowskich kochanków – Romea i Julii. Najchętniej odwiedzanym punktem jest dom Julii, przy Via Cappello, ze słynnym balkonem, pod którym stał zakochany Romeo. Wiele osób pozostawia karteczkę przylepioną do ściany posesji, co ma zapewnić wieczną miłość. Jeszcze inni piszą listy do samej Julii, prosząc o poradę lub o wstawiennictwo w odnalezieniu ukochanego czy ukochanej.

2. Za jeden pocałunek na schodku, 15 lat szczęścia w miłości

      The Alley of the Kiss (Callejon Del Beso), Guanajuato, Meksyk

Aleja Pocałunku
fot. Flickr

Historia słynnej Alei Pocałunków to tragiczne love story rozgrywające się w kolonialnym miasteczku w Meksyku. Ana, córka bogatego Hiszpana, mieszkała w budynku z balkonem po lewej stronie. Carlos, biedny górnik, miał dom po drugiej stronie wąskiej uliczki. Pewnej nocy ojciec Any przyłapał całujących się młodych w wąskiej przestrzeni między dwoma, niemal stykającymi się balkonami. Historia skończyła się tragicznie, bo kobieta zginęła z ręki swego rozgniewanego ojca. Dziś mówi się, że pocałunek wymieniony na trzecim, czerwonym schodku alejki przyniesie szczęście w miłości na 15 lat. Każdy inny stopień może być dla zakochanych pechowy, dlatego trzeba patrzeć pod nogi.

3. Wybierz się na spacer Drogą Miłości

      Via dell’Amore, Manarola-Riomaggiore, Włochy

Droga Miłości
fot. Flickr

Droga Miłości, czyli Via dell’Amore, to przepiękna nadmorska promenada łącząca dwie miejscowości w Ligurii - Manarola i Riomaggiore. Podczas romantycznego spaceru ponad 1,5-kilometrowym deptakiem czekają niesamowite widoki na morze, skalne urwiska, śródziemnomorska roślinność i tysiące kłódek miłości. Wszyscy zakochani, aby zapewnić sobie miłość na długie lata, powinni przypiąć po drodze kłódkę (najlepiej z wygrawerowanymi imionami) lub wypisać na ścianie dedykację miłosną. Trzeba tylko pamiętać, aby kluczyk od kłódki wyrzucić później do morza!

4. Zapal świeczkę ku czci św. Walentego

      Kościół przy Whitefriar Street, Dublin

Św. Walenty
fot. Flickr

Whitefriar Street Carmelite Church, czyli słynny kościół karmelitów, jest największy w Dublinie i najchętniej odwiedzany przez mieszkańców miasta. W świątyni znajdują się relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Wierni przychodzą tutaj, aby zapalić świeczkę ku czci świętego i prosić o wstawiennictwo w sprawach miłosnych.

5. Znajdź kamień w kształcie serca

      Skała Afrodyty, Pafos, Cypr

Skała Afrodyty
fot. Flickr

To tutaj, według legendy, z piany morskiej wynurzyła się Afrodyta, bogini miłości. Magia tego miejsca została podobno ukryta w kamieniach. Te przypominające kształtem serce przynoszą szczęście w miłości. Kamień podarowany ukochanej osobie ma sprawić, że nasze uczucie będzie odwzajemnione.

6. Jeśli nie pocałujesz tutaj swego ukochanego, most się zawali

      Fall Creek Gorge Suspension Bridge, Nowy Jork

Fall Creek Gorge Suspension Bridge
fot. Flickr

To miejsce sprawia, że serce zaczyna bić szybciej. Po pierwsze fantastyczne widoki na wodospady oraz wąwóz. Po drugie pocałunek z ukochanym/ukochaną. Legenda głosi, że jeśli kobieta odmówi mężczyźnie pocałunku w tym miejscu, most się zawali, a zakochani wpadną do głębokiego wąwozu!

7. Znajdź grób bieszczadzkich Romeo i Julii

     Grób Hrabiny, Bieszczady, dawna miejscowość Sianki

Według legendy szczęście w miłości przynosi położona w bieszczadzkim lesie mogiła dawnych właścicieli Sianek (Franciszka i Klary). Trzeba jednak najpierw zmówić nad grobem zmarłych „wieczne odpoczywanie”, a następnie głośno powiedzieć imię ukochanej osoby, od której oczekujemy dozgonnej miłości. Bieszczadzcy Romeo i Julia podobno naprawdę przynoszą szczęście!

8. Zdobądź „żółtą” górę Haung Shan

      Pasmo górskie w południowej części Anhui, wschodnie Chiny

Huang Shan
fot. Flickr

Dla zapewnienia sobie wiecznej miłości zakochani muszą przypiąć kłódkę na jednym z mostów, a później wyrzucić kluczyk. Zadanie nie jest jednak tak proste – najpierw trzeba wspiąć się na sam szczyt majestatycznej góry Huang Shan. W najwyższych punkcie ma 1864 m n.p.m.!

9. Przypnij na moście „kłódkę miłości”

      Cały świat

Kłódki miłości
fot. Flickr

Tradycja przypinania kłódek miłości na mostach pochodzi podobno z Chin, a obecnie znana jest na całym świecie. Moda na kłódki nie ominęła także Polski. Pierwsze pojawiły się na Moście Tumskim we Wrocławiu, w Krakowie zakochani wybrali Kładkę Bernatkę, w Gdańsku mosty przy ulicy Korzennej. „Mosty Miłości" doczekały się nawet swojego fanpage'a, gdzie publikowane są zdjęcia par oraz informacje o ciekawych miejscach z kłódkami zakochanych.

___

RadioZET.pl/CN