Ten zagraniczny kurort oblegają tłumy turystów. Przyjeżdżają, by zaoszczędzić na energii w domu

12.10.2022 10:45

Antalya, turecki kurort nad Morzem Śródziemnym, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Od stycznia 2022 roku region ten odwiedziło około 11 milionów osób. W czołówce zagranicznych gości przybywających do Turcji są Polacy. Okazuje się, że coraz więcej Europejczyków chce spędzić tam zimę, by zaoszczędzić na energii i ogrzewaniu w domu.

Antalya w Turcji
fot. Mustafa Kaya/Xinhua News/East News

Turcja od lat jest jednym z ulubionych celów wakacyjnych Europejczyków, w tym również Polaków. Tutejszy klimat pozwala na zorganizowanie słonecznego urlopu niemal przez cały rok. Dużą popularnością cieszy się szczególnie kurort Antalya położony nad Morzem Śródziemnym. W tym roku region ten przeżywa turystyczny boom - zagranicznych gości jest o ponad połowę więcej niż w 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach turystów będzie jeszcze więcej.

Antalya oblegana przez turystów. Polacy w czołówce

Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Dyrekcji Prowincji Kultury i Turystyki Gubernatorstwa, od stycznia do września 2022 Antalyę odwiedziło 11,27 miliona turystów. To o 57 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Sam wrzesień okazał się bardzo udany dla branży turystycznej – do tureckiego kurortu przyjechało wówczas 1,9 miliona zagranicznych gości, co oznacza wzrost o niemal 15 proc. wobec 2021 roku.

Najwięcej turystów, bo aż 2,3 mln, przyjechało z Rosji. Tu warto podkreślić, że Turcja jest jednym z nielicznych krajów, które są otwarte w tym roku na rosyjskich gości. Nie dziwi więc tak duża liczba odwiedzających z tego kraju. 

Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy – 2,1 mln. Trzecie miejsce należy do Brytyjczyków z wynikiem 952 tys. turystów. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również mieszkańcy Polski (nie podano jednak dokładnej liczby), Holandii, Kazachstanu, Rumunii, Izraela, Czech i Danii.

Europejczycy uciekają do Turcji, by zaoszczędzić na energii

Turecki rząd szacuje, że do końca tego roku do ich kraju przyjedzie 47 milionów turystów, co przełoży się na 37 miliardów dolarów przychodów.

Wszystko wskazuje na to, że ten cel może zostać osiągnięty, ponieważ Europejczycy rezerwują już pobyty na zimę. Gazeta „Daily Sabah” podaje, że do wyjazdu motywuje ich chęć zaoszczędzenia na wysokich kosztach energii w swoich krajach. Z powodu wojny opłaty za ogrzewanie drastycznie wzrosły, dlatego dla wielu osób wyjazd do Antalyi to sposób na zaoszczędzenie. Przedstawiciele tureckiej branży turystycznej podają, że liczba rezerwacji na okres jesienno-zimowy wzrosła o niemal 50 procent. 

Źródło: Rp.pl

loader