,

Teneryfa. 8 najpiękniejszych plaż na wyspie

11.07.2018 16:18

Teneryfa słynie z najbardziej różnorodnych plaż w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wybór jest naprawdę szeroki: od plaż ze złotym piaskiem (jak chociażby słynna Playa de Las Teresitas) po zatoki z ciemną, wulkaniczną nawierzchnią, od zatłoczonych i gwarnych po te niewielkie i kameralne. Każdy znajdzie miejsce specjalnie dla siebie. 

Playa del Duque
fot. Shutterstock

Teneryfa ma około 400 km wybrzeża z najbardziej urozmaiconymi plażami w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. W niektórych częściach jest ono całkowicie niedostępne, w innych szerokie, piaszczyste lub kamieniste. Warto podkreślić, że większość plaż na wyspie ma czarny, wulkaniczny piasek – szczególnie w północnej części. Nie przeszkadza to jednak tłumom turystów przybywających tu na swój wakacyjny wypoczynek. Znajdziemy tu zarówno miejsca do długiego wypoczynku na słońcu, jak i dla wielbicieli surfingu i windsurfingu. Oto 8 najpiękniejszych plaż na Teneryfie. 

1. Playa de Las Teresitas

To jedna z najczęściej fotografowanych plaż na wyspie. Znajduje się około 7 km od Santa Cruz de Tenerife, w miejscowości San Andrés, na północno-wschodnim wybrzeżu. Playa de Las Teresitas ciągnie się na długości 1,5 km z fantastycznym widokiem na góry Anaga.

Playa de las Teresitas
fot. Shutterstock

To, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, to drobny, złoty piasek przywieziony z samej Sahary. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole (płatne). Dostępny jest również darmowy parking dla samochodów.

2. Playa el Bollulo

To jedna z najładniejszych naturalnych plaż na Teneryfie. Znajduje się w północnej części wyspy, około 4 km na wschód od Puerto de la Cruz.

Playa el Bollulo
fot. Shutterstock

Ta „czarna piękność” otoczona jest klifami, co tworzy przepiękny krajobraz. Niezwykłym doświadczeniem może być 30-minutowy spacer na plażę (z Puerto de la Cruz) przez plantację bananowców. Do Playa el Bollulo można dotrzeć również samochodem. 

Zobacz także

3. Playa del Medano

To piaszczysta plaża na południowym wybrzeżu Teneryfy. Dzięki silnym wiatrom jest prawdziwym rajem dla wielbicieli windsurfingu, ale i nie tylko. Każdego roku w okolicach kurortu odbywają się mistrzostwa kitesurfingowe. Playa del Medano została odznaczona Błękitną Flagą m.in. za czystość i bezpieczeństwo.

4. Playa del Duque

Na południu Teneryfy, w miejscowości Costa Adeje, znajdziemy malowniczą zatokę z plażą. Playa del Duque jest bardziej kameralna od pobliskich plaż, bo zachowała swoje naturalne piękno. Uroku temu miejscu dodają klimatyczne kawiarenki i widok imponujących szczytów gór.

Playa del Duque - Teneryfa
fot. Shutterstock

5. El Caletón de Garachico

To niezwykłe miejsce  stworzone przez naturę. Powstało w wyniku erupcji wulkanu, który zniszczył miasteczko Garachico na początku XVIII wieku. Spacerując wybrzeżem El Caleton, można podziwiać fale uderzające o skały, tworzące naturalne baseny lawowe. Latem przy dobrej pogodzie warto popływać i ponurkować pośród skał.

El Caletón de Garachico
fot. Shutterstock

6. Los Guios (Los Gigantes)

Plaża Los Guios, z ciemnym, wulkanicznym piaskiem, rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża Teneryfy. Największym atutem tego miejsca jest piękny widok na słynne, 800-metrowe klify Los Gigantes. Na miejscu można wynająć parasole i leżaki.

Zobacz także

7. Playa Jardín

Otoczenie tej czarnej, wulkanicznej plaży jest jednym z dzieł słynnego hiszpańskiego architekta, Césara Manrique’a. Artysta stworzył atrakcyjny krajobraz wybrzeża ze skalnymi grotami oraz ogrodem botanicznym (wypełnionym kolorowymi kwiatami, kaktusami i palmami) ciągnącym się ponad plażą. Playa Jardín znajduje się na północy, w miejscowości Puerto de la Cruz.

Playa jardin
fot. Fotolia

8. Las Vistas

Ta niezwykła, złocista plaża rozciąga się w południowej części Teneryfy, w słynnym kurorcie Los Cristianos. To idealny wybór na słoneczny wypoczynek z rodziną – plaża ma bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę turystyczną, w pobliżu znajdują się liczne sklepy, bary i restauracje. Aktywni urlopowicze znajdą tu również bogatą ofertę sportów wodnych. 

Las Vistas
fot. Fotolia

W sezonie letnim ze względu na bliskość licznych kompleksów hotelowych trzeba przygotować się na prawdziwe tłumy turystów. 

Przeczytaj także: Teneryfa: kiedy warto pojechać na wyspę? Najlepsza pogoda na wakacje