Obserwuj w Google News

Teneryfa: kiedy warto pojechać na wyspę? Najlepsza pogoda na wakacje

3 min. czytania
11.01.2021 16:10
Zareaguj Reakcja

Teneryfa jest nie tylko największą, ale też najbardziej różnorodną spośród Wysp Kanaryjskich. Przyciągają fantastyczne krajobrazy, piękne miasteczka oraz klimat, który sprzyja wypoczynkowi o każdej porze roku. Podpowiadamy, kiedy warto zaplanować wakacje na Teneryfie i jakiej spodziewać się pogody.

Playa de la arena
fot. Fotolia

Teneryfa, położona na Oceanie Atlantyckim i oddalona od Afryki o około 300 km, znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Takie położenie sprawia, że Teneryfa (podobnie jak inne wyspy w archipelagu) jest doskonałym kierunkiem na wczasy przez cały rok. Średnie roczne temperatury w ciągu dnia sięgają ok. 22˚C i nie przekraczają 30˚C.

Najcieplej jest w rejonie południowym, mniej słonecznie i kilka stopni mniej jest na północy wyspy, a najchłodniej na obszarach górskich. Warto przed wakacjami sprawdzić, jakiej pogody można spodziewać się w ciągu roku i który region wybrać na urlop.

Teneryfa: pogoda wiosną (marzec-maj)

Wiosna na Teneryfie spodoba się tym, którzy nie lubią upałów i tłumu turystów. W marcu średnia temperatura w ciągu dnia sięga od 18-22˚C, a w nocy około 16˚C. Mogą pojawić się też przelotne opady deszczu. Kwiecień i maj to idealny czas nie tylko na wypoczynek, ale też na podziwianie zróżnicowanej roślinności na wyspie (głównie na północy). Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach jest kilka stopni wyższa niż w marcu – ok. 19-24˚C. Ocean nie jest może bardzo ciepły, ale spokojnie pozwala na orzeźwiające kąpiele (ma ok. 19˚C). Można się też spodziewać 9 godzin słonecznych.

Teneryfa: pogoda latem (czerwiec-wrzesień)

Szczyt sezonu turystycznego na Teneryfie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. Wówczas można spodziewać się nie tylko najwyższych temperatur, ale również tłumu turystów, a co za tym idzie – wyższych cen hoteli czy wycieczek.

W czerwcu średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą od 22-28˚C. To dobry czas na plażowanie i kąpiele – woda ma około 21˚C. W lipcu i sierpniu jest najgoręcej – nawet 29˚C w ciągu dnia i woda oceanu nagrzana nawet do 23 stopni. W tym czasie warto zabrać ze sobą nakrycie głowy i krem z filtrem. Idealnym okresem dla miłośników plażowania jest również wrzesień. Temperatura powietrza można sięgać nawet 27˚C, a ocean jest niezwykle ciepły.

Teneryfa
fot. Shutterstock

Teneryfa: pogoda jesienią (październik-listopad)

Chociaż październik w Polsce kojarzy nam się z ponurą, deszczową porą, na Teneryfie to idealny czas na wypoczynek – słupek rtęci sięga wówczas od 23-27˚C w ciągu dnia i około 19˚C w nocy. Temperatura wody jest wciąż wysoka – nawet 23˚C! W październiku zmniejsza się również znacznie liczba turystów, co zdecydowania sprzyja wypoczynkowi i zwiedzaniu. Według wielu osób to najlepszy czas na wakacje.

W listopadzie na Teneryfie można spodziewać się około dwudziestokilkustopniowych temperatur powietrza – będzie zatem naprawdę ciepło i przyjemnie. Woda ma również kilka stopni mniej niż w poprzednich miesiącach. W tym miesiącu znacznie spadają ceny hoteli, więc to dobry czas dla „łowców promocji”.

Teneryfa: pogoda zimą (grudzień-luty)

W ostatnim miesiącu roku, kiedy w Polsce trwa chłodna zima, na Teneryfie można spodziewać się naprawdę przyjemnej pogody – ok. 22˚C w ciągu dnia i 16˚C w nocy. W grudniu może zwiększyć się liczba dni deszczowych, ale ilość opadów zmienia się w zależności od roku.

Pogoda w styczniu i lutym nie zawiedzie tych, którzy nie lubią męczących upałów, natłoku turystów, a jednocześnie chcą nieco zaoszczędzić. Jakich temperatur można spodziewać się na początku roku? Od 17-21˚C w ciągu dnia i kilka stopni mniej w nocy. Ocean ma około 19˚C, więc chętni mogą się skusić na orzeźwiającą kąpiel.

Teneryfa północna i południowa, dwie „strefy klimatyczne”

Teneryfa jest wyspą mającą niejako dwie strefy klimatyczne. Północna część wyspy charakteryzuje się częstszymi niż na południu opadami deszczu i mgłami, co wpływa w dużym stopniu na jej krajobraz – północ jest zdecydowanie bardziej zielona, żyzna i piękniejsza widokowo. Znajdziemy tutaj również plaże, kompleksy hotelowe czy lokale rozrywkowe, ale ta część wyspy jest zdecydowanie mniej oblegana przez turystów.

Południowa Teneryfa jest bardziej gorąca, słoneczna, z rzadkimi opadami deszczu. Dzieje się tak z powodu znajdującego się w sercu wyspy wulkanu Teide, który niejako zatrzymuje od strony północnej chmury i wilgotne powietrze. Lepsza pogoda na południu wpływa na liczbę hoteli i przyjeżdżających tutaj turystów. To właśnie w południowej części Teneryfy znajdują się największe i najpopularniejsze kurorty wypoczynkowe, jak chociażby Los Cristianos czy Playa de las Americas.

ZOBACZ TAKŻE:  Teneryfa: 5 najpiękniejszych miast

___

RadioZET.pl/NC