Obserwuj w Google News

Teneryfa: 5 najpiękniejszych miast na wyspie

4 min. czytania
11.01.2021 15:52
Zareaguj Reakcja

Teneryfa to nie tylko słoneczne plaże i wspaniałe krajobrazy. To również niezwykłe miasta i miasteczka przyciągające swoim bogactwem oraz tajemnicą skrywaną od najdawniejszych lat. Santa Cruz de Tenerife, Puerto de La Cruz, La Orotava, La Laguna oraz Garacicho powinny znaleźć się na obowiązkowej liście wielbicieli zwiedzania. 

Puerto de la Cruz
fot. hotelpuertodelacruz.es

Podróż na Teneryfę nie może obyć się bez zwiedzenia jej najpiękniejszych miast. Na największej wyspie archipelagu znajdziecie prawdziwe perełki. Bogata historia zapisana w zabytkach, klimatyczne uliczki, barwna architektura i przepiękne ogrody. Każdy z miast jest inne, każde na swój sposób wyjątkowe. Miasteczka Teneryfy powinny znaleźć się obowiązkowo na mapie atrakcji miasta. 

Santa Cruz de Tenerife: w stolicy Teneryfy

Serce Teneryfy oraz tętniąca życiem stolica. Santa Cruz każdego roku przyciąga miliony turystów. To tu bowiem czekają najlepsze rozrywki, największe centra handlowe i jeden z najhuczniejszych karnawałów na świecie (zaraz po tym w  Rio de Janeiro i Wenecji). Barwna zabawa karnawałowa trwa przez cały miesiąc, bez przerwy – dzień i noc!

Charakterystycznym symbolem miasta jest położone nad Atlantykiem nowoczesne audytorium (Auditorio de Tenerife) wyglądem przypominające wielki żagiel. Budynek uznaje się za najwybitniejsze dzieło współczesnej architektury hiszpańskiej. Warto zatrzymać się na placu Plaza de España z cudownym widokiem na morze i przespacerować się Plaza de la Candelaria z luksusowymi sklepami światowych marek.

Santa Cruz de Tenerife
fot. Shutterstock

Santa Cruz, choć wyglądem przypomina raczej nowoczesne miasto, kryje wiele śladów historycznej przeszłości. Najstarszą i najważniejszą świątynią w stolicy jest Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, określany „katedrą Santa Cruz”. Warto zwiedzić także Kościół św. Franciszka. Jego barokowy wygląd nie zmienił się od czasu budowy w XVII wieku, a główny ołtarz należy do najpiękniejszych na całych Wyspach Kanaryjskich.

Stolica Teneryfy  jednak to nie tylko architektura. „Zieloną” wizytówką miasta jest Park García. Bujny ogród o powierzchni niemal 68 tys. mwypełnia piękna, tropikalna roślinność. Wzdłuż alejek postawiono białe rzeźby i posągi. To idealne miejsce, aby odpocząć od często głośnych i zatłoczonych ulic Santa Cruz. 

Puerto de La Cruz i słynne baseny Lago Martiánez

Puerto de La Cruz, usytuowane na wysokim klifie, jest popularną miejscowością wypoczynkową. Oprócz przepięknych ogrodów oraz parków rozrywki miejsce to może pochwalić się ciekawą architekturą, głównie w starej części miasta. Wyróżniają się zabytkowe kamieniczki, rezydencje, kościoły oraz XVIII-wieczny budynek Rincon del Puerto, zachowany w tradycyjnym, kanaryjskim stylu. Tuż przy czarnej plaży Playa de Jardín uwagę przykuwa Zamek św. Filipa, dawna forteca obronna widniejąca na liście hiszpańskich zabytków.

Puerto de la Cruz
fot. Shutterstock

Największą popularnością w Puerto de la Cruz cieszy się kąpielisko Lago Martiánez, położone nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. To dzieło hiszpańskiego artysty Cesara Manrique’a. Na rozległym, wspaniale zaprojektowanym terenie kąpieliska znajdują się baseny w kształcie laguny wypełnione wodą prosto z oceanu.

Dużą atrakcją dla rodzin jest Loro Park. To ogród zoologiczno-botaniczny gromadzący kilkaset gatunków zwierząt.  Miejsce zachwyca najbogatszą na świece kolekcją papug, największym w Europie delfinarium, akwarium z 18-metrowym tunelem rekinów oraz imponującym pingwinarium.

La Orotava: spacer po pięknych ogrodach

To jedno z  najstarszych i najlepiej zachowanych miasteczek na wybrzeżu. Uroku dodaje mu wspaniałe położenie w dolinie, pośród plantacji bananowców. Największą perełką La Orotavy jest jej historyczne centrum. Uliczki starówki przypominają swego rodzaju muzeum architektury z „kolekcją” eleganckich kamienic oraz zabytkowych świątyń z XVII i XVIII wieku. Najbardziej historyczna jest zachodnia część miasta. Zobaczycie tutaj stary ratusz oraz udekorowany kolorowymi kwiatami plac Plaza de la Constitucion – ulubiony przystanek dla turystów. Warto zwiedzić też słynny Dom Balkonów. Ta miejska rezydencja z XVII wieku szczyci się oryginalnie zachowanymi, rzeźbionymi balkonami. Cała starówka została wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO.

La Orotava
fot. Shutterstock

La Orotava słynie z pięknych ogrodów. W samym centrum znajdziecie Ogród Botaniczny (Jardínde Aclimatación). Miejsce to imponuje bogatą kolekcją roślin pochodzących z Afryki i Australii. Duże wrażeni robią również kolekcje drzew, m.in. draceny czy kasztanowce. Nieco dalej, położony tarasowo Ogród Wiktorii (Jardín Victoria) zachwyca urokliwymi alejkami, piękną fontanną i różnorodną roślinnością. Ze względu na położenie to doskonały punkt do podziwiania panoramy całego miasta. W najwyższym punkcie ogrodu znajduje się charakterystyczny, elegancki budynek – mauzoleum Marquisa de la Quina Roja. 

ZOBACZ TAKŻE:  Teneryfa – klejnot Wysp Kanaryjskich. Największe atrakcje wyspy 

La Laguna: perełka UNESCO

Niegdyś stolica Teneryfy, obecnie tętniące życiem miasteczko uniwersyteckie z niezwykle ciekawą architekturą z XVI-XVIII wieku. San Cristóbal de La Laguna (lub po prostu La Laguna) to najstarsza miejscowość na wyspie – powstała w 1496 roku. Największe wrażenie robi starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W samym jej sercu znajdziecie katedrę (Catedral de San Cristobal) będącą centrum religijnym całej Teneryfy. Symbolem miasteczka jest Kościół Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia z charakterystyczną, wysoką na siedem pięter wieżą.

Godny uwagi jest też jeden z najstarszych uniwersytetów w Hiszpanii istniejący od 1701 roku. Wielbiciele poznawania historii powinni wybrać się Muzeum Historii Teneryfy z dwoma różnymi ekspozycjami. Miasteczko La Laguna położone jest w urokliwej dolinie Aguere. Najpiękniejsze widoki  na rozciągające się na jej zboczach zabudowania rozpościerają się z kilku punktów widokowych, m.in. Cruz del Carmen czy Las Mercedes.

ZOBACZ TAKŻE:  Teneryfa: kiedy warto pojechać na wyspę? Najlepsza pogoda na wakacje 

Garachico: niezwykłe krajobrazy Teneryfy

To niezwykle malownicze miasteczko o burzliwej historii. Osada powstała pod koniec XV wieku i przez wiele lat stanowiła jedną z najważniejszych miejscowości na wyspie. Z tutejszego portu, wówczas najważniejszego na Teneryfie, masowo eksportowano lokalne produkty do Europy i Ameryki. Niestety, w 1706 roku Garachico spotkała katastrofa. Trwająca wiele tygodni erupcja zniszczyła, niemal całe miasto i port. 

Garachico
fot. Shutterstock

Miasto zostało odbudowane, na polach zastygłej lawy. Nie odzyskało jednak swojej dawnej świetności. Obecnie Garachico zachwyca niesamowitym krajobrazem i wybrzeżem z naturalnymi basenami. Warto zobaczyć też ocalałe z katastrofy obiekty, m.in. XVI-wieczny zamek św. Michała, górujący nad miastem kościół św. Anny oraz wzniesiony w 1524 roku klasztor św. Franciszka.  

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

•  Gran Canaria: co warto zobaczyć i o czym pamiętać przed podróżą? [PRZEWODNIK]

•  Lanzarote – wyspa księżycowych krajobrazów [PRZEWODNIK]

•  Fuerteventura. Odkrywamy atrakcje i najpiękniejsze plaże na wyspie