Obserwuj w Google News

Po wybuchu wulkanu wyłoniła się nowa wyspa. Widać ją nawet z kosmosu

2 min. czytania
26.09.2022 12:13
Zareaguj Reakcja

Na południowo-zachodnim Pacyfiku, w środkowej części Wysp Tonga, pojawiła się nowa wyspa. Wynurzyła się z wód Oceanu Spokojnego w wyniku erupcji podwodnego wulkanu. Ta aktywność wulkaniczna może stanowić niebezpieczeństwo dla przepływających obok statków.

Erupcja wulkanu Tonga
fot. HANDOUT/AFP/East News

Południowo-zachodnia część Oceanu Spokojnego charakteryzuje się największym zagęszczeniem podwodnych wulkanów. 10 września w rejonie góry Home Reef doszło do erupcji jednego z nich. W ciągu 11 godzin od wybuchu z powierzchni wody wyłonił się niewielki skrawek lądu, powstały w wyniku kontaktu sączącej się lawy z wodą. Przez kolejne dni wyspa powiększała swój rozmiar. 

Redakcja poleca

Wybuchł podwodny wulkan na Pacyfiku. Wyłoniła się nowa wyspa

Zgodnie z szacunkami naukowców 14 września nowa wyspa, która ukazała się w środkowej części Wysp Tonga, zajmowała około 4 tysiące metrów kwadratowych. Do 20 września urosła sześciokrotnie, osiągając powierzchnię 24 tysięcy metrów kwadratowych (z wysokością 10 metrów) i mniej więcej takie rozmiary ma do dzisiaj. Nie wiadomo, czy w przyszłości to się jeszcze nie zmieni. 

Specjaliści wyjaśniają, że wyspy powstałe w wyniku wybuchów podwodnych wulkanów często szybko kończą swój żywot, inne z kolei utrzymują się przez lata.

NASA tuż po erupcji pokazała zdjęcie satelitarne wyspy, nad którą unosił się pióropusz pary i popiołu. Widać też, jak lawa odbarwiała otaczającą wodę. 

Zobacz także:  Cztery trąby wodne u wybrzeży Majorki. Do sieci trafiło nagranie

Nowo utworzona wyspa, która nie ma jeszcze nazwy, znajduje się na południowy zachód od Late Island, na północny wschód od Hunga Tonga-Hunga Ha’apai i na północny zachód od Mo’unga’one. Położona jest tak naprawdę "pośrodku niczego".

Eksperci z Tonga Geological Services poinformowali, że istnieje "niskie ryzyko dla ruchu lotniczego oraz mieszkańców Vava’u i Ha’apai". Załogom statków zalecono jednak, aby pozostawali w odległości 4 kilometrów od wyspy do odwołania.

Wulkan Home Reef miał cztery okresy erupcji, a niewielkie wyspy związane z jego aktywnością powstawały w latach 1984 czy 2006. Żywot ostatniego suchego lądu, który wynurzył się z wód Pacyfiku, okazał się dość nietrwały – do 2008 roku wyspa uległa całkowitemu zniszczeniu.

Źródło: iflscience.com, TVN Meteo

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock