,

Niesamowite zjawisko nad Bałtykiem. Trąba wodna pojawiła się na Półwyspie Helskim [WIDEO]

11.07.2022 09:39

Nad Bałtykiem zarejestrowano niepokojące i niecodzienne zjawisko. W okolicach Jastarni nad powierzchnią wody utworzyła się trąba wodna. Wirujący lej, który można było obserwować z plaży, udało się uwiecznić na nagraniach. 

Trąba wodna
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Trąba wodna nawiedziła Półwysep Helski w niedzielę (10 lipca) przed południem. Zjawisko to było widoczne z plaży w Jastarni. Część osób, która miała okazję zobaczyć wirujący nad Bałtykiem lej, zarejestrowała go na zdjęciach i nagraniach. 

Tornado wodne nad Bałtykiem [WIDEO]

Turyści, którzy w niedzielę odpoczywali na plaży w Jastarni, mieli niecodzienną atrakcję. W niewielkiej odległości od wybrzeża mogli zobaczyć trąbę wodną. Z relacji naocznych świadków wynika, że wirujący lej był widoczny przez kilka minut.

Do sieci trafiły nagrania i zdjęcia ukazujące to rzadkie zjawisko.

Zobacz także: Niebo w Chile przeciął meteor. Jasny rozbłysk udało się nagrać

Trąba wodna: jak powstaje?

Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej (tornada), która powstaje nad powierzchnią zbiorników wodnych takich jak ocean, morze lub jezioro. Najczęściej przybiera kształt wąskiego lejka wyrastającego z podstawy chmury i wydłużającego się w kierunku powierzchni akwenu. 

Zjawisko to jest na ogół krótkotrwałe i może trwać do 5-10 minut, maksymalnie około godziny. Jest słabsze od tornada powietrznego tworzącego się nad lądem, jednak i ono potrafi okazać się bardzo groźne. Do zejścia na ląd dochodzi rzadko.

Trąby wodne mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla osób znajdujących się w wodzie lub nad jej powierzchnią, jak np. paralotniarze czy załogi małych samolotów. 

Źródło: RadioZET.pl/TVN Meteo

loader