Oceń
Trąba wodna nawiedziła Półwysep Helski w niedzielę (10 lipca) przed południem. Zjawisko to było widoczne z plaży w Jastarni. Część osób, która miała okazję zobaczyć wirujący nad Bałtykiem lej, zarejestrowała go na zdjęciach i nagraniach.
Tornado wodne nad Bałtykiem [WIDEO]
Turyści, którzy w niedzielę odpoczywali na plaży w Jastarni, mieli niecodzienną atrakcję. W niewielkiej odległości od wybrzeża mogli zobaczyć trąbę wodną. Z relacji naocznych świadków wynika, że wirujący lej był widoczny przez kilka minut.
Do sieci trafiły nagrania i zdjęcia ukazujące to rzadkie zjawisko.
Zobacz także: Niebo w Chile przeciął meteor. Jasny rozbłysk udało się nagrać
Trąba wodna: jak powstaje?
Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej (tornada), która powstaje nad powierzchnią zbiorników wodnych takich jak ocean, morze lub jezioro. Najczęściej przybiera kształt wąskiego lejka wyrastającego z podstawy chmury i wydłużającego się w kierunku powierzchni akwenu.
Zjawisko to jest na ogół krótkotrwałe i może trwać do 5-10 minut, maksymalnie około godziny. Jest słabsze od tornada powietrznego tworzącego się nad lądem, jednak i ono potrafi okazać się bardzo groźne. Do zejścia na ląd dochodzi rzadko.
Trąby wodne mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla osób znajdujących się w wodzie lub nad jej powierzchnią, jak np. paralotniarze czy załogi małych samolotów.
Źródło: RadioZET.pl/TVN Meteo
Oceń artykuł