Obserwuj w Google News

Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

4 min. czytania
15.04.2021 15:43
Zareaguj Reakcja

Wyprawy rowerowe to doskonała okazja nie tylko na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. To również szansa na odkrywanie piękna parków narodowych, gór, zamków, twierdz oraz Morza Bałtyckiego. Gdzie warto wybrać się na rower w Polsce? Przedstawiamy najciekawsze trasy rowerowe w naszym kraju. 

Trasy rowerowe w Polsce
fot. Shutterstock

Chcesz spędzić aktywny weekend na rowerze? Przedstawiamy 8 tras rowerowych w Polsce o różnym stopniu trudności.

Green Velo: najdłuższa trasa rowerowa w Polsce

To prawdziwa perełka rowerowa. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, o długości ponad 2 tys. km, wiedzie przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Trasa prowadzi jednocześnie przez 5 parków narodowych oraz 16 parków krajobrazowych. Znajdzie się też coś dla wielbicieli zwiedzania – zamek w Lidzbarku Warmińskim, dawne żydowskie miasteczka Tykocin, Chmielnik i Leżajsk czy starówka w Sandomierzu.

Roztoczański Park Narodowy
fot.

Turyści jadący trasą Green Velo mają do dyspozycji 545 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, czyli obiektów noclegowych, gastronomicznych oraz usługowych, w których można odpocząć, zjeść, a następnego dnia wyruszyć w dalszą podróż zielonym szlakiem.

Długość trasy: ok. 2000 km
Stopień trudności: średni

Redakcja poleca

Szlak Stu Jezior: rowerem po Wielkopolsce

Wielkopolski Szlak Rowerowy, ciągnący się na długości około 100 km, jest połączeniem jezior i zabytków turystycznych. Droga wiedzie przez lekko pagórkowaty teren, głównie szosami o małym natężeniu ruchu, jest też kilka piaszczystych odcinków. Wyprawę rowerową warto rozpocząć w samym sercu Wielkopolski, Poznaniu, najlepiej w pobliżu jeziora Malta.

Na trasie turyści mają szansę podziwiać ponad 50 różnych zbiorników wodnych, w tym m.in. Jezioro Strzeszyńskie czy Jezioro Pamiątkowskie. Znajdzie się też coś dla miłośników zwiedzania unikatowe zabytki w Szamotułach – Zamek Górków oraz pierwszą w Wielkopolsce drukarnię. Warto zatrzymać się w Sierakowie, gdzie znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy.

Długość trasy: ok. 100 km
Stopień trudności: średni

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Ten szlak prowadzi od Krakowa do Częstochowy i liczy łącznie niecałe 200 km. Trasa wzięła swoją nazwę od wzniesionych na szczytach wzgórz zamków, zwanych Orlimi Gniazdami. Twierdze powstały jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego jako system zabezpieczenia granic oraz ważnych szlaków handlowych. Szlak jest tak dobrze oznakowany, że nie sposób się na nim zgubić.

zamek Smoleń - Szlak Orlich Gniazd
fot. Shutterstock

W czasie wyprawy rowerowej Szlakiem Orlich Gniazd można podziwiać imponujące ruiny zamków w Mirowie, Bobolicach, Smoleniu czy Pieskowej Skale. Starodawne twierdze nie są jednak jedyną atrakcją słynnego szlaku. Trasa pomiędzy Krakowem a Częstochową słynie z pięknej przyrody. Tereny są bardzo różnorodne, napotkać możesz skały, jaskinie oraz porośnięte lasami pagórki.

Długość trasy: 190 km
Stopień trudności: średni

Redakcja poleca

Rowerem przez Białowieski Park Narodowy

Szlak rowerowy przebiega przez Białowieski Park Narodowy. Miejsce to zaskakuje prawdziwym bogactwem fauny i flory – znajduje się tam aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody.

Białowieski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Podróż warto rozpocząć w Narewce, gdzie jeszcze warto zwiedzić cerkiew św. Mikołaja. Kolejny przystanek to Kosy Most – to tutaj z platformy widokowej można podziwiać żubry. Finałem podróży jest Stare Masiewo – wieś otoczona pierwotną białowieską przyrodą. Idealne miejsce na odpoczynek od codzienności!

Długość trasy: 22 km
Stopień trudności: łatwy

ZOBACZ TAKŻE: Puszcza Białowieska: zielony skarb Polski. Odkrywamy największe atrakcje i szlaki

Trasa rowerowa R10 – wyprawa wzdłuż Bałtyku

Szlak rowerowy R10 to międzynarodowa trasa sieci EuroVelo wiodąca dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Cała trasa ma ponad 8,5 tys. km. Polski odcinek ciągnie się na długości 588 km i przebiega przez 3 województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Słowiński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Warto wybrać trasę biegnącą od Świnoujścia do Helu (480 km). W czasie rowerowej wyprawy można zobaczyć m.in. Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, latarnie morskie oraz fortyfikacje Półwyspu Helskiego. Warto zatrzymać się nad samym Morzem Bałtyckim, wypocząć na plaży i zobaczyć zachodzące słońce.

Długość trasy na terenie Polski: 588 km
Stopień trudności: średni

Wyprawa mazowieckim szlakiem rowerowym

W południowo-wschodniej części Warszawy można znaleźć ciekawy szlak, idealny na weekendowy wypad rowerowy. Podróż mazowieckim szlakiem rozpoczyna się i kończy w Wawrze. Trasa jest średnio trudna i ciągnie się na długości ok. 83 km.

Powsin
fot. Shutterstock/ Powsin

Warto zatrzymać się m.in. Otwocku, Karczewie z kapliczką ufundowaną przez rowerzystów czy Czersku, w którym organizowane są turnieje rycerskie. W czasie powrotu do Warszawy warto urozmaicić swoją rowerową podróż zwiedzaniem parku zdrojowego w Konstancinie-Jeziornej oraz ogrodu botanicznego w Powsinie.

Długość trasy: 83 km
Stopień trudności: średni

Redakcja poleca

Karpacki Szlak Rowerowy – wyprawa przez Małopolskę

Ten szlak prowadzi przez 35 gmin województwa małopolskiego i podzielony jest na kilka odcinków. Łączna długość trasy rowerowej to prawie 800 kilometrów. Szlak główny wiedzie przez historyczny szlak z południa do Krakowa i obejmuje takie punkty jak Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Nowy Sącz i Wieliczka.

Muszyna
fot. Shutterstock

Najłatwiejszym odcinkiem jest Sądecki Szlak Rowerowy – trasa rozpoczyna się na granicy kraju, Muszynce, a kończy w Nowym Sączu, gdzie łączy się ze szlakiem głównym.

Długość Sądeckiego Szlaku Rowerowego: 63 km
Stopień trudności: łatwy

Trasa rowerowa wokół Tatr

Prawdziwym wyzwaniem dla turystów na rowerach jest pokonanie ponad 200-kilometrowej pętli wokół Tatr. Piękne widoki na najwyższe pasmo Karpat, zabytki i ciekawe miejscowości mijane po drodze to najważniejsze cechy tego szlaku.

Trasa może wydawać się trudna, szczególnie dla osób mniej zaawansowanych w dalekich rowerowych wyjazdach. Dobrym punktem startowym do wyruszania na rowerowy podbój regionu tatrzańskiego jest Nowy Targ. Tutaj też zaczyna się szlak wokół Tatr. Większa część trasy okrążającej Tatry znajduje się na Słowacji.

Długość trasy: 200 km
Stopień trudności: trudny

Redakcja poleca

___

RadioZET.pl/NC