,

Ten zagraniczny kurort przyciąga tłumy Polaków. Jest nas trzy razy więcej niż rok temu

01.09.2021 09:42

Antalya, turecki kurort nad Morzem Śródziemnym, w tym roku cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Od stycznia 2021 roku region ten odwiedziło ponad 270 tys. turystów z Polski – przekazały tureckie media. To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej. 

Antalya - plaża
fot. Shutterstock

Turcja od lat jest jednym z ulubionych celów wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii kraj ten znajduje się na drugim miejscu (zaraz po Grecji) wśród najczęściej wybieranych przez klientów biur podróży kierunków na urlop. Dużą popularnością cieszy się turecki kurort Antalya, który przyciągnął w tym roku tłumy turystów z Polski. 

Antalya popularna wśród turystów z Polski

Antalya jeszcze przed pandemią przeżywała turystyczne oblężenie. W rekordowym 2019 roku kurort ten odwiedziło łącznie 15 mln zagranicznych gości, z czego pół miliona byli to podróżni z Polski.

Kolejny, 2020 rok przyniósł tureckiej branży turystycznej ogromne straty. Z powodu licznych restrykcji i ograniczeń w Antalyi wypoczywało zaledwie 3,3 mln osób – w tym gronie było około 81 tys. turystów z Polski.

Obecny rok przyniósł Turcji znaczące odbicie w turystyce. Lokale media podają, że od 1 stycznia do 27 sierpnia 2021 roku Antalyę odwiedziło łącznie 5 mln turystów. Najwięcej zagranicznych gości, bo aż 1,7 mln, przyjechało z Rosji. Na drugim miejscu znaleźli się Ukraińcy – 1 mln turystów, a na trzecim Niemcy – około 600 tys. turystów. Czwarte miejsce zajmują Polacy – od początku roku w Antalyi wypoczywało ponad 270 tys. turystów z naszego kraju.

Jak zauważa portal Fly4free.pl, wiele wskazuje na to, że pod względem popularności będzie to drugi rok z największą liczbą turystów z Polski – w 2018 roku na wakacje do Antalyi przyjechało ponad 320 tys. Polaków.

Antalya. Niezwykły kurort nad Morzem Śródziemnym

Antalya leży w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką o tej samej nazwie. Jest stolicą Riwiery Tureckiej, w której prawie 300 dni w roku świecie słońce. W regionie tym można znaleźć piękne, piaszczyste plaże oraz rozbudowaną bazę hotelową z parkami wodnymi i atrakcjami dla rodzin.

Antalya zachwyci też amatorów zwiedzania. Warto wybrać się na spacer uliczkami najstarszej dzielnicy (Kaleici) rozciągającej się nad portem z okresu rzymskiego. Tutaj znajdują się liczne zabytki, m.in. minaret Yivli oraz pięknie zdobiony meczet osmański Murata Paszy z XVI wieku. Piękne jest także samo położenie miasteczka – znajduje się na urwistym przylądku, z którego roztacza się imponujący widok na górskie szczyty.

loader

Źródło: Fly4free.pl, hurriyetdailynews.com