Turystyka zrównoważona. Podróżuj w zgodzie z naturą i lokalną kulturą
Niemcy są idealnym kierunkiem dla osób wspierających ekopodróże
fot: Niemiecka Centrala Turystyki/ Florian Trykowski/ DZT
URLOP PRZYJAZNY DLA KLIMATU

Turystyka zrównoważona. Podróżuj w zgodzie z naturą i lokalną kulturą

Materiał partnera magazynu
Nina Czochara-Rychlak
Nina Czochara-Rychlak Redaktor Radia Zet
23.11.2021 15:22

Coraz więcej państw na świecie stawia na turystykę w duchu zrównoważonego rozwoju. Chodzi o możliwie największe minimalizowanie wpływu człowieka na środowisko naturalne i lokalną kulturę, czyli świadome i odpowiedzialne podróżowanie. Za przykład warto podać Niemcy, w których od kilku lat kwitnie „zielona turystyka”. Sąsiadujący z Polską kraj jest idealnym kierunkiem dla tych, którzy wspierają ekopodróże.

Temat zrównoważonej turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W dobie pandemii oraz zwiększonej świadomości dotyczącej zmian klimatycznych trend ten tylko się pogłębił. Na czym polega koncepcja zrównoważonej turystyki i w jaki sposób możemy przyczynić się do jej rozwoju?

Świadome i odpowiedzialne podróże

Turystyka jest jedną z branż, która w ostatnich latach rozwijała się niezwykle dynamicznie. Chociaż możliwość podróżowania i łatwiejszego odkrywania różnych zakątków świata jest niewątpliwą zaletą współczesnych czasów, niesie też za sobą wiele zagrożeń – nie tylko dla środowiska, ale też lokalnych społeczności. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby turystyczne obszary rozwijały się z poszanowaniem tamtejszych bogactw przyrody, kultury i historii.

W tym celu powstała koncepcja turystyki zrównoważonej. Jej myślą przewodnią jest utrzymanie równowagi pomiędzy rozwojem turystyki a ochroną natury i lokalnej działalności. Dzięki świadomym i odpowiedzialnym podróżom możemy chronić środowisko naturalne i dbać o dziedzictwo historyczne i kulturowe danego kraju, przyczyniając się jednocześnie do jego rozwoju. Kluczowe jest, aby podróże były pozytywnym doświadczeniem nie tylko dla turystów, ale też lokalnych społeczności.

Zielona turystyka w Niemczech

Światowym liderem, jeśli chodzi o segment zrównoważonego rozwoju w turystyce, są Niemcy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ponad 40 proc. powierzchni tego kraju jest objęte ochroną przyrody. W sąsiadującym z Polską państwie znajduje się aż 130 parków przyrodniczych, w tym 16 parków narodowych i ponad 100 parków krajobrazowych.

O tym, jak dużą wagę przywiązują Niemcy do turystyki wśród natury, świadczy choćby fakt, że w kraju wytyczono ponad 200 tys. kilometrów szlaków pieszych. Rowerzyści mogą z kolei korzystać z ponad 200 długodystansowych szlaków rowerowych o łącznej długości 40 tys. kilometrów.

W Niemczech kwitnie "zielona turystyka"
fot. Niemiecka Centrala Turystyki/ Matthias Duschner/ Münsterland e.V.

Niemcy to także 150 niezwykłych uzdrowisk, które są znane na całym świecie. W zależności od potrzeb można brać gorące kąpiele w licznie zlokalizowanych tu źródłach termalnych, skorzystać z zabiegów na bazie wody morskiej, wdychać czyste powietrze w sztolniach czy spacerować pośród urokliwych alpejskich krajobrazów. Wśród najpopularniejszych kurortów o charakterze uzdrowiskowym trzeba wymienić m.in. Baden-Baden, Wiesbaden, Bad Griesbach, Bad Waldsee, Oberstdorf czy Sellin.

Warto dodać, że niemieckie miasta regularnie pojawiają się w zestawieniach "green cities", czyli najbardziej zielonych miast świata. W tegorocznym rankingu Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI), powstającym na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zielonych przestrzeni na danym obszarze, w pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery miasta z Niemiec – Dortmund, Stuttgart, Hamburg oraz Würzburg.

Ekozwiedzanie. W zgodzie z naturą

Duże znaczenie w rozwoju turystyki zrównoważonej w Niemczech ma rozbudowany system transportu oferujący wiele możliwości podróżowania po kraju i do okolicznych regionów. Turyści mają do dyspozycji m.in. 33,5 tys. linii kolejowych. Co ważne, wszystkie pociągi dalekobieżne są w 100 procentach zasilane energią odnawialną. Coraz większą popularnością cieszy się program „Nature Destination” – 20 chronionych obszarów przyrody łączy sieć kolejowa, dzięki czemu można podróżować, dbając jednocześnie o środowisko.

Autobusy i autokary coraz częściej napędzane są wodorem, biogazem lub energią elektryczną. W ostatnim czasie mocno rozwija się też sektor związany z wynajmem pojazdów elektrycznych – samochodów, rowerów oraz skuterów. Niemieckie miasta regularnie oferują również przyjazne dla środowiska wycieczki jednodniowe do pobliskich miejscowości (zorganizowane wycieczki autobusowe emitują znacznie mniej CO2 niż samodzielne podróże samochodem).

Wyprawa kajakiem po rzece Alster w Hamburgu
fot. Niemiecka Centrala Turystyki/ Michael Neumann/ DZT

Oprócz tego w Niemczech organizowane są ciekawe ekologiczne inicjatywy. Na przykład w Hamburgu można bezpłatnie wypożyczyć kajak, pod warunkiem, że… zbierzemy śmieci na okolicznym terenie i dołożymy swoją cegiełkę do akcji „sprzątania świata”.

Warto udać się też na tzw. green shopping – zakupy odzieży z bawełny organicznej lub tej pochodzącej ze sprawiedliwego handlu. Ciekawą pamiątką z wyjazdu może być również gadżet wykonany ze starego drewna portowego lub biżuteria z surowców wtórnych.

Certyfikowane obiekty i restauracje

Niemcy mogą pochwalić się bogatą ofertą noclegową związaną z turystyką zrównoważoną. Do wyboru jest ponad 1500 certyfikowanych obiektów – zarówno luksusowych hoteli, jak i mniejszych schronisk. Warto zwrócić też uwagę na ponad 1500 renomowanych restauracji, które serwują dania oparte na świeżych, lokalnych składnikach.

Właściciele ekohoteli i lokali gastronomicznych podkreślają, że ich priorytetem jest dostosowywanie swoich usług do potrzeb gości przy jednoczesnym wdrażaniu rozwiązań zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Działania obejmują m.in. ograniczenie emisji CO2, korzystanie z energii odnawialnej, recykling czy odpowiedzialną gospodarkę wodną. W wielu niemieckich miastach goście nocujący w certyfikowanych hotelach mogą liczyć na karty turystyczne, które pozwalają na zwiedzanie największych atrakcji danych regionów.

Na słynnym Moście Kramarzy w Erfurcie znajdują się liczne galerie i sklepiki z lokalnymi produktami
fot. Niemiecka Centrala Turystyki/ Gregor Lengler/ DZT

Szukając pamiątek z pobytu w Niemczech, dobrze zainteresować się tymi produkowanymi na miejscu. Na zakupy warto wybrać się np. na słynny Most Kramarzy w Erfurcie. Znajdują się tam liczne galerie i sklepiki z niebieskimi tkaninami pokrytymi różnymi wzorami, ręcznie malowaną ceramiką, szkłem z Lauschy czy biżuterią.

W ciągu dnia można zajrzeć do butików i na targowiska z lokalnymi produktami, a wieczorem delektować się sezonowymi daniami. W HafenCity, portowej dzielnicy Hamburga, znajduje się restauracja Hobenköök, która serwuje smaczne jedzenie przygotowywane na bazie produktów pozyskiwanych wyłącznie od producentów z okolicznych miejscowości.

Kalkulator emisji CO2

Każda podróż wiąże się emisją dwutlenku węgla. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z proponowanych rozwiązań zrównoważonej turystyki dotyczących m.in. ograniczania śladu węglowego. Przed wyjazdem lub w czasie urlopu można dowiedzieć się, jak wysoka jest nasza emisja CO2. Niezwykle pomocny jest specjalny kalkulator CO2, który pozwala obliczyć indywidualny ślad węglowy w czasie wyjazdu, w tym m.in. w czasie korzystania z samochodu, autobusu czy pociągu. Porównanie różnych środków transportu pozwoli wybrać opcję najmniej szkodliwą dla środowiska, a jednocześnie wspierającą świadome i odpowiedzialne podróżowanie.

Myślą przewodnią zrównoważonej turystyki są świadome i odpowiedzialne podróże
fot. Niemiecka Centrala Turystyki/ Ipopba/gettyimages

Kalkulator emisji CO2 sprawdzi się nie tylko na wakacjach, ale też w codziennym życiu. Oprócz konkretnych danych znajdziemy w nim również wskazówki dotyczące prowadzenia bardziej zrównoważonego życia.

8 wskazówek, jak wspierać zrównoważoną turystykę

  1. Zwiedzając kraj, korzystaj z ekologicznych rozwiązań – pociągów, autobusów czy rowerów.
  2. Wybieraj certyfikowane hotele, które wdrażają rozwiązane przyjazne dla klimatu (tzw. zielona mapa podróży).
  3. Odkrywaj smak regionalnej kuchni przygotowywanej na bazie lokalnych składników i produktów z ekologicznych upraw (certyfikowane restauracje).
  4. Poznawaj lokalne bogactwo i dziedzictwo kulturowe poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju wydarzeniach i imprezach.
  5. Szukaj produktów i pamiątek produkowanych na miejscu, wspierając tym samym lokalną działalność.
  6. W podróż zabieraj butelki wielokrotnego użytku oraz termosy – na terenie Niemiec nie brakuje miejsc, w których można ze specjalnych kraników z wodą napełnić pojemnik.
  7. Odkrywaj bogactwo kraju świadomie i odpowiedzialnie – podziwiaj naturalne krajobrazy, podążaj specjalnie wytyczonymi szlakami pieszymi, zwiedzaj rowerem lub kajakiem.
  8. Sprawdzaj w czasie podróży swój ślad węglowy, korzystając z kalkulatora emisji CO2.

Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki w ramach kampanii FeelGood. 
Więcej informacji na temat zrównoważonej turystyki można znaleźć na stronie  https://www.germany.travel/en/ms/feel-good/sustainability.html.

Nina Czochara-Rychlak
Nina Czochara-Rychlak

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wielka miłośniczka języka polskiego i podróży. Od lat zajmuje się pisaniem. Wcześniej copywriterka w biurze podróży, obecnie redaktorka działu Podróże w RadioZET.pl. Jest zakochana we Włoszech i Tajlandii. W wolnej chwili czyta, spaceruje i jeździ na rowerze. Marzy o podróży dookoła świata. 

logo Tu się dzieje