Temat zrównoważonej turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W dobie pandemii oraz zwiększonej świadomości dotyczącej zmian klimatycznych trend ten tylko się pogłębił. Na czym polega koncepcja zrównoważonej turystyki i w jaki sposób możemy przyczynić się do jej rozwoju?
Świadome i odpowiedzialne podróże
Popularne w magazynie
Turystyka jest jedną z branż, która w ostatnich latach rozwijała się niezwykle dynamicznie. Chociaż możliwość podróżowania i łatwiejszego odkrywania różnych zakątków świata jest niewątpliwą zaletą współczesnych czasów, niesie też za sobą wiele zagrożeń – nie tylko dla środowiska, ale też lokalnych społeczności. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby turystyczne obszary rozwijały się z poszanowaniem tamtejszych bogactw przyrody, kultury i historii.
W tym celu powstała koncepcja turystyki zrównoważonej. Jej myślą przewodnią jest utrzymanie równowagi pomiędzy rozwojem turystyki a ochroną natury i lokalnej działalności. Dzięki świadomym i odpowiedzialnym podróżom możemy chronić środowisko naturalne i dbać o dziedzictwo historyczne i kulturowe danego kraju, przyczyniając się jednocześnie do jego rozwoju. Kluczowe jest, aby podróże były pozytywnym doświadczeniem nie tylko dla turystów, ale też lokalnych społeczności.
Zielona turystyka w Niemczech
Światowym liderem, jeśli chodzi o segment zrównoważonego rozwoju w turystyce, są Niemcy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ponad 40 proc. powierzchni tego kraju jest objęte ochroną przyrody. W sąsiadującym z Polską państwie znajduje się aż 130 parków przyrodniczych, w tym 16 parków narodowych i ponad 100 parków krajobrazowych.
O tym, jak dużą wagę przywiązują Niemcy do turystyki wśród natury, świadczy choćby fakt, że w kraju wytyczono ponad 200 tys. kilometrów szlaków pieszych. Rowerzyści mogą z kolei korzystać z ponad 200 długodystansowych szlaków rowerowych o łącznej długości 40 tys. kilometrów.
Niemcy to także 150 niezwykłych uzdrowisk, które są znane na całym świecie. W zależności od potrzeb można brać gorące kąpiele w licznie zlokalizowanych tu źródłach termalnych, skorzystać z zabiegów na bazie wody morskiej, wdychać czyste powietrze w sztolniach czy spacerować pośród urokliwych alpejskich krajobrazów. Wśród najpopularniejszych kurortów o charakterze uzdrowiskowym trzeba wymienić m.in. Baden-Baden, Wiesbaden, Bad Griesbach, Bad Waldsee, Oberstdorf czy Sellin.
Warto dodać, że niemieckie miasta regularnie pojawiają się w zestawieniach "green cities", czyli najbardziej zielonych miast świata. W tegorocznym rankingu Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI), powstającym na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zielonych przestrzeni na danym obszarze, w pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery miasta z Niemiec – Dortmund, Stuttgart, Hamburg oraz Würzburg.
Ekozwiedzanie. W zgodzie z naturą
Duże znaczenie w rozwoju turystyki zrównoważonej w Niemczech ma rozbudowany system transportu oferujący wiele możliwości podróżowania po kraju i do okolicznych regionów. Turyści mają do dyspozycji m.in. 33,5 tys. linii kolejowych. Co ważne, wszystkie pociągi dalekobieżne są w 100 procentach zasilane energią odnawialną. Coraz większą popularnością cieszy się program „Nature Destination” – 20 chronionych obszarów przyrody łączy sieć kolejowa, dzięki czemu można podróżować, dbając jednocześnie o środowisko.
Autobusy i autokary coraz częściej napędzane są wodorem, biogazem lub energią elektryczną. W ostatnim czasie mocno rozwija się też sektor związany z wynajmem pojazdów elektrycznych – samochodów, rowerów oraz skuterów. Niemieckie miasta regularnie oferują również przyjazne dla środowiska wycieczki jednodniowe do pobliskich miejscowości (zorganizowane wycieczki autobusowe emitują znacznie mniej CO2 niż samodzielne podróże samochodem).
Oprócz tego w Niemczech organizowane są ciekawe ekologiczne inicjatywy. Na przykład w Hamburgu można bezpłatnie wypożyczyć kajak, pod warunkiem, że… zbierzemy śmieci na okolicznym terenie i dołożymy swoją cegiełkę do akcji „sprzątania świata”.
Warto udać się też na tzw. green shopping – zakupy odzieży z bawełny organicznej lub tej pochodzącej ze sprawiedliwego handlu. Ciekawą pamiątką z wyjazdu może być również gadżet wykonany ze starego drewna portowego lub biżuteria z surowców wtórnych.
Certyfikowane obiekty i restauracje
Niemcy mogą pochwalić się bogatą ofertą noclegową związaną z turystyką zrównoważoną. Do wyboru jest ponad 1500 certyfikowanych obiektów – zarówno luksusowych hoteli, jak i mniejszych schronisk. Warto zwrócić też uwagę na ponad 1500 renomowanych restauracji, które serwują dania oparte na świeżych, lokalnych składnikach.
Właściciele ekohoteli i lokali gastronomicznych podkreślają, że ich priorytetem jest dostosowywanie swoich usług do potrzeb gości przy jednoczesnym wdrażaniu rozwiązań zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Działania obejmują m.in. ograniczenie emisji CO2, korzystanie z energii odnawialnej, recykling czy odpowiedzialną gospodarkę wodną. W wielu niemieckich miastach goście nocujący w certyfikowanych hotelach mogą liczyć na karty turystyczne, które pozwalają na zwiedzanie największych atrakcji danych regionów.
Szukając pamiątek z pobytu w Niemczech, dobrze zainteresować się tymi produkowanymi na miejscu. Na zakupy warto wybrać się np. na słynny Most Kramarzy w Erfurcie. Znajdują się tam liczne galerie i sklepiki z niebieskimi tkaninami pokrytymi różnymi wzorami, ręcznie malowaną ceramiką, szkłem z Lauschy czy biżuterią.
W ciągu dnia można zajrzeć do butików i na targowiska z lokalnymi produktami, a wieczorem delektować się sezonowymi daniami. W HafenCity, portowej dzielnicy Hamburga, znajduje się restauracja Hobenköök, która serwuje smaczne jedzenie przygotowywane na bazie produktów pozyskiwanych wyłącznie od producentów z okolicznych miejscowości.
Kalkulator emisji CO2
Każda podróż wiąże się emisją dwutlenku węgla. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z proponowanych rozwiązań zrównoważonej turystyki dotyczących m.in. ograniczania śladu węglowego. Przed wyjazdem lub w czasie urlopu można dowiedzieć się, jak wysoka jest nasza emisja CO2. Niezwykle pomocny jest specjalny kalkulator CO2, który pozwala obliczyć indywidualny ślad węglowy w czasie wyjazdu, w tym m.in. w czasie korzystania z samochodu, autobusu czy pociągu. Porównanie różnych środków transportu pozwoli wybrać opcję najmniej szkodliwą dla środowiska, a jednocześnie wspierającą świadome i odpowiedzialne podróżowanie.
Kalkulator emisji CO2 sprawdzi się nie tylko na wakacjach, ale też w codziennym życiu. Oprócz konkretnych danych znajdziemy w nim również wskazówki dotyczące prowadzenia bardziej zrównoważonego życia.
8 wskazówek, jak wspierać zrównoważoną turystykę
- Zwiedzając kraj, korzystaj z ekologicznych rozwiązań – pociągów, autobusów czy rowerów.
- Wybieraj certyfikowane hotele, które wdrażają rozwiązane przyjazne dla klimatu (tzw. zielona mapa podróży).
- Odkrywaj smak regionalnej kuchni przygotowywanej na bazie lokalnych składników i produktów z ekologicznych upraw (certyfikowane restauracje).
- Poznawaj lokalne bogactwo i dziedzictwo kulturowe poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju wydarzeniach i imprezach.
- Szukaj produktów i pamiątek produkowanych na miejscu, wspierając tym samym lokalną działalność.
- W podróż zabieraj butelki wielokrotnego użytku oraz termosy – na terenie Niemiec nie brakuje miejsc, w których można ze specjalnych kraników z wodą napełnić pojemnik.
- Odkrywaj bogactwo kraju świadomie i odpowiedzialnie – podziwiaj naturalne krajobrazy, podążaj specjalnie wytyczonymi szlakami pieszymi, zwiedzaj rowerem lub kajakiem.
- Sprawdzaj w czasie podróży swój ślad węglowy, korzystając z kalkulatora emisji CO2.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki w ramach kampanii FeelGood.
Więcej informacji na temat zrównoważonej turystyki można znaleźć na stronie
https://www.germany.travel/en/ms/feel-good/sustainability.html.