,

U wybrzeży Finlandii pojawiło się kilka trąb wodnych. Udało się uchwycić je na niezwykłym zdjęciu

13.07.2022 08:01

W ostatnich dniach na Zatoce Fińskiej pojawiło się kilka trąb wodnych. Towarzyszyły one sztormowym warunkom, jakie dominowały tu w ostatnim czasie. Straż przybrzeżna nagrała kilka charakterystycznych lejków na jednym zdjęciu. Teraz błyskawicznie rozchodzi się ono po sieci.

Trąby wodne u wybrzeży Finlandii
fot. twitter.com

Trąba wodna jest to rodzaj trąby powietrznej, która formuje się nad powierzchnią wody. Przybiera kształt lejka, który wydłuża się w kierunku akwenu i zwykle jest to zjawisko krótkotrwałe. Najczęściej zanika, zanim dotrze do lądu.

W ostatnich dniach na Bałtyku taki fenomen tworzy się regularnie. 10 lipca turyści mieli bowiem okazję obserwować go na Półwyspie Helskim - wówczas takie wodne tornado pojawiło się u wybrzeży Jastarni. Teraz z kolei podobny widok mieli obywatele Finlandii. W Zatoce Fińskiej pojawiło się kilka tego typu trąb.

U wybrzeży Finlandii pojawiło się kilka trąb wodnych. Udało się uchwycić je na niezwykłym zdjęciu

W pobliżu Finlandii - dokładnie w Zatoce Fińskiej - pojawiło się kilka trąb wodnych. Powstały one podczas sztormowych warunków w ostatnich dniach. Fenomen ten udało się nagrać, a także uchwycić na zdjęciach. Początkowo na wodzie widać było 3 charakterystyczne lejki, ale ostatecznie zaobserwowano ich tego dnia aż 7.

Madis Rehepapp, członek stowarzyszenia ratownictwa morskiego na estońskiej wyspie Muhu, jako jeden z pierwszych zauważył i sfotografował trąbę wodną na morzu. Siedział wówczas na tarasie swojego domu i jego oczom ukazał się niesamowity widok. 

Warto pamiętać, że takie zjawisko zwykle trwa maksymalnie kilkanaście minut, więc jeśli chcemy uwiecznić je np. telefonem, trzeba się pospieszyć. W tym przypadku trąby tworzyły się na wodzie i po niej przemieszczały przez ok. 10 minut.

Jedna osoba w tym czasie znajdowała się na morzu. Powiedziała, że nie doświadczyła nigdy czegoś podobnego. Enn Meri, który płynął swoim jachtem po Väinamere, cieśninie oddzielającej zachodni archipelag od stałego lądu, powiedział w rozmowie z "Saarte Hääl", że nigdy nie doświadczył burzy tego rodzaju na morzu.

Źródło: news.err.ee/TVN Meteo

loader