Obserwuj w Google News

Ulewne deszcze sparaliżowały Hiszpanię. Tak dużych opadów nie było tu od 150 lat [WIDEO]

2 min. czytania
05.05.2022 09:34
Zareaguj Reakcja

Centrum Walencji w Hiszpanii nawiedziły gwałtowne opady deszczu. Woda wdarła się do wielu budynków i tuneli metra, a część ulic zamieniła się w rwące potoki. Niektóre drogi zostały całkowicie sparaliżowane. Jak podała Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET), tak wysokich opadów nie było tu od 150 lat. 

Walencja, ulewy
fot. Shutterstock/Twitter

Mieszkańcy Walencji muszą zmagać się ze skutkami gwałtownej powodzi. Intensywne opady deszczu nawiedziły hiszpańskie miasto we wtorek (3 maja), powodując ogromne utrudnienia w funkcjonowaniu transportu miejskiego. W ciągu ponad 24 godzin spadło około 230 litrów wody na metr kwadratowy – najwięcej od ponad 150 lat. Straż pożarna i lokalna policja otrzymali wiele zgłoszeń od mieszkańców – woda wdarła się do wielu budynków, szczególnie w dzielnicach Malvarosa, El Cabanyal i Natzaret.

Redakcja poleca

Walencja. Rekordowe opady deszczu, zamknięte ulice 

Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) przekazała, że 3 maja zanotowano rekordowe opady deszczu w centrum Walencji. W ciągu nieco ponad 24 godzin spadło 232,2 l wody na metr kwadratowy. Suma opadów pobiła rekord z 25 maja 1871 roku pod względem największej ilości deszczu, jaka spadła w tym hiszpańskim mieście w ciągu doby – podaje AEMET.

Sami mieszkańcy przyznali, że nigdy czegoś takiego nie widzieli. 

– Nigdy w życiu nie widziałem takiej ilości wody, która spadła w tak krótkim czasie, a mam 64 lata. Ale deszcz jest lepszy niż susza – powiedział jeden z mieszkańców Walencji. – Jak nie to, to wiatr albo upał. Zawsze są jakieś zjawiska naturalne, które nas nawiedzą – dodał.

Intensywne opady deszczu spowodowały duże utrudnienia w mieście – woda wdarła się między innymi do tuneli metra i spowodowała problemy z jego kursowaniem. Zalanych zostało też sporo budynków mieszkalnych.

Jednocześnie część ulic zamieniła się w rwące potoki, utrudniając poruszanie się samochodem. Straż pożarna musiała też uratować trzy osoby, które zostały uwięzione w samochodzie w hiszpańskiej Paternie. 

Do sieci trafiły liczne nagrania ukazujące, jak wyglądała Walencja tuż po przejściu gwałtownej ulewy.

Źródło: The Local, TVN Meteo