,

Unijny Certyfikat Covid ważny przez 9 miesięcy. Nowe przepisy od 1 lutego 2022

21.12.2021 15:20

Komisja Europejska przyjęła przepisy, zgodnie z którymi po przyjęciu szczepionki przeciw koronawirusowi Unijny Certyfikat Covid będzie ważny przez 9 miesięcy "do celów podróży wewnątrz UE". Do przedłużenia ważności dokumentu wymagana będzie dawka przypominająca.

Unijny Certyfikat Covid ważny przez 9 miesięcy. Nowe przepisy od 1 lutego 2022
fot. SHUTTERSTOCK

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2022 roku i będą obowiązywać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji paszportów covidowych.

Unijny Certyfikat Covid ważny przez 9 miesięcy. Nowe przepisy od 1 lutego 2022

Wedle nowych przepisów, paszport covidowy dla osób, które przyjmą pełne szczepienie przeciwko COVID-19 (jedna dawka w przypadku preparatów jednoskładnikowych lub dwie dawki w przypadku preparatów dwuskładnikowych) po 1 lutego 2022 ważny będzie przez 9 miesięcy. Po 270 dniach od zaszczepienia aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument wygasł. 

Przypomnijmy, że do tej pory certyfikat był ważny od czternastego dnia po przyjęciu szczepienia przez 365 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki.

Paszport covidowy będzie można przedłużyć, przyjmując szczepienie przypominające. W takiej sytuacji ważność dokumentu zostanie przedłużona bez ustalonego limitu. Komisja Europejska podała, że obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed koronawirusem po dawce wzmacniającej.

Zobacz także: Nie tylko szczepienie, ale też test. Coraz więcej krajów zaostrza restrykcje dla podróżujących [LISTA]

KE poinformowała, że nowy "okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień". Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowe trzy miesiące (tj. łącznie przez dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia), "aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły się dostosować (do nowego wymogu - PAP), a obywatele będą mieli (zapewniony) dostęp do dawek przypominających".

Komisja Europejska podkreśliła, że regulacje wejdą w życie pod warunkiem, że w Unii Europejskiej nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. KE dodała jednak, że wdrożenie nowych przepisów to formalność, ponieważ prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.

"Zharmonizowany okres ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID jest koniecznością dla bezpiecznego swobodnego przemieszczania się i koordynacji na poziomie UE. Siła i sukces tego nieocenionego narzędzia dla obywateli i przedsiębiorstw polega na jego spójnym wykorzystaniu w całej UE. Teraz potrzebne jest zapewnienie, aby kampanie przypominające przebiegały tak szybko, jak to możliwe, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką, a nasze certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem do podróżowania i ochrony zdrowia publicznego" - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Zobacz także: Wizz Air nie wpuścił na pokład 95 pasażerów. Zamieszanie na europejskim lotnisku 

loader

RadioZET.pl/PAP(Łukasz Osiński)