Obserwuj w Google News

Wakacje 2021 mogą być rekordowe. Wzrost liczby rezerwacji i spadek cen noclegów w Polsce

2 min. czytania
20.01.2021 13:11
Zareaguj Reakcja

Polacy już myślą o nadchodzących wakacjach. Tak pokazują dane zebrane przez portal Noclegi. pl. „Już teraz osiągnęliśmy poziom 2/3 zeszłorocznych rezerwacji na lipiec i sierpień” –  poinformowano. Rosnące zainteresowanie wakacjami i bonem turystycznym to dla branży nadzieja na wyjście z ogromnego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. 

Wakacje w Polsce
fot. Shutterstock

Ferie zimowe 2021 z pewnością nie należały do udanych dla branży turystycznej. Tym bardziej zwiększone zainteresowanie wyjazdami w miesiącach letnich napawa nadzieją. Jak wynika z danych Noclegi.pl, im bliżej końca obecnych obostrzeń (obowiązujących do 31 stycznia 2021 roku), tym więcej osób myśli już o wakacjach. 

Wakacje 2021. Wzrost liczby rezerwacji na lipiec i sierpień

–  Polacy nastawiają się na wakacyjny urlop poza domem w 2021 roku. Jeśli ruszy turystyka, nie wykluczamy, że pobijemy rekord. Już teraz osiągnęliśmy poziom 2/3 rezerwacji z lipca i sierpnia 2020 roku – powiedziała Natalia Jaworska, ekspert portalu rezerwacyjnego.
Jak podkreśla, zwiększone zainteresowanie może wynikać z niższych cen noclegów. Hotelarze najwyraźniej postanowili powalczyć o gości ceną. W tej chwili można zarezerwować miejsce noclegowe taniej niż w zeszłym roku.

Przykładowo średnia cena rezerwacji za jednodniowy wakacyjny pobyt w Zakopanem spadła o ponad 1/3, z 61 do 40 złotych za osobę. W Karpaczu zaś z 77 do 53 złotych. Taniej jest też nad morzem. W  Kołobrzegu wakacyjny nocleg dla jednej osoby kosztował w zeszłym roku średnio 72 złote. Teraz to 51 złotych. W Gdańsku spadek średniej ceny rok do roku jest nieco mniejszy - z blisko 80 do 70 złotych za noc.

– Oznacza to, że za tygodniowy wyjazd czteroosobowej rodziny do Zakopanego zapłacimy w tym roku 1120 złotych zamiast 1708 zł. To spora różnica, a jeśli wziąć pod uwagę dodatek w postaci bonu turystycznego, oferta ta staje się dostępna dla wielu rodzin – wylicza Natalia Jaworska.

Dodaje, że zauważalne jest coraz większe zainteresowanie bonem turystycznym – w połowie stycznia portal Noclegi.pl zanotował wzrost płatności za noclegi bonem o 140 proc. z tygodnia na tydzień. 

Czynniki finansowe to z pewnością istotna zachęta do rezerwowania wakacyjnego wypoczynku z wyprzedzeniem. Równie ważne wydają się kwestie emocjonalne. Ostatnie kilka lat przed pandemią przyniosły zauważalny wzrost zainteresowania Polaków podróżowaniem w różnych formach od city break, po rodzinne urlopy w kraju lub za granicą.

– Przyzwyczailiśmy się do wyjeżdżania, a teraz po prostu za tym tęsknimy. Widać to w naszej ankiecie, zrealizowanej poprzez social media. Na otwarte pytanie: "Dokąd chcesz wyjechać?" najwięcej osób odpowiedziało "dokądkolwiek" – podkreśla ekspertka portalu.

Redakcja poleca

Źródło: PAP