Obserwuj w Google News

Gdzie Polacy najchętniej spędzali wakacje? Te zagraniczne kierunki przyciągnęły tłumy

3 min. czytania
14.09.2021 16:12
Zareaguj Reakcja

Tegoroczne wakacje co trzeci Polak zdecydował się spędzić za granicą. Niekwestionowanym liderem wśród najchętniej wybieranych kierunków na urlop stała się Chorwacja. Ten popularny bałkański kraj wybrało aż 25 proc. osób podróżujących za granicę – tak wynika z danych „Holiday Barometr 2021”. Jakie inne miejsca przeżywały turystyczne oblężenie i na jak długo wyjeżdżaliśmy w tym roku na wakacje? 

Chorwacja, wyspa Krk
fot. Shutterstock

Mimo pandemicznych obostrzeń i konieczności legitymowania się paszportem covidowym wielu Polaków zdecydowało się tego lata na zagraniczny wyjazd. Okazuje się, że aż 30 proc. naszych rodaków spędziło urlop poza krajem. 

Analizę wakacyjnych wyborów Polaków przeprowadziła Grupa Europa Assistance. Na podstawie danych z okresu czerwiec-sierpień 2021 (pochodzących z porównywarki ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl) stworzono "mapę wakacyjnych podróży" polskich turystów.

Chorwacja liderem wśród wakacyjnych kierunków

Wakacje nad Adriatykiem to wciąż ulubiona forma letniego wypoczynku Polaków. W tym roku na urlop w Chorwacji zdecydowało się aż 25 proc. podróżujących za granicę. To tylko 5 punktów procentowych mniej niż rok temu. Chorwacja szybko otworzyła swoje granice, a przez długi czas Polacy mogli wjeżdżać na jej teren bez żadnych obostrzeń.

Drugie miejsce w zestawieniu porównywarki ex aequo zajęły Włochy (w zeszłym roku na czwartej pozycji) oraz Grecja (trzeci najpopularniejszy kierunek rok temu). Te dwa europejskie kraje jako cel swojej podróży wskazało po 10 proc. podróżnych. Zarówno do Włoch, jak i do Grecji zaszczepieni oraz ozdrowieńcy mogli wjeżdżać bez żadnych restrykcji. Rok temu na drugim miejscu znalazła się Słowacja, która w tym roku zajęła dopiero 9. pozycję ze względu na większe obostrzenia. 

Top 10 najpopularniejszych kierunków na wakacje 2021
fot. Materiały prasowe

W ubiegłym roku kraje pozaeuropejskie wypadły z zestawienia top 10 najchętniej wybieranych kierunków i zajęły dalekie pozycje. W tym roku większość linii lotniczych przywróciła popularne loty i więcej państw otworzyło swoje granice. Do zestawienia najpopularniejszych kierunków wróciła więc Turcja (5 proc. wskazań i 6. miejsce), a także Egipt (na 14. miejscu). 

Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się nieoczywiste kierunki europejskie takie jak Albania, Czarnogóra czy Malta. Do tych krajów przez całe lato można było wjechać bez żadnych obostrzeń, więc cieszyły się dużą popularnością wśród niezaszczepionych turystów.

Redakcja poleca

Wakacje 2021. Na jak długo wyjeżdżaliśmy?

Preferencje co do długości wakacji przeciętnego Polaka nie zmieniają się od lat. Najchętniej wciąż odpoczywamy od 8 do maksymalnie 14 dni – taką opcję wskazało aż 51 proc. turystów. Co ciekawe, powyżej dwóch tygodni urlop zaplanowało aż 28 proc. z nich. 

Od 4 do 7 dni wypoczywało 15 proc. Polaków (to mniej niż rok temu). Nadal spada liczba planujących krótkie wypady. Na wyjazd trwający od 1 do 3 dni zdecydowało się tylko 6 proc. podróżujących (spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do 2020 roku). 

Długość wyjazdów wakacyjnych Polaków w 2021
fot. Materiały prasowe

Do łask wróciły wyjazdy trwające dłużej niż 30 dni, które w zeszłym roku w ogóle nie były brane pod uwagę przez turystów. Wskazało je aż 6 proc. wyjeżdżających. Oznacza to, że wracają możliwości podróżowania długoterminowego oraz pracy za granicą.

Wakacje 2021 w parze lub z rodziną

Ten wskaźnik również nie zmienia się od lat. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na wakacje z drugą osobą (34 proc.) lub w dużo większym towarzystwie (w sumie 33 proc.). Niemniej jednak wciąż duża grupa osób (33 proc.) deklaruje wyjazd w pojedynkę.

Wakacje 2021. Z kim wyjeżdżali Polacy?
fot. Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe