,

Te kierunki zagraniczne przyciągają tłumy. 10 miejsc najchętniej odwiedzanych przez Polaków

25.08.2021 13:28

Koniec sezonu letniego Polacy spędzą na tygodniowych zagranicznych podróżach, najczęściej nad Morzem Śródziemnym – tak wynika z raportu portalu Wakacje.pl. Szczyt zestawienia najchętniej wybieranych kierunków od lat pozostaje niemal taki sam – królują greckie wyspy. Mocno zmieniły się jednak wydatki związane z zagranicznymi wycieczkami – za tegoroczne wyjazdy w te same miejsca płacimy nawet kilkanaście procent więcej niż przed pandemią.

Turcja - plaża
fot. Shutterstock

Chociaż z powodu pandemii podróżowanie jest wciąż mocno ograniczone, wiele osób decyduje się na zagraniczne wojaże. Portal Wakacje.pl przeanalizował wybory wakacyjne Polaków w tym roku. Raport powstał po przeanalizowaniu statystyki sprzedaży wyjazdów rozpoczynających się między 15 sierpnia a 31 października 2021 roku zrealizowanej w portalu i w należących do niego biurach stacjonarnych do 18 sierpnia. W ten sposób wyłoniono najchętniej wybierane zagraniczne kierunki.

Grecja, Turcja i Egipt najpopularniejsze w wakacje

Z raportu wynika, że na pierwszym miejscu w rankingu 10 najpopularniejszych kierunków znalazła się Grecja z niemal 29-procentowym udziałem w sprzedaży wyjazdów rozpoczynających się między 15 sierpnia a 31 października 2021 roku. W porównaniu z tym samym okresem 2019 roku wzrost udziału w sprzedaży wyniósł 1,1 pkt. proc.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Turcja – w analizowanym okresie wybierze się tam o 3,1 pkt. proc. osób więcej niż dwa lata temu. Trzecie miejsce zajął Egipt, który obecnie wybiera co dziesiąty klient serwisu.

W pierwszej piątce krajów najczęściej wybieranych przez klientów Wakacje.pl znalazły się też Hiszpania i Bułgaria z odpowiednio 9,2- i niemal 7-procentowym udziałem w sprzedaży. Pozycje od szóstej do dziesiątej w TOP 10 należą do Cypru, Dominikany, Albanii, Tunezji i Chorwacji.

Wakacje 2021. Ile trzeba wydać na urlop?

Portal przeanalizował również kwestię wydatków na wyjazdy. Z raportu wynika, że wzrosła wartość rezerwacji, ale wynika to między innymi z tego, że Polacy podróżują w większym gronie niż przed rokiem. 

Co więcej, tegoroczne ceny są już na realnym poziomie, a nie na zaniżonym, jak bywało jeszcze przed kilkoma laty. Znaczenie ma również chęć do spędzania wakacji w obiektach o lepszym standardzie niż zazwyczaj.

– Część klientów jest skłonna przeznaczyć wyższe kwoty na wyjazd, by zrekompensować sobie długie miesiące zamknięcia, do tego zaoszczędzone w okresie pandemii pieniądze, wiele osób teraz chętnie przeznaczają na bardziej komfortowe wakacje – wyjaśniła Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

W tym roku średnia wartość rezerwacji wycieczki do Grecji wynosi 7 681 zł i jest o 18 proc. wyższa w porównaniu do 2019 roku. W przypadku Turcji jest to 7 676 zł, czyli o 16,9 proc. więcej wobec 2019 r., a przy Egipcie 7151 zł, wzrost 16,6 proc. wobec roku 2019.

Z raportu wynika także, że Polacy najczęściej decydują się na jednotygodniowe wyjazdy. Niemal w każdym kraju z pierwszej dziesiątki przeważają pobyty 7-dniowe. 

Źródło: PAP (Longina Grzegórska-Szpyt)