,

Te miejsca w Polsce przyciągnęły tłumy. Jakie były hity tegorocznych wakacji? [LISTA]

02.09.2021 11:36

Wakacje 2021 większość Polaków spędziła w kraju. Ogromną popularnością – co zdecydowanie nie jest zaskoczeniem – cieszyły się nadmorskie kurorty. Które miejscowości przeżywały turystyczne oblężenie? Ile wydaliśmy na tegoroczne wakacje? Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze urlopowe preferencje? 

Plaża w Polsce
fot. Shutterstock

Okres wakacji 2021 był "stopniowym powrotem do normalności" po przerwie spowodowanej pandemią. Tradycyjnie, jak co roku, Polacy najchętniej wypoczywali nad morzem, w górach oraz nad jeziorami. Na uwagę zasługuje fakt, że prawdziwe tłumy można było spotkać w miejscach i regionach mniej popularnych. Spora część osób w okresie wakacyjnym zdecydowała się również wykorzystać bon turystyczny, który obowiązuje do końca marca 2022 roku.

Portal Nocowanie.pl zrobił podsumowanie urlopowych wyborów Polaków oraz kosztów, jakie musieli ponieść za wakacje. Raport powstał na podstawie danych z okresu od czerwca do sierpnia 2021 roku.

Wakacje 2021. Które regiony w Polsce były najpopularniejsze?

Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2021 najchętniej wybieranymi regionami Polski były Pomorze i Pomorze Zachodnie, które łącznie zebrały nieco ponad 60 proc. wszystkich zapytań wysyłanych przez turystów. W zestawieniu wyróżnia się również Małopolska (13,5 proc.). Na czwartym miejscu, podobnie jak przed rokiem, uplasował się Dolny Śląsk (około 7 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszyły się województwa lubuskie, opolskie i łódzkie.

Do najchętniej wybieranych kurortów podczas wakacji na Pomorzu należy zaliczyć Władysławowo, Łebę, Krynicę Morską oraz Karwię. W przypadku Pomorza Zachodniego w czołówce znalazły się Mielno, Sarbinowo, Kołobrzeg i Pobierowo.

W Małopolsce, oprócz Zakopanego, turyści chętnie wybierali również takie miejscowości, jak Szczawnica, Krynica-Zdrój, czy Białka Tatrzańska. Z kolei na Dolnym Śląsku największą popularnością cieszyły się Karpacz, Szklarska Poręba, czy Kudowa-Zdrój oraz Wrocław. 

Najpopularniejsze miejscowości w Polsce [TOP 20]

Od czerwca do sierpnia br. największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Zakopane. Na uwagę na pewno zasługuje również fakt, że w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejscowości na wakacje 2021 znajduje się aż 14 nadmorskich miejscowości. 

Na podium, zaraz na Zakopanem, znajdują się Władysławowo i Łeba. W pierwszej dziesiątce pojawiły się również Krynica Morska, Mielno, Kołobrzeg, Karpacz, Sarbinowo, Polańczyk i Solina.

Dalej na liście znalazły się Pobierowo, Karwia, Jastarnia, Szczawnica, Ustka, Ustronie Morskie, Szklarska Poręba, Rewal, Międzyzdroje i Gdańsk.

Wakacje 2021 - najpopularniejsze kierunki
fot. Materiały prasowe

Ile wydaliśmy na wakacje 2021?

Pomijając kwestie wyżywienia i korzystania z atrakcji w danej miejscowości, warto podkreślić, że średnia cena noclegu w najpopularniejszym regionie, czyli nad morzem, w porównaniu do 2020 roku nie uległa znaczącej zmianie – nadal jest to średnio ponad 50 zł. 

Najwięcej Polacy musieli wydać w Międzyzdrojach, gdzie średnio za nocleg płaci się około 70 złotych. Natomiast wśród najtańszych lokalizacji znalazły się Sarbinowo (ok. 40 zł za nocleg), Karwia i Władysławowo (ok. 50 złotych).

Podobnie wygląda sytuacja w górach. Średnia cena noclegu w Zakopanem kształtuje się na poziomie około 60 zł. Najdroższe są noclegi w Szczyrku, gdzie trzeba zapłacić nieco ponad 60 złotych. Natomiast najkorzystniej jest wybrać Krościenko nad Dunajcem (40 złotych), Murzasiche (42 złote) lub okolice Jeziora Solińskiego. Średnia cena noclegu w Polańczyku i Solinie to niewiele ponad 45 złotych.

Najpopularniejsze kategorie noclegów

Turyści najchętniej wypoczywali w kwaterach i pokojach (39,6 proc.), domkach (25,7 proc.), apartamentach (13 proc.). Chętnie wybierane były również takie kategorie, jak pensjonaty (9,25 proc.) i wille (3,35 proc.).

Wakacje 2021 - kategorie noclegów
fot. Materiały prasowe

Portal Nocowanie.pl podkreśla, że wszystko wskazuje na to, że sezon wakacyjny jeszcze się nie skończył. Sporym zainteresowaniem cieszą się bowiem terminy wrześniowe. Wśród najchętniej wyszukiwanych miejsc znajdują się górskie miejscowości. Wiele osób celowo przełożyło swoje wakacje na okres zaraz po zakończeniu letniego sezonu, by uniknąć tłumów i mieć większy wybór przy rezerwacji noclegu.

loader

Materiały prasowe/Nocowanie.pl