Obserwuj w Google News

Wielka Brytania zmieniła zasady wjazdu. Skorzystają zaszczepieni na koronawirusa

2 min. czytania
10.01.2022 11:15
Zareaguj Reakcja

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w zeszłą środę zapowiedział złagodzenie restrykcji wjazdowych. Zaszczepieni turyści udający się do Anglii nie muszą już wykonywać testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy. Podobne zasady obowiązują w Irlandii.

Wielka Brytania zmieniła zasady wjazdu. Skorzystają zaszczepieni na koronawirusa
fot. SHUTTERSTOCK

W pierwszej połowie grudnia 2021 roku pisaliśmy, że minister zdrowia Sajid Javid ogłosił, że  wraca wymóg wykonywania testów na obecność COVID-19 przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Niewiele wcześniej natomiast wprowadzony został obowiązek poddania się badaniu PCR po przekroczeniu granicy, a dokładniej przed końcem drugiego dnia pobytu w kraju. 

Na kolejne zmiany nie trzeba było długo czekać. W środę (5 stycznia) premier Boris Johnson zapowiedział złagodzenie przepisów sanitarnych dotyczących wjazdu do kraju. Zaszczepieni turyści przed podróżą do Anglii nie muszą już poddawać się badaniu na obecność COVID-19.

"Obowiązek wykonywania testów przed przekroczeniem granicy zniechęcił wielu ludzi do podróżowania. Turyści bali się, że pozostaną uwięzieni w kraju, co będzie dla nich dodatkowym wydatkiem" - powiedział premier.

Redakcja poleca

Wielka Brytania zmieniła zasady wjazdu. Skorzystają zaszczepieni na koronawirusa

Przepisy zaczęły obowiązywać w piątek 14 stycznia. Według nowych wytycznych wszyscy zaszczepieni turyści oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia nie muszą już przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy wjeździe do Anglii.

Na tym jednak nie koniec. Od niedzieli w pełni zaszczepieni podróżni po przybyciu do kraju (nie później niż drugiego dnia pobytu) mogą wykonać szybki test antygenowy, a jeśli będzie on pozytywny - potwierdzić wynik za pomocą testu PCR. Turyści nie będą musieli czekać na wynik na kwarantannie, jak to było do tej pory.

Zobacz także:  Izrael ponownie otworzy granice dla zaszczepionych. Zmiany również dla turystów z Polski 

Takie same zasady od niedawna zaczęły obowiązywać również w Irlandii. Od czwartku 6 stycznia zaszczepieni turyści nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu przy wjeździe do kraju. Osoby, które nie przyjęły szczepionki, nadal muszą maksymalnie 72 godziny przed podróżą wykonać test na obecność COVID-19.

Premier Irlandii Michael Martin przyznał, że wymóg testowania dla wszystkich nie wpłynął na ograniczenie rozwoju nowego wariantu Omikron w kraju. 

RadioZET.pl/PAP/fly4free.pl