Obserwuj w Google News

Wielka Brytania i brexit. Nowe zasady dla podróżujących od 1 stycznia 2021 roku

2 min. czytania
30.12.2020 15:09
Zareaguj Reakcja

Wielka Brytania zdecydowała się na brexit, czyli wystąpienie z Unii Europejskiej. W związku z tym od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady podróżowania z Polski do Wielkiej Brytanii. Kto i na jakich zasadach będzie mógł przekroczyć granicę brytyjską?

Wielka Brytania, Londyn
fot. Shutterstock

W związku z zakończeniem okresu przejściowego wraz z końcem 2020 roku, od 1 stycznia 2021 roku wejdą w życie nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Spraw zagranicznych podało na swojej stornie najważniejsze informacje dla podróżujących. 

Brexit. Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii 

Od kiedy wjazd tylko z paszportem? 

Zgodnie z nowymi wytycznymi granicę brytyjską będzie można przekraczać na podstawie ważnego dowodu osobistego do 30 września 2021 roku. Osoby posiadające status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii będą miały taką możliwość co najmniej do końca 2025 roku. Po tej dacie przekraczanie granicy możliwe będzie wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

Bardzo ważne jest, aby przed podróżą upewnić się, czy nasz dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na zweryfikowanie tożsamości (warto szczególnie zwrócić uwagę na zdjęcie). 

Czy będzie potrzebna wiza do Wielkiej Brytanii? 

W kolejnym roku nadal będzie możliwy wjazd na terytorium Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy bez konieczności ubiegania się o wizę. Dotyczy to podróży w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, krótkoterminowych studiów i działań związanych z biznesem, takich jak spotkania biznesowe czy konferencje.

Jeśli chodzi o wyjazd w celach zarobkowych, należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

ZOBACZ TAKŻE: Brexit: co to jest? Jak i dlaczego doszło do brexitu? 

Czy karta EKUZ będzie honorowana w Wielkiej Brytanii? 

Ważna zmiana dotyczy polskiej Karty EKUZ. Od 1 stycznia nie będzie ona już honorowana w Wielkiej Brytanii. Osoby mieszkające tam na stałe przed 31 grudnia 2020 roku będą mogły nadal korzystać z karty EHIC wydanej przez Wielką Brytanię podczas wyjazdów do państw należących do Unii Europejskiej.

Polskie prawo jazdy: czy będzie akceptowane?

Ważna zmiana dotyczy kierowców. Jak czytamy na stronie MSZ, na podstawie polskiego prawa jazdy można poruszać się w Wielkiej Brytanii do 12 miesięcy. Po tym okresie należy dokonać jego wymiany na brytyjskie prawo jazdy.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Jakie restrykcje dla podróżujących?

1 października Polska została usunięta z listy krajów-korytarzy podróży, czyli "bezpiecznej listy". Oznacza to, że wszystkie osoby podróżujące z Polski do Wielkiej Brytanii muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie w zadeklarowanym przez siebie miejscu. Obecnie Wielka Brytania znajduje się na poziomie 4, oznaczającym, że transmisja wirusa jest bardzo wysoka lub wzrasta gwałtownie. 

Od 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku obowiązuje zakaz lotów  z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach  nowego szczepu koronawirusa

Redakcja poleca

Źródło: gov.pl, money.pl