,

Władysławowo – co warto zobaczyć? Największe atrakcje znanego kurortu

28.05.2021
Aktualizacja: 15.07.2021 15:58

Władysławowo jest najbardziej wysuniętym na północ miastem w Polsce. To jednocześnie popularny kurort turystyczny często wybierany na rodzinne wakacje. Chociaż wiele osób miejsce to kojarzy głównie z zatłoczoną plażą, ma ono do zaoferowania znacznie więcej. Co warto zobaczyć we Władysławowie?

Władysławowo
fot. Shutterstock

Władysławowo położone jest w województwie pomorskim, u nasady Półwyspu Helskiego. Ma dostęp zarówno do wód Bałtyku, jak i spokojnej Zatoki Puckiej. W pobliżu znajduje się też Nadmorski Park Krajobrazowy, co stanowi jeden z walorów turystycznych. Popularnym punktem w okolicy jest położony nad otwartym morzem port morski, którego część stanowi zachodni falochron pełniący także funkcję mola.

Władysławowo od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski – szczególnie tych lubiących wypoczynek na plaży. Co jeszcze oferuje ten nadmorski kurort i kiedy warto się tam wybrać? Przedstawiamy przewodnik po największych atrakcjach Władysławowa.

Władysławowo: plaża i port morski

Jedną z największych atrakcji Władysławowa są bez wątpienia plaże – szerokie, czyste, z drobnym piaskiem. Znajduje się tu łącznie pięć nadmorskich kąpielisk. W sezonie letnim dostępnych jest wiele punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu wodnego i atrakcji dla najmłodszych.

W porcie można wykupić także rejsy turystycznymi kutrami, łodziami czy szybkimi motorówkami. W 2020 r. w porcie udostępniono do bezpłatnego zwiedzania mural składający się aż z 70 obrazów ilustrujących najważniejsze etapy historii Władysławowa, które kiedyś było znane jako "Wielka Wieś". Obecna nazwa miasta upamiętnia samego króla Władysława IV.

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Popularnym miejscem we Władysławowie jest Aleja Gwiazd Sportu. To pierwsza w kraju aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Idąc wzdłuż deptaku, można zobaczyć „chodnikowe gwiazdy” z wypisanymi nazwiskami, w tym m.in. Kazimierza Górskiego, Ireny Szewińskiej czy Roberta Korzeniowskiego. Aleja powstała w 2000 roku.

Dom Rybaka i Muzeum Motyli

Znaną atrakcją Władysławowa jest Dom Rybaka. Budowlę wzniesiono w latach 50. XX wieku z pierwotnym przeznaczeniem na cele hotelowe. Obecnie miejsce to jest siedzibą Urzędu Miasta Władysławowo oraz innych instytucji. Warto odwiedzić Muzeum Motyli działające od 2000 roku – ta prywatna placówka gromadzi około 3000 eksponatów – motyli, a także innych owadów. Częścią gmachu jest wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta.

Muzeum Figur Woskowych we Władysławowie

Ci, którym znudzi się plażowanie, mogą odwiedzić Muzeum Figur Woskowych. To ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych. Na miejscu można zobaczyć doskonale odwzorowane figury woskowe postaci znanych z kina, świata polityki, sportu czy też szeroko pojętej popkultury. Jest Brad Pitt, Angelina Jolie, kapitan Jack Sparrow, Bruce Lee, a nawet Robert Lewandowski. Dla najmłodszych przygotowano też bajkowe prezentacje z postaciami ze Shreka czy Smerfów.

Lunapark Sowiński

Popularną atrakcją Władysławowa, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, jest Lunapark Sowiński. Miejsce to oferuje liczne atrakcje nie tylko dla najmłodszych, ale też dla wielbicieli mocniejszych wrażeń. Na miejscu przygotowano m.in. młyn widokowy, rowery wodne, kolejkę górską, karuzele, tory do jazdy na gokartach, park linowy, zamek strachu czy dom do góry nogami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Hallerówka

Ciekawym obiektem kulturalnym we Władysławowie jest "Hallerówka". To pochodząca z 1922 roku drewniana willa, która służyła niegdyś generałowi Józefowi Hallerowi za domek letniskowy. Obecnie służy jako centrum pamięci i oddział Muzeum Ziemi Puckiej. Miejsce to gromadzi bogaty zbiór map, zdjęć oraz dokumentów powiązanych z generałem. W pobliżu „Hallerówki” znajduje się też odsłonięty w 1995 r. pomnik gen. Józefa Hallera.

Rezerwat przyrody Słone Łąki

Co jeszcze warto zobaczyć we Władysławowie? Ciekawie prezentuje się Rezerwat przyrody Słone Łąki. Miejsce to zostało utworzone w celu ochrony cennych łąk halofilnych (które doskonale rozwijają się na zasolonym morską wodą podłożu), rzadkich gatunków roślin i siedlisk cennych dla ptaków. To ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć w otoczeniu natury. 

Władysławowo na rowerze. Trasa przez Półwysep Helski

Dla tych, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas, ciekawą propozycją będzie z pewnością wycieczka rowerowa przez Półwysep Helski – można pokonać całą trasę lub tylko wybrany odcinek.

Cały szlak ma 35 km i biegnie przez Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę aż po Hel. W większości trasa jest typową ścieżką z kostki brukowej, dzięki czemu nie wymaga specjalnych przygotowań. Najtrudniejszą częścią wyprawy rowerowej może okazać się odcinek Jurata – Hel, który ma około 14 km i prowadzi przez las oraz wydmy.

Władysławowo: pogoda. Kiedy warto jechać?

Nad polskim morzem panuje klimat umiarkowanie zimny, ze sporą liczbą dni deszczowych i raczej niższymi średnimi rocznymi temperaturami.

Najwyższych temperatur można spodziewać się oczywiście latem – w sierpniu i lipcu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 18-20 st. Celsjusza. Wiele dni bywa deszczowych, chociaż zdarzają się dłuższe okresy wspaniałej, słonecznej pogody sprzyjającej plażowaniu.

W szczycie sezonu letniego – chociaż jest najcieplej – trzeba spodziewać się też największej liczby turystów. Ci, którzy wolą nieco spokojniejszy klimat, powinni wybrać się do Władysławowa jeszcze przed letnimi miesiącami lub już po sezonie.

Władysławowo: kamera online. Aby zobaczyć, jaka jest pogoda we Władysławie, można skorzystać z kamery internetowej z widokiem na plażę.