Obserwuj w Google News

Włochy: obostrzenia i zasady wjazdu. O czym warto pamiętać przed podróżą?

3 min. czytania
Aktualizacja 25.04.2022
25.04.2022 15:40
Zareaguj Reakcja

Włochy od lat są jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków przez Polaków. Z powodu pandemii koronawirusa podróżowanie do tego kraju wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jakie są zasady wjazdu do Włoch i obostrzenia obowiązujące na miejscu? O czym trzeba pamiętać przed podróżą? Podpowiadamy. 

Rzym
fot. Shutterstock

Planujesz urlop we Włoszech? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podróży do tego kraju - przepisów wjazdowych, restrykcji na miejscu oraz obowiązkowych formularzy do wypełnienia przed wyjazdem. 

Redakcja poleca

Włochy. Zasady wjazdu do kraju dla turystów

Wszyscy podróżujący z Polski do Włoch są zobowiązani do przedstawienia certyfikatu covidowego zaświadczającego o:

 • ukończeniu pełnego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch (szczepionką zatwierdzoną przez UE); dawka przypominająca automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu na czas nieokreślony;
 • przechorowaniu COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej);
 • lub negatywnym wyniku testu (antygenowy wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch) lub PCR (nie starszy niż 72 godz.).

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 lat oraz osoby podróżujące przez Włochy tranzytem. 

Warto podkreślić, że we Włoszech za osobę zaszczepioną uznawani są ci, których certyfikat szczepienia nie jest starszy niż 6 miesięcy. Jeśli ważność takiego paszportu wygasła, konieczne jest wykonanie testu na obecność Covid-19 (antygenowego lub PCR). 

Przed wyjazdem do Włoch trzeba też koniecznie zarejestrować się na platformie  EU Digital Passenger Locator Form.

Koronawirus we Włoszech. Obostrzenia i zalecenia dla turystów

Wybierając się na wczasy do Włoch, należy pamiętać o obowiązujących na terenie kraju obostrzeniach. Włoskie władze zalecają unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi, szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz, oraz służb medycznych.

We Włoszech w transporcie zbiorowym, wyciągach narciarskich, salach koncertowych, kinowych, teatralnych oraz podczas wydarzeń sportowych należy używać maseczki klasy FFP2.

Turyści, którzy planują wyjazd na Sardynię, muszą zarejestrować się na stronach regionu lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji "bezpieczna Sardynia".

Należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch.

Redakcja poleca

Włochy. Gdzie paszport covidowy jest wymagany?

We Włoszech już w sierpniu wszedł w życie  obowiązek posiadania tzw. zielonej przepustki Covid-19 (green pass) przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych i placówek kultury. Green Pass jest wystawiana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w ostatnich 48 godzinach. 

Jak podaje na swojej stronie MSZ, przepustka covidowa we Włoszech jest wymagana w odniesieniu do:

 • zbiorowego transportu dalekobieżnego; 
 • konsumpcji wewnątrz lokali gastronomicznych; 
 • pokazów o charakterze artystycznym, kulturalnym i rozrywkowym – o ile odbywają się na świeżym powietrzu (w zamkniętych pomieszczeniach wymagany certyfikat zaszczepienia/ozdrowienia); 
 • uczestnictwa w charakterze widza w wydarzeniach i zawodach sportowych – o ile odbywają się na świeżym powietrzu; 
 • miejsca pracy przez osoby urodzone przed 16 czerwca 1972.

Zielona przepustka we Włoszech jest obowiązkowa dla wszystkich osób powyżej 12 lat. Są jednak wyjątki. Jak podaje MSZ, "wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy osób nieobjętych krajowym programem szczepień przeciw COVID-19 zgodnie z przepisami włoskimi, tj. dzieci poniżej 12 roku życia, oraz osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań dla szczepienia".

Od 1 kwietnia 2022 roku zniesiono obowiązkowe przepustki covidowe w przypadku korzystania z:

 • lokalnego i wewnątrzregionalnego transportu zbiorowego; 
 • noclegów w hotelach; 
 • konsumpcji w ogródkach restauracyjnych; 
 • targów i imprez wystawienniczych;  urzędów i instytucji publicznych, 
 • usług pocztowych, bankowych i finansowych; placówek usługowych i handlowych; 
 • uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki; 
 • zabaw i przyjęć odbywających się na świeżym powietrzu.
Redakcja poleca

Źródło: gov.pl