Obserwuj w Google News

Włochy znoszą ostatnie pandemiczne restrykcje. Turyści mogą zapomnieć o uciążliwym wymogu

1 min. czytania
27.09.2022 11:58
Zareaguj Reakcja

Włochy podjęły decyzję o zniesieniu ostatnich obowiązujących restrykcji wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. Już 30 września wygasa rozporządzenie ministerstwa zdrowia dotyczące nakazu noszenia maseczek FFP2 w autobusach, pociągach, tramwajach i w metrze. 

Rzym, turyści
fot. Eidon/Reporter/East News

Włoskie media informują, że ministerstwo zdrowia nie planuje przedłużenia jednego z ostatnich wymogów wprowadzonych w pandemii. Nie jest natomiast jasne, czy maseczki będą nadal wymagane w szpitalach i domach opieki.

Redakcja poleca

Włochy. Koniec z obowiązkowymi maseczkami w środkach transportu

Przypomnijmy, że po kulminacji liczby zakażeń koronawirusem podczas kolejnej fali pandemii latem tego roku, w ostatnich tygodniach we Włoszech liczba notowanych przypadków i zgonów stale spada. W poniedziałek (26 września) poinformowano o wykryciu ponad 10 tysięcy zakażeń i śmierci 32 osób. Właśnie dlatego resort zdrowia podjął decyzję o zniesieniu nakazu obowiązkowych maseczek w środkach transportu publicznego. 

Ekspert w dziedzinie higieny, doradca Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi, cytowany przez media, wyraził opinię, że znosząc nakaz maseczek w środkach transportu pozwoli się na swobodne krążenie wirusa w sezonie jesiennym, gdy należy oczekiwać ponownego wzrostu infekcji. Jak zaznaczył, jedna osoba zakażona bardzo zaraźliwym obecnie wariantem koronawirusa zaraża 19 następnych.

– Stosowanie maseczek pozostaje kluczowe – ocenił Ricciardi.

Wirusolog z uniwersytetu w Mediolanie profesor Fabrizio Pregliasco powiedział z kolei agencji ADNKronos, że obecny etap pozwala na zniesienie wymogu maseczek w środkach transportu. Jego zdaniem w przypadku pogorszenia sytuacji należy rozważyć przywrócenie kroków restrykcyjnych.

Źródło: PAP (Sylwia Wysocka)