Obserwuj w Google News

Wrak Titanica może wkrótce zniknąć. Alarmujące doniesienia naukowców

2 min. czytania
24.08.2022 11:40
Zareaguj Reakcja

Wrak Titanica, spoczywający na dnie Atlantyku, może wkrótce zniknąć. Kadłub statku zjadają bakterie żywiące się metalem – informuje "Independent", powołując się na ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów. Naukowcy przewidują, że wrak jednego z najsłynniejszych okrętów świata wkrótce przestanie istnieć. 

Wrak Titanica
fot. HO/AFP/East News

Wrak słynnego statku pasażerskiego Titanic znajduje się na dnie Oceanu Atlantyckiego około 600 kilometrów na południowy wschód od wybrzeży Kanady, prowincji Nowa Fundlandia.

Pod koniec lipca badacze z firmy OceanGate Expeditions, która zajmuje się badaniem wraku za pomocą łodzi podwodnej Titan, popłynęli na głębokość blisko 3800 metrów, by przeprowadzić kolejne oględziny niszczejącego okrętu. W tym tygodniu poinformowali o wynikach swojej ekspedycji. 

Redakcja poleca

Wrak Titanica wkrótce zniknie. "Zjadają go" bakterie

Okazuje się, że spoczywający na dnie Atlantyku Titanic jest w o wiele gorszym stanie niż rok wcześniej. "Jest naturalnie pochłaniany przez ocean" – przyznał stojący na czele ostatniej wyprawy do wraku Stockton Rush. 

Zatopiony okręt niszczeje w bardzo szybkim tempie z powodu nietypowego gatunku bakterii (Halomonas titanicae). Pochłaniają one żelazo i stal ze statku, pozostawiając przy tym formacje z rdzy przypominające kształtem sople lodu. Bakterie te po raz pierwszy odkryte zostały w 2010 roku właśnie na Titanicu, na co wskazuje sama nazwa. Formacje tworzone przez Halomonas titanicae są bardzo kruche, przez co cały wrak ulega coraz szybszemu rozpadowi.

Według badaczy praca tych bakterii pokazuje, jak dobrze natura radzi sobie z rozkładaniem pozostawionych przez ludzi odpadów. Problem akurat w tym, że ten konkretny „odpad” ma istotne dla ludzi znaczenie kulturowe i sentymentalne.

Już w 2011 roku naukowcy podkreślali, że na skutek pochłaniających metalową konstrukcję bakterii, Titanic może przestać istnieć w ciągu 15-20 lat. Ostanie badania niestety potwierdzają, że ten czarny scenariusz może się spełnić.  

Titanic. Jedna z najtragiczniejszych katastrof świata

Titanic w swój pierwszy, a zarazem ostatni rejs wypłynął 10 kwietnia 1912 roku. Okręt wyruszył z Southampton w kierunku Nowego Jorku. Do katastrofy doszło już po kilku dniach podróży – w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Transatlantyk zderzył się z górą lodową i w ciągu niecałych trzech godzin zatonął. 

Jak potwierdza najwięcej źródeł, w katastrofie zginęło ponad 1500 osób, w tym niemal 80 procent załogi – między innymi kapitan statku, Edward Smith, wszyscy mechanicy i legendarna orkiestra, która – aby zapobiec panice pasażerów - grała do samego końca. Jeśli chodzi o liczbę ocalałych, najnowsze statystyki wskazują, że przeżyły 704 osoby. Rozbitków z szalup uratował statek Carpathia, który jako pierwszy dotarł na miejsce katastrofy.

Źródło: TVN24, Independent

Redakcja poleca