Obserwuj w Google News

Izrael: zwiedzanie. 8 miejsc, które warto zwiedzić

Nina Czochara
4 min. czytania
06.06.2018 16:27
Zareaguj Reakcja

Izrael to miejsce sięgające historią czasów biblijnych, kraina świętych miejsc, a jednocześnie kraj złotych plaż i niezwykłej przyrody. Izrael fascynuje rozmodloną Jerozolimą, wschodami słońca nad Morzem Martwym, ogrodami bahaickimi w Hajfie oraz „białym” Tel Awiwem. Zwiedzanie Izraela to podróż w czasie i przestrzeni. Podróż naprawdę niezwykła, niemal mistyczna.

Jerozolima
fot. Pixabay

Izrael, położony na skrzyżowaniu kultur Wschodu i Zachodu, to prawdziwe bogactwo zabytków. Na powierzchni zaledwie 20 tys. km2 spotykają się tradycja i nowoczesność, wszystkie rasy i religie. Aby obejrzeć choćby część historycznych miejsc tego kraju, najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej tydzień. Bez wątpienia ten czas nie będzie stracony. Co warto zobaczyć w Izraelu? Podpowiadamy. 

Jerozolima 

Jerozolima to kolebka religii i największe miasto Izraela. Jest najważniejszym na świecie ośrodkiem wiary judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. To tutaj, w obrębie Starego Miasta, wznosi się znana na całym świecie Bazylika Grobu Świętego uznawana przez badaczy za miejsce pochówku i zmartwychwstania Jezusa. To tutaj znajduje się Via Dolorosa – Droga Krzyżowa będąca jednym z najważniejszych punktów chrześcijańskich pielgrzymek. Tu również kryje się Ściana Płaczu, jedyna pozostałość po Wielkiej Świątyni Jerozolimskiej, gdzie wyznawcy judaizmu modlą się do swego Jahwe.

Góra Oliwna_Jerozolima
fot. Fotolia

Nie można pominąć też Góry Oliwnej z ogrodem Getsemani – z samego szczytu wzgórza roztacza się panorama na całą Jerozolimę. W „kolonialnej” części Jerozolimy znajduje się Jad Waszem – instytut-muzeum założony w 1953 roku i poświęcone ofiarom Holocaustu. Ogromne wrażenie robi również Muzeum Izraela – największy i najwspanialszy tego typu obiekt w całym kraju. 

Tel Awiw i stara Jafa

Tel Awiw to najbogatsze miasto Izraela, tętniące życiem, nowoczesne, całkowicie odmienne od Jerozolimy. Właśnie tutaj znajduje się jeden z najbardziej zjawiskowych deptaków na świecie, promenada Tayelet. Są też szerokie, świetnie zagospodarowane, piaszczyste plaże. Centralna część metropolii nazywana jest „Białym Miastem”. Dlaczego? Wszystko za sprawą ponad 4000 śnieżnobiałych budynków wzniesionych w stylu Bauhaus (architektury funkcjonalnej).

Tel Awiw
fot. Shutterstock

Częścią Tel Awiwu, od ponad pół wieku, jest Jafa. Miasta te tak bardzo różnią się od siebie, że zwykle opisywane są osobno. Położona na uboczu, spokojna, starożytna Jafa to przede wszystkim pięknie odrestaurowana starówka, jeden z najstarszych na świecie portów rybackich oraz XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja. Spacerując wąskimi uliczkami tego zabytkowego miasteczka, czujemy się tak, jakby czas cofnął się o kilka wieków. 

Ogrody Bahai w Hajfie

Wiszące ogrody bahaickie, uznane za ósmy cud świata, powstały na zboczu góry Karmel. Budowano je 14 lat – do 2001 roku. Pełno tutaj tropikalnej roślinności, bujnych kwiatów, krzewów i szumiących fontann. Punktem centralnym tego miejsca jest Mauzoleum Bába.

Ogrody Bahai
fot. Shutterstock

Ogrody zajmują powierzchnię 0,2 km2. Na długości kilometra, po zboczu Karmel, pnie się 18 niezwykłych tarasów. Najwyżej położony punkt ogrodów znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m. Cały obszar, wraz z mauzoleum, został wpisany na listę UNESCO. 

Morze Martwe

Morze Martwe, rozciągające się na pograniczu Izraela i Jordanii, jest najniżej położonym miejscem na ziemi. Szacuje się, że akwen znajduje się ponad 400 metrów poniżej poziomu morza. Co więcej, jest najbardziej słonym zbiornikiem na świecie – jest dziewięć razy bardziej słone niż ocean! Ze względu na tak wysoki poziom zasolenia wody (330%) nie ma żadnego życia organicznego. 

Morze Martwe
fot. Shutterstock

Jest to jednak idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, gdyż słona woda wypycha wszystkie przedmioty na powierzchnię i nawet najgorszemu pływakowi nie grozi nawet najmniejsze niebezpieczeństwo. Morze Martwe słynie też ze swoich leczniczych właściwości – jego woda bogata jest w liczne minerały (m.in. potas, magnez, wapń i żelazo), co ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Kąpiel w tym miejscu to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Izraela. 

Twierdza Masada

Ruiny starożytnej twierdzy uznawanej za „świętość Izraela” znajdują się na samotnym płaskowyżu (410 m n.p.m.) otoczonym ze wszystkich stron urwiskami. Dzieje Masady sprawiają, że miejsce to uznawane jest za symbol poświęcenia i bohaterskiego oporu (stawianego Rzymianom przez Żydów w 73 roku) aż do tragicznego końca.

Masada
fot. Shutterstock

Obecnie na teren Parku Narodowego Masada można dotrzeć kolejką lub pieszo przez tzw. Wężową Ścieżką. Trasa piesza (biegnącą częściowa w górę, po zboczu) przeznaczona jest dla zaprawionych piechurów. Teren twierdzy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Nazaret

Miasto nazywane jest „arabską stolicą Izraela”. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Nazaretu jest bazylika Zwiastowania – największa świątynia chrześcijańska na Bliskim Wschodzie. To właśnie w tym miejscu Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Zaledwie pół kilometra od bazyliki znajduje się Studnia Maryi, z której mieszkańcy Nazaretu przez wieki czerpali wodę. Choć w mieście nie zachował się dom rodzinny Jezusa, powstały liczne sanktuaria upamiętniające wydarzenia biblijne. 

Nazaret_Bazylika Zwiastowania
fot. Shutterstock

Akka 

Akka to starożytne miasteczko portowe usytuowane na wybrzeżu izraelskim. Otoczona potężnymi fortyfikacjami stara części Akki była ostatnią twierdzą krzyżowców, a także jednym z głównych portów Palestyny. Najciekawszym elementem twierdzy jest podziemny kompleks pierwotnej siedziby Zakonu Szpitalnego. Jest bardzo dobrze oznakowany i powinien stanowić obowiązkowy punkt każdej wyprawy po cytadeli.

Akka_Izrael
fot. Shutterstock

Miasto Akka, widniejące na liście UNESCO, znane było już w starożytności. Wierzono, że ranny Herakles odnalazł tutaj zioła, które go wyleczyły. 

Wzgórze Megiddo 

Ponad doliną Jezreel, w dolnej Galilei, rozciąga się słynne wzgórze Megiddo. Miejsce to słynie z ważnego stanowiska archeologicznego (z pozostałościami miast Chasor i Beer Szewa) figurującego na liście UNESCO. Choć w Megiddo zachowały się jedynie ruiny, miejsce to odegrało ważną rolę w dziejach Izraela – rozegrano tu szereg bitew. I to właśnie tutaj, według Apokalipsy św. Jana, ma dojść do ostatecznej walki między siłami dobra i zła. 

___

RadioZET.pl/NC