,

Nagrywał niebezpieczne "wybuchowe" tornado. Mężczyzna uciekł w ostatniej chwili [WIDEO]

09.05.2022 09:19

USA w ostatnim czasie zmagały się z gwałtownymi burzami, którym towarzyszyły silne trąby powietrzne. Groźne nawałnice miejscami niszczyły wszystko, co napotkały na drodze. Jedno z takich tornad nawiedziło miejscowość Andover w stanie Kansas. Do sieci trafiło szokujące nagranie z wirującym lejem, w obrębie którego dochodzi do wybuchu. 

Wybuchowe tornado
fot. Shutterstock/Twitter

Przez Stany Zjednoczone przeszły gwałtowne nawałnice z trąbami powietrznymi. W minionym tygodniu informowaliśmy, że silne tornado nawiedziło Oklahomę. Mocny wiatr, a także wyładowania atmosferyczne doprowadziły do tego, że pozrywane zostały linie energetyczne. Tysiące ludzi borykało się z brakiem prądu. Jednocześnie zniszczonych zostało wiele gospodarstw domowych czy szkoły. 

Trąby powietrzne nawiedziły także sąsiadujący stan Kansas. W niektórych miejscach dochodziło do szczególnie niebezpiecznych wybuchów w obrębie tornada.

USA. Nagrał spektakularne "wybuchowe" tornado [WIDEO]

W sieci pojawiło się szokujące nagranie z "wybuchową" trąbą powietrzną, która przetoczyła się przez miejscowość Andover. Autorem krótkiego wideo jest jeden ze świadków tego zjawiska, Taylor Train. 

Początkowo, jak można zobaczyć na filmiku, ogromny lej wiruje w bezpiecznej odległości od nagrywającego. Widać, że w obrębie tornada dochodzi do rozbłysków i odgłosów przypominających wybuchy.  Są one związane zarówno z wyładowaniami atmosferycznymi podczas burzy, jak również z niszczeniem przez trąbę powietrzną sieci energetycznych.

Po krótkich czasie okazuje się, że niebezpieczny wir pędzi prosto na Taylora Traina. Dopiero gdy tornado niszczy ogrodzenie jego domu, mężczyzna przestaje nagrywać i rozpoczyna ucieczkę.

Jak podają lokalne media, Taylor Train zaczął zmierzać do schronu z żoną i dziećmi. W czasie ucieczki silny podmuch wiatru miał zdmuchnąć mężczyznę ze schodów. Na szczęście ani jemu, ani jego rodzinie nic poważnego się nie stało, jednak potężna trąba powietrzna całkowicie zniszczyła dom. 

W czasie tej niebezpiecznej nawałnicy porywy wiatru mogły osiągać nawet 266 km na godz. Na skutek żywiołu, który przeszedł przez stan Kansas, kilka osób zostało rannych, jednak nikt nie zginął. Zniszczeniu uległo co najmniej 300 domów, a ponad 1000 budynków zostało uszkodzonych.

Źródło: Twitter, newsweek.com, Onet

loader