,

Zakaz wstępu dla Rosjan. Czechy całkowicie zamknęły swoje granice dla rosyjskich turystów

25.10.2022 14:44

Czechy całkowicie zamknęły granicę dla Rosjan wjeżdżających do ich kraju na wizach turystycznych. Od dzisiaj, 25 października, weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi rosyjscy obywatele nie mogą wjechać do Czech w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych na podstawie wiz Schengen wydanych przez dowolny kraj UE.

Zakaz wjazdu dla Rosjan
fot. Shutterstock

O planowanych zmianach dotyczących zamknięcia granic Czech dla rosyjskich turystów informowaliśmy w połowie października. Od dzisiaj decyzja ta weszła w życie. Nowe przepisy mają zastosowanie do podróżnych z ważną wizą Schengen wydaną przez dowolny kraj Unii Europejskiej.

Praga dołączyła tym samym do państw bałtyckich, Polski i Finlandii, które już wcześniej zamknęły swoje granice dla Rosjan w reakcji na wojnę w Ukrainie. 

Czechy nie wpuszczą Rosjan nawet z wizami Schengen

Czechy jako pierwsze państwo członkowskie UE zawiesiło wydawanie wiz obywatelom Rosji 25 lutego, dzień po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wpuszczano jednak na swoje terytorium tych, którzy mieli wizy do strefy Schengen wydane przez inne państwa. Teraz jednak się to zmieni.

Od 25 października Rosjanie podróżujący do Czech z wizami wydanymi przez dowolny kraj strefy Schengen w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych nie mogą wjechać do tego kraju.

Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych do Czech przez międzynarodowe porty lotnicze codziennie przylatywało około 200 obywateli kraju rządzonego przez Władimira Putina. Wobec takiego stanu rzeczy mocno protestował minister spraw zagranicznych, Jan Lipavsky.

"Gdy rosyjskie rakiety spadają na plac zabaw dla dzieci i na ludzi w Ukrainie, nawet kilkuset obywateli Federacji Rosyjskiej podróżuje codziennie do Czech przez międzynarodowe lotniska" – powiedział czeski minister cytowany przez portal rp.pl

Przypomnijmy, że w Polsce zaostrzone zasady wjazdu dla Rosjan obowiązują już od końca września. Obywatele rosyjscy, podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych, nie mogą przybyć do Polski z żadnego kraju spoza strefy Schengen. Ograniczenia obowiązują również na lotniczych i morskich przejściach granicznych. Są wyjątki od tego zakazu. Dotyczą one dysydentów, przypadków humanitarnych, a także posiadaczy zezwoleń na pobyt, kierowców transportowych czy członków misji dyplomatycznych.

Źródło: PAP (Piotr Górecki)

loader