Odwiedzasz Zakynthos? Tych 7 miejsc nie możesz przegapić

21.06.2018 13:19

Wyspa Zakynthos określana była kiedyś „kwiatem Wschodu”. O wyjątkowości tego miejsca świadczą jasne plaże, turkusowe Morze Jońskie, niesamowite krajobrazy z Zatoką Wraku na czele oraz gaje oliwne i winnice, które zdominowały krajobraz wyspy. Według legendy Zante miało należeć do Odyseusza.

Porto Vromi
fot. Shutterstock

Planujesz wakacje na Zakynthos i zastanawiasz się, co warto zwiedzić i na których plażach odpoczywać? Oto 8 obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Zante.

Zatoka Wraku – widoki jak z pocztówki

Niesamowite, 300-metrowe klify łamiące się w zakole, błyszcząca w słońcu plaża oraz krystalicznie czysta woda to główne wyróżniki Zatoki Wraku. To najbardziej znane i najczęściej fotografowane miejsce na Zakynthos. Navagio Beach (lub plaża Nawajo), na której leży wrak statku wyrzuconego na brzeg w latach 80. XX wieku, znajduje się w czołówce najpiękniejszych plaż świata.

Zakynthos - Zatoka Wraku
fot. Shutterstock

Zatoka, położona na północno-zachodnim krańcu wyspy, najlepiej prezentuje się z góry, a dokładniej z klifów tuż obok platformy widokowej. Na samą plażę nie można dostać się od strony lądu, lecz łodzią wypływającą z portu w Porto Vromi.

Vassilikos – niezwykły półwysep i fantastyczne plaże

Ten malowniczy półwysep położony jest we wschodniej części Zakynthos. Vassilikos słynie z niesamowitych krajobrazów (z postrzępionymi klifami i bujnymi lasami) oraz zjawiskowych plaż. Jedną z najpiękniejszych i bardziej kameralnych jest bez wątpienia Porto Zoro. Pas drobnego piasku układa się tutaj w kształt niemal idealnego księżyca, a uroku temu miejscu dodają przybrzeżne skały zanurzone w turkusowym morzu.

Vassilikos
fot. Shutterstock

Pięknie prezentuje się też plaża Gerakas – jej walory doceniły żółwie Caretta caretta, które wybrały tę część wybrzeża na miejsce lęgowe. Dla fanów sportów wodnych polecana jest Banana Beach oraz St Nicholas Beach.

Zobacz także

Błękitne groty na Zakynthos

Niesamowite formacje skalne w pobliżu przylądka Skinari. Miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na wyspie. Jaskinie odkryto pod koniec XIX wieku, a ich nazwa wzięła się od błękitnego odcienia skalnych ścianach – to zasługa słońca odbitego od morza. Na rejs do Błękitnych Grot najlepiej udać się łodzią o szklanym dnie, by móc równocześnie podziwiać skalne krajobrazy oraz podwodny świat.

Błękitne Groty - Zakynthos
fot. Shutterstock

Porto Vromi: dwie malownicze zatoki

To dwie niezwykle malownicze zatoczki na zachodnim wybrzeżu Zante, z kameralnymi, żwirowymi plażami. Do mniejszej z nich można dojechać drogą od miejscowości Anafonitria, natomiast do większej od miejscowości Maries. Chociaż obie zatoczki położone są bardzo blisko, dzieli je zaledwie jedno wzniesienie, drogi do nich prowadzące się nie łączą. 

Porto Vromi
fot. Shutterstock

Na końcu trasy do Porto Vromi (od strony Anafonitrii) znajduje się niewielki port, w którym oferowane są m.in. wycieczki do Zatoki Wraku i Błękitnych Grot. Krajobraz tego miejsca najpiękniej prezentuje się z góry.

Zobacz także

Wyspa Kos, Grecja

Miasto Zakynthos

To największe miasto wyspy, a zarazem jej stolica. Rozczaruje się ten, kto na Zakynthos szuka typowej greckiej architektury. Uliczki miasta mają zdecydowanie bardziej włoski niż grecki charakter, ponieważ przez kilka wieków wyspa była we władaniu Wenecjan.

Miasto Zakynthos - stolica
fot. Shutterstock

Z powodu poważnych zniszczeń stolicy w połowie XX wieku (trzęsienia ziemi), zachowało się tutaj niewiele zabytków. Warto wstąpić jednak do Muzeum Bizantyjskiego lub zobaczyć kościół św. Dionizosa z 1708 roku. Atrakcją dla turystów są również ruiny weneckiej twierdzy, z której roztaczają się wyjątkowe widoki na całe miasto Zakynthos.

Porto Limnionas

Ta niewielka zatoka na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy jest jednym z ulubionych punktów dla turystów. Porto Limnionas oferuje wodę o niesamowitym, turkusowym kolorze oraz idealne warunki dla… wodnych skoków. Okolica świetnie sprawdzi się również wśród tych, którzy lubią nurkować. Do zatoki można dotrzeć z miejscowości Agios Leon.

Porto Limnionas
fot. Shutterstock

Zobacz także

Półwysep Keri

To najdalej wysunięta na południe część Zante. Na krajobraz tego miejsca składają się zielone winnice, gaje oliwne, turkusowe Morze Jońskie, lasy sosnowe oraz naturalny port. Na półwyspie warto zwiedzić tradycyjną wioskę Keri, która słynie z wąskich uliczek i weneckich budynków.

Półwysep Keri
fot. Shutterstock

Charakterystycznym punktem jest latarnia morska położona na stromym klifie (na wysokości ok. 300 m n.p.m.). Znajduje się tam punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowita panorama na klifowe wybrzeże.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Planujesz wakacje na Korfu? Poznaj najpiękniejsze miejsca na wyspie

• Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie!

• Kreta – co warto zwiedzić i czego spróbować? Podpowiadamy

___

RadioZET.pl/NC