Obserwuj w Google News

Jedna z najsłynniejszych atrakcji Zakynthos może zniknąć. "Ostatnia szansa na odwiedziny"

2 min. czytania
15.12.2021 14:58
Zareaguj Reakcja

Zatoka Wraku to jedno z najpopularniejszych miejsc na Zakynthosie, które rokrocznie odwiedzają prawdziwe tłumy turystów. Niestety znajdujący się tam statek powoli przegrywa walkę z żywiołem. Ogromna część wraku została zabrana przez ostatni sztorm.

Zakynthos. Jedna z najsłynniejszych atrakcji wyspy może zniknąć
fot. SHUTTERSTOCK

Zakynthos to jedna z ulubionych wysp Polaków na letni urlop. Nie ma się zresztą co dziwić, bo miejsce to zachwyca na każdym kroku. Liczne gaje oliwne i winnice, piaszczyste plaże oraz turkusowe wody Morza Jońskiego sprawiają, że rokrocznie na wakacje przylatują tu prawdziwe tłumy turystów.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na greckiej wyspie jest Zatoka Wraku. To właśnie ona widnieje na większości pocztówek wysyłanych z Zakynthosu i zdjęć w Google. Niestety okazuje się, że leżący na tamtejszej plaży Nawajo wrak statku "Panagiotis" i zarazem jedna z największych atrakcji, już niebawem może zniknąć.

Redakcja poleca

Zakynthos. Jedna z najsłynniejszych atrakcji wyspy może zniknąć

Project Holidays, firma organizująca wycieczki fakultatywne na Zakynthos, poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że ogromna część słynnego wraku została zabrana przez ostatni sztorm. 

Zobacz także:  Planujesz wyjazd za granicę w okresie świątecznym? Sprawdź listę aktualnych restrykcji

Niestety statek przegrywa powoli z żywiołem... Gdy sztorm dochodzi do 12 w skali Beauforta, a tak ostatnio się stało, fale sięgają aż do statku.... Najbliższe lata mogą okazać się ostatnią szansą na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca w takiej postaci - czytamy w poście.

Dołączone zostało także zdjęcie przedstawiające pozostałości po wraku. 

Internauci nie kryją rozczarowania. "Wielka szkoda, że tak się dzieje", "O nieee!" - brzmią komentarze pod postem Project Holidays na Facebooku.

Zatoka Wraku i historia statku "Panagiotis"

Zatoka Wraku położona jest na północno-zachodnim krańcu wyspy. Wiele osób uważa, że najlepiej prezentuje się z góry, a dokładniej z klifów tuż obok platformy widokowej. Na samą plażę nie można dostać się od strony lądu, lecz łodzią wypływającą z portu w Porto Vromi.

Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób wrak statku znalazł się w zatoce. Prawdopodobnie utknął na mieliźnie w 1983 roku, po czym wyciągnięto go na brzeg. Według jednej z legend "Panagiotis" był wcześniej statkiem przemytniczym, który dostarczał towary włoskiej mafii.

Zobacz także:  Najlepsze miasta na city break w Europie. To gotowa lista podróżnicza na 2022 rok

RadioZET.pl/Facebook(Project Holidays - wycieczki fakultatywne na Zakynthos)/onet.pl