Obserwuj w Google News

Zakynthos – grecka wyspa żółwi i „świętego spokoju”

4 min. czytania
11.07.2020 00:06
Zareaguj Reakcja

Zakynthos jest grecką perełką i wymarzonym punktem na wakacje. Morze we wszystkich odcieniach błękitu. Zielone winnice oraz gaje oliwne. Niezwykle fotogeniczna Zatoka Wraku. I żółwie Caretta caretta będące tak naprawdę wizytówką wyspy. Nic dziwnego, że miejsce to cieszy się tak dużą popularnością. 

Zatoka Wraku_Zakynthos
fot. Shutterstock

Zakynthos (Zante, Zakintos) to niewielka wyspa grecka na Morzu Jońskim. Choć ma zaledwie 400 km2 powierzchni, kryje wiele przepięknych miejsc. Nie znajdziemy tutaj wielu zabytków, lecz niesamowite krajobrazy oraz plaże uznawane za najpiękniejsze na świecie. Na Zakynthos czas płynie nieco inaczej, wolniej. Ale to właśnie ta spokojna, zmysłowa atmosfera wyspy połączona z niezwykłą otwartością i gościnnością mieszkańców tworzy idealne warunki na wakacje.

Zakynthos: burzliwa historia wyspy

Grecka wyspa zawdzięcza swoją nazwę Zakynthusowi, synowi króla Dardanosa i Elektry, który przybył na wyspę z mitycznego miasta w Arkadii. Królewicz, urzeczony tutejszymi krajobrazami, postanowił skolonizować Zante i, jak głosi grecka mitologia, uwolnić wyspę od plagi wężów. Świadczą o tym znalezione monety z wizerunkiem Króla Zakynthosa walczącego z gadami. Homer w "Iliadzie" podał natomiast, że Zante było częścią królestwa Odyseusza, legendarnego władcy Itaki.

W średniowieczu Zakynthos przeszła we władanie Cesarstwa Bizantyjskiego. Przejściowo wyspa znajdowała się również w Królestwie Sycylii. W XV wieku została zdobyta przez Turcję, która następnie przekazała Zante Republice Weneckiej. To właśnie Wenecjanie rozbudowali architekturę, rozwinęli kulturę i sztukę. Ślady ich dziedzictwa są zauważalne na wyspie do dzisiaj – w zabudowaniach, języku, a nawet kuchni.

W XVIII wieku władzę na wyspie przejęli Francuzi, następnie – siły Imperium Osmańskiego. Ostatecznie w XIX wieku Zakynthos zostało przyłączone do terytorium Grecji, Te zmienne losy wyspy odcisnęły się w tutejszych wielokulturowych tradycjach i zróżnicowanej architekturze. 

Zakynthos – popularne miejsca na wakacje

Na Zakynthos odpoczną zarówno miłośnicy błogiej sjesty, jak i aktywni urlopowicze. Popularnym kurortem na wyspie jest Tsilivi. To niewielka, ale tętniąca życiem miejscowość z piękną piaszczystą plażą wyróżnioną prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi oraz bogatą ofertą sportów wodnych. Na miejscu czekają rodzinne tawerny, kameralne kawiarenki, bary oraz nocne kluby.

Tsilivi - Zakynthos
fot. Shutterstock

Najgłośniejszym i najbardziej imprezowym centrum turystycznym Zakynthos jest Laganas. Kurort szczyci się najdłuższą na wyspie, 5-kilometrową, piaszczystą plażą, która jest częścią Morskiego Parku Narodowego. To tu co roku żółwie składają swoje jaja i dlatego pewne odcinki plaży są zamknięte dla turystów. Laganas słynie też z najlepszych na wyspie klubów, barów i dyskotek, dlatego polecany jest wielbicielom nocnych rozrywek i zabawy do białego rana.

Rodziny zdecydowanie lepiej odnajdą się w Kalamaki – niewielkim ośrodku turystycznym nad zatoką Laganas. Zarówno w samym miasteczku, jak i na samej plaży czekają tradycyjne greckie tawerny z doskonałą kuchnią. Dużą popularnością cieszy się też Argassi. Miejscowość oferuje piaszczyste plaże i czyste wody Morza Jońskiego. W pobliżu Argassi rozpoczyna się trasa trekkingowa na Skopos, najwyższe wzniesienie półwyspu Vasilikos.

Zatoka Wraku, czyli najpiękniejsze widoki na Zakynthos

To bez wątpienia najczęściej fotografowane miejsce na wyspie. I nie ma się czemu dziwić. Widok wysokich, 300-metrowych klifów łamiących się w zakole, krystalicznie czyste Morza Jońskiego oraz jasna plaża, na której spoczywa częściowo zasypany wrak wyrzucony na brzeg w latach 80., robią naprawdę ogromne wrażenie.

Zakynthos - zatoka wraku
fot. Pixabay

Do plaży Zatoki (Navagio Beach) nie można się dostać od strony lądu, a jedynie łodzią wypływającą z malutkiego portu Porto Vromio. Zatoka najpiękniej prezentuje się z góry, a dokładniej z klifów tuż obok platformy widokowej. To miejsce pokochali również wielbiciele ekstremalnych sportów. Właśnie tutaj organizowana jest letnia impreza Base Jump Boogie. W czasie pięciodniowego wydarzenia z klifu nad Navagio odbywa się ponad 300 skoków spadochronowych!

Żółwie Caretta – niezwykła wizytówka Zakynthos

Objęte ochroną żółwie Caretta caretta stały się tak naprawdę symbolem Zante. Plaże w zatoce Laganas to najważniejsze na świecie tereny lęgowe tych gadów. Z tego właśnie powodu starty i lądowania samolotów mogą odbywać się wyłącznie od wschodu do zachodu słońca. Podobnie jest z przebywaniem na samej plaży – tylko w ciągu dnia, czego pilnują strażnicy ochrony przyrody. Podobno Caretta caretta zakładają w Grecji niemal 3 tys. gniazd rocznie. Należą do największych żółwi morskich na świecie – mają niemal 120 cm długości i ważą około 100 kg.

Caretta caretta
fot. Shutterstock

Z Laganas można wypożyczyć łódkę i dotrzeć na pobliską Marathonisi, tzw. wyspę żółwi. Turyści mogą się tam jednak poruszać jedynie brzegiem morza, by nie uszkodzić złożonych jaj. Lokalne biura podróży oferują również rejsy statkiem z przeszklonym dnem – przy odrobinie szczęścia można zobaczyć pływającego żółwia. 

Zakynthos: pogoda i informacje praktyczne

Powierzchnia: 405 km²
Stolica: miasto Zakynthos
Ludność:  40 758 mieszkańców
Pogoda na Zakynthos:
Grecja jest idealnym wyborem na wakacje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W maju na Zakynthos możemy spodziewać się ok. 24˚C średniej temperatury powietrza w ciągu dnia oraz 18˚C, jeśli chodzi o temperaturę wody. W kolejnych miesiącach jest kilka stopni cieplej. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu – temperatura powietrza to przeciętnie około 31˚C, natomiast wody to 22-23˚C. Morska bryza łagodzi jednak upalne temperatury na wybrzeżu greckiej wyspy.
Ceny wakacji na Zakynthos:
Tygodniowe wakacje w 4-gwiazdkowym hotelu kosztują w lipcu i sierpniu od 1900 zł za osobę (z przelotem i 2 posiłkami). We wrześniu urlop będzie tańszy – od 1500 zł za osobę.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Kreta – co warto zwiedzić i czego spróbować? Podpowiadamy

Rodos – wakacje na greckiej wyspie słońca

Planujesz wakacje na Korfu? Poznaj najpiękniejsze miejsca na wyspie

•  Ateny: zwiedzanie stolicy Grecji. Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

___

RadioZET.pl/NC