Obserwuj w Google News

Zanzibar: kiedy warto lecieć na wyspę? Najlepsza pogoda na wakacje

3 min. czytania
Aktualizacja 17.10.2022
15.06.2021 16:55
Zareaguj Reakcja

Zanzibar to idealny kierunek dla tych, którzy marzą o egzotycznej przyrodzie, wypoczynku na białych plażach oraz ciepłym oceanie skrywającym rafy koralowe. Kiedy warto polecieć na Zanzibar? Obalamy mity o porze deszczowej i podpowiadamy, kiedy spodziewać się najlepszej pogody na popularnej afrykańskiej wyspie.

Zanzibar
fot. Shutterstock

Zanzibar to największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, należąca w całości do Tanzanii. W tej części Afryki panuje klimat równikowy monsunowy, co oznacza, że nie istnieje tutaj pojęcie „zimy” znanej nam z Polski, ale występują pory sucha i deszczowa.

Zanzibar jest fascynujący o każdej porze roku i temperatura w ciągu dnia rzadko spada poniżej 28˚C. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakiej pogody można spodziewać się w miesiącach letnich i zimowych i czy warto się bać pory deszczowej na Zanzibarze. 

Zanzibar: pogoda w miesiącach letnich

Kiedy jechać na Zanzibar? Szczyt sezonu turystycznego na wyspie przypada na okres od czerwca do września, co pokrywa się z porą suchą na Zanzibarze. Pogoda na wyspie jest wtedy gwarantowana – cały czas będzie słonecznie i nie istnieje najmniejsze ryzyko jakichkolwiek opadów. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, najgorętsza pora na wyspie. Wręcz odwrotnie – średnie temperatury powietrza w tych miesiącach, choć wahają się w granicach 28-30˚C, są najniższe w ciągu roku. Noce są odrobinę chłodniejsze – w sierpniu i wrześniu trzeba spodziewać się około 18˚C. Wielbiciele kąpieli będą mogli cieszyć ciepłym Oceanem Indyjskim, którego woda w okresie letnim sięga nawet 24˚C. 

Zanzibar
fot. Flickr

Miesiące letnie na Zanzibarze to również czas, kiedy wszystko kwitnie i pachnie. Właśnie w tym okresie najlepiej odwiedzać tamtejsze parki narodowe. Co więcej, w lipcu na wyspie odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy – Zanzibar International Film Festival (ZIFF).

Redakcja poleca

Średnie temperatury na Zanzibarze:

Czerwiec – 29°C w dzień, 20°C w nocy
Lipiec – 28°C w dzień, 19°C w nocy
Sierpień – 29°C w dzień, 18°C w nocy
Wrzesień – 30°C w dzień, 18°C w nocy

Zanzibar: pogoda w miesiącach „zimowych”

Jak zostało wcześniej wspomniane, na Zanzibarze nie występuje zima znana nam z Polski. Wręcz przeciwnie. W okresie od grudnia do marca można spodziewać się najwyższych temperatur na Zanzibarze – nawet 33˚C. W styczniu i lutym trzeba spodziewać się dodatkowo wilgotnego powietrza, przez co odczuwalna temperatura może być jeszcze wyższa. Początek roku jest więc bardzo dobrym czasem dla tych, którym nie przeszkadzają upały. 

Wielbiciele nurkowania na najlepsze warunki do podziwiania podwodnego świata mogą liczyć w marcu (gładka tafla bez wiatrów).

Średnie temperatury na Zanzibarze:

Grudzień – 31°C w dzień, 21°C w nocy
Styczeń – 31°C w dzień, 22°C w nocy
Luty – 32°C  w dzień, 22°C w nocy
Marzec – 32°C w dzień, 22°C w nocy

*Dane podane z serwisu Travelplanet

Redakcja poleca

Pora deszczowa na Zanzibarze: kiedy występuje?

Pora deszczowa na Zanzibarze występuje od marca do końca maja. Warto jednak pamiętać, że ten okres nie oznacza nieprzerwanych, całodobowych opadów przez kilka miesięcy. Zazwyczaj są to krótkie, choć intensywne opady, po których poprawia się pogoda lub też kilkudniowe opady, po których następują niemal całkowicie bezdeszczowe dni.

Najczęstszych deszczów można spodziewać się w marcu – nie ma jednak reguły – największa ilość opadów w danym miesiącu potrafi zmieniać się z każdym rokiem. W porze deszczowej (od marca do początku czerwca) temperatura rzadko spada poniżej 25°C.

Krótka pora deszczowa zaczyna się w październiku i trwa do listopada, jednakże w tym okresie nie pada bez przerwy, a raczej co kilka dni i nie przez cały dzień. Często, jeśli pada w nocy lub rano, to po południu wychodzi słońce. Średnie temperatury powietrza w ciągu dnia sięgają w tych dwóch miesiącach 30°C. 

Redakcja poleca