Obserwuj w Google News

To największa i najdłuższa polska wieś. Leży u stóp najbardziej zdradliwej góry w kraju!

2 min. czytania
03.11.2020 14:19
Zareaguj Reakcja

Ta polska wieś ma na koncie kilka rekordów. Dla turystów jednak jest doskonałą bazą wypadową na jedną z najbardziej zdradliwych i kapryśnych gór w kraju!

Zawoja
fot. Shutterstock

Zastanawialiście się kiedyś, która wieś w Polsce dzierży tytuł największej? Okazuje się, że jest ona jednocześnie najdłuższą w kraju. Mowa oczywiście o Zawoi, która leży w województwie małopolskim. To wyjątkowe miejsce graniczy z Babiogórskim Parkiem Narodowym, ale dość długo pomijane było na rzecz leżącego w pobliżu Zakopanego.

Zawoja to wyjątkowe miejsce na podróżniczej mapie Polski. Turystów przyciąga dlatego, że jest doskonałą bazą wypadową w malownicze Beskidy. Możemy się stąd dostać np. na Mosorny Groń czy na Magurkę. Jednak miłośników wrażeń najbardziej interesuje fakt, że z Zawoi bardzo blisko jest do jednego z najbardziej zdradliwych szczytów w Polsce. I choć nie jest on wcale najwyższy, ani specjalnie stromy, lubi być bardzo kapryśny!

Zobacz także: Wulkany w Polsce. Gdzie można je znaleźć i czy warto je zobaczyć?

Ten zdradliwy szczyt to Babia Góra, zwana także Diablakiem i... "polskim Kilimandżaro". Co takiego ma w sobie ta góra, ale też, co przede wszystkim zobaczyć w bajkowej Zawoi? Koniecznie sprawdźcie.

Redakcja poleca

Zawoja - najdłuższa i największa wieś w Polsce

Zawoja mierzy aż 18 km długości i zajmuje ok. 100 km2 powierzchni. Wieś licząca 7 tys. mieszkańców zwykle zostawała daleko w tyle - jeśli chodzi o zainteresowanie turystów Małopolską - za Zakopanem czy Krakowem. Teraz trend ten wyraźnie się zmienił.

Jak podaje portal WP Turystyka, Zawoja w 2020 roku trafiła na 10. miejsce najchętniej odwiedzanych w Małopolsce miejsc. Co ciekawe, wyprzedziła sam Kraków, który do tej pory był jednym z turystycznych faworytów tego regionu.

Czym Zawoja kusi turystów polskich, ale i zagranicznych? Można stąd udać się w bajkowe Beskidy, które dostarczą nam niesamowitych wrażeń. To miejsce idealne na piesze i rowerowe wycieczki, ale znajdą tu rozrywkę również miłośnicy sportów zimowych. Największa i najdłuższa wieś w Polsce leży też u stóp Babiej Góry, czyli "polskiego Kilimandżaro", które jest celem fanów wędrowania po górach i zdobywania kolejnych szczytów.

Babia Góra to szczyt położony w Beskidach Zachodnich, dokładnie na granicy polsko-słowackiej. Ma wysokość 1725 m n.p.m, a wędrowanie na jej wierzchołek wiąże się z możliwością obserwowania różnych pięter klimatyczno-roślinnych. Góra ta nazywana jest też jedną z najbardziej zdradliwych, gdyż warunki pogodowe ciągle się na niej zmieniają. W ciągu 10 minut możemy tu doświadczyć słońca, za chwilę spadku temperatury i pojawienia się znikąd mocnego wiatru.

Prócz bliskiego sąsiedztwa Babiej Góry, turyści cenią sobie w Zawoi też takie atrakcje, jak: kościół św. Klemensa z XIX wieku, ulubiony szlak papieża Jana Pawła II, halę barankową czy wodospad na Mosornym Potoku

Mieliście okazję odwiedzić tę malowniczą wieś?