,

Zdumiewające odkrycie w grobowcu Jezusa

Nina Czochara
30.11.2017 10:28

Pomimo licznych przebudowań, pożarów oraz trzęsień ziemi grobowiec Jezusa nadal posiada oryginalne elementy konstrukcyjne. To nowe, sensacyjne odkrycie w słynnej Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Sanktuarium co roku odwiedza miliony pielgrzymów z całego świata. 

Zdumiewające odkrycie w grobowcu Jezusa
fot. Flickr

Bazylika Grobu Świętego to najważniejsza świątynia chrześcijańska. Przez wieki nękana była przez wojny oraz żywioły. Na początku XI wieku została zupełnie zburzona i odbudowana. Naukowcy od lat próbują potwierdzić, czy w związku z przebudową w 1009 roku zachowano pierwotną lokalizację bazyliki i czy naprawdę znajduje się w miejscu, które potwierdziła delegacja z Rzymu w 325 roku.

Ostatnie badania archeologiczne potwierdzają, że pozostałości skalnej groty wewnątrz bazyliki są wciąż w tym samym miejscu. Dowodem na to jest przebadana próbka zaprawy murarskiej pomiędzy naturalną skałą jaskini i marmurową płytą grobu. Zaprawa pochodzi z połowy IV wieku. Chociaż archeolodzy nie mogą potwierdzić, że właśnie w tym miejscu złożono ciało Jezusa, jednak można z całą pewnością stwierdzić, że pierwsze prace rozpoczęły się tu w czasach cesarza rzymskiego – Konstantyna.

Marmurowa płyta grobu nie była podnoszona od przebudowy na początku XIX wieku, aż do 26 października 2016, kiedy rozpoczęto prace renowacyjne i pobrano kilka próbek zaprawy do badań. To, co najbardziej zaskoczyło naukowców rok temu, to kolejna marmurowa płyta, na której powierzchni wyryty był znak krzyża. Dwa dni później, 28 października, odsłonięto wnętrze samej niszy grobowej – w opinii naukowców w stanie nienaruszonym. Fredrik Hiebert, archeolog z National Geographic, podkreślił, że to odkrycie jest potwierdzeniem tezy, iż przez wieki lokalizacja grobu nie uległa przesunięciu. 

___

RadioZET.pl/CN/national-geographic.pl