Obserwuj w Google News

Spektakularna zorza polarna rozświetliła niebo. "Widoki nie z tej ziemi"

2 min. czytania
13.10.2021 09:37
Zareaguj Reakcja

Zapierająca dech w piersiach zorza polarna rozświetliła niebo w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet Europy. Świadkowie tego niesamowitego, podniebnego zjawiska opublikowali w sieci liczne zdjęcia oraz nagrania. Internaucie nie kryją swojego zachwytu. 

Zorza polarna
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Zorza polarna była widoczna na niebie w Stanach Zjednoczonych we wtorek (12 października). Podniebny spektakl mogli też podziwiać mieszkańcy Kanady oraz Wielkiej Brytanii od późnej nocy po wczesny środowy poranek. Media społecznościowe zostały zalane relacjami entuzjastów obserwacji nocnego nieba. 

USA, Kanada. Spektakularne ujęcia zorzy polarnej

Jak można zobaczyć na zdjęciach i nagraniach, nocne niebo mieniło się różnymi odcieniami zieleni. Sami mieszkańcy przyznawali, że nigdy nie widzieli czegoś równie pięknego. 

"Widok nie z tego świata! Tak się cieszę, że wielu mogło być świadkami takiego zjawiska" – napisał jeden z autorów zdjęć na Twitterze. 

W sieci pojawiło się też krótkie nagranie ukazujące "taniec zorzy polarnej". Zjawisko zostało uchwycone w Stanach Zjednoczonych niedługo przed północą. 

Redakcja poleca

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Podniebny spektakl w USA czy Kanadzie był efektem poniedziałkowego koronalnego wyrzutu masy na Słońcu (ang. CME), czyli olbrzymiego obłoku plazmy wyrzucanego w przestrzeń międzyplanetarną. Jest on uznawany za jeden z głównych czynników kształtujących pogodę kosmiczną. 

Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać (dzięki CME) w innych częściach świata. Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel - na niebiesko lub fioletowo. 

Źródło: TVN Meteo