Obserwuj w Google News

Zorza polarna w Polsce? Niesamowite zdjęcia zachwyciły internautów

Nina Czochara
2 min. czytania
23.03.2018 09:58
Zareaguj Reakcja

Nie są to zdjęcia z Norwegii czy Islandii, ale prosto z Mazur. Niesamowite zjawisko zorzy polarnej udało się uchwycić fotografowi z Wielkopolski. Zdjęcia cieszą się ogromną popularnością wśród internautów. I nie ma się czemu dziwić, bo ujęcia zorzy polarnej robią ogromne wrażenie. 

Zorza polarna w Polsce - Mazury
fot. Facebook/Rafal Nowosielski - Fotografia Krajobrazowa

Zorza polarna przyciąga przede wszystkim imponującą feerią barw — może być zielona, fioletowa, żółta, niebieska, a nawet czerwona czy purpurowa. To niesamowite zjawisko udało się zaobserwować fotografowi z Wielkopolski — Rafałowi Nowosielskiemu — który wybrał się na Mazury właśnie po to, aby wykonać najlepsze ujęcia zorzy polanej.

Zorza polarna w Polsce

Jak wspomina autor zdjęć na swoim profilu na Facebooku: 

 Miejsce z natury dobrane już dawno jako najlepsze w okolicy, a przy tym w jakiś sposób unikalne, magiczne. Tutaj zawsze Mi się udaje. Ileż to już tam kadrów powstało, a żaden niepodobny do poprzedniego. Ileż nocy nieprzespanych ze ślepiami wytrzeszczonymi do granic możliwości w ciemnościach nieprzeniknionych. Ileż wspaniałych wspomnień.

Zorza polarna w Polsce
fot. Facebook/Rafal Nowosielski - Fotografia Krajobrazowa

W tym roku Rafał  Nowosielski urządzał polowania na zorzę już sześć razy, a tylko jedno skończyło się powodzeniem. Ale pomimo nieudanych prób czy niesprzyjającej zdjęciom pogody fotograf uważa, że skuteczność jego prób jest i tak wysoka. 

 Polska to nie Norwegia, Finlandia czy Islandia. W naszej części Europy zobaczenie zorzy to dużo większe wyzwanie niż tam. Przekonałem się o tym na własnej skórze, ale cieszę się, że chociaż od czasu do czasu mamy szansę ją podziwiać — powiedział. 

Warto zobaczyć także niesamowite fotografie, które udało się zrobić Rafałowi Nowosielskiemu trzy lata temu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Tafle lodu lewitujące nad ziemią. Sieć obiegły niesamowite zdjęcia

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna jest świetlnym zjawiskiem wywołanym aktywnością słoneczną (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) i tzw. burzami magnetycznymi — jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Zorza polarna kształtuje się około 100 km nad powierzchnią Ziemi. Występuje w różnych barwach: zielonej, żółtej, czerwonej, a także bardzo często białej. Widziany kolor zależy też od określonego gazu — tlen powoduje występowanie czerwonego i zielonego koloru, natomiast azot purpury i bordo. Lżejsze gazy, jak na przykład wodór i hel, świecą na niebieski i fioletowy. 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC