Obserwuj w Google News

Zorza polarna widziana z kosmosu. Spektakularne ujęcie obiegło sieć

2 min. czytania
30.09.2021 08:43
Zareaguj Reakcja

Jeden z astronautów pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opublikował na swoim Twitterze spektakularne zdjęcie. Można na nim zobaczyć zorzę polarną rozciągającą się nad Ziemią. Takie ujęcie z perspektywy kosmosu robi ogromne wrażenie. 

Zorza polarna
fot. Shutterstock

Thomas Pesquet co jakiś czas dzieli się w mediach społecznościowych zdjęciami wykonanymi z pokładu ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Fotografia, którą niedawno się pochwalił na Twitterze, zachwyci nie tylko pasjonatów obserwacji kosmosu. 

Zorza polarna nad Ziemią. Niesamowite ujęcie z kosmosu

Fotografię zrobiono z wysokości ponad 400 kilometrów, na której przelatuje nad naszą planetą stacja kosmiczna. Na zdjęciu można zobaczyć zapierającą dech w piersiach zorzę polarną, a dokładniej zielone łuny, które okalają cześć Ziemi. Niżej widać chmury rozciągające się nad oceanem. 

Pesquet uwiecznił ten niezwykły widok 20 sierpnia, jednak dopiero teraz postanowił się nim podzielić w mediach społecznościowych. Jak przyznał astronauta we wpisie zamieszczonym na Twitterze, zdjęcie jest wyjątkowe ze względu na fakt, że Ziemia została rozświetlona przez Księżyc w pełni. W efekcie zacieniona strona naszej planety zrobiła się tak jasna, jak w ciągu dnia.

Do powstawania zorzy polarnej przyczynia się aktywność Słońca, które emituje wiatr słoneczny składający się ze strumieni naładowanych cząstek. Gdy dochodzi do interakcji pomiędzy polem magnetycznym Ziemi a cząstkami pochodzącymi ze Słońca, zderzają się one z atomami i cząsteczkami wypełniającymi atmosferę naszej planety. Takie "zderzenia" prowadzą z kolei do powstawania energii uwalnianej w formie światła, które tworzy wielobarwny spektakl.

To nie pierwszy raz, gdy spektakularne zjawisko zorzy polarnej można podziwiać z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto obejrzeć również film z 2017 roku z zapierającymi dech w piersiach widokami.

Redakcja poleca

Źródło: Twitter, Na Temat