Obserwuj w Google News

Zwiedzanie Luwru: 7 najważniejszych atrakcji, wskazówek i zabytków muzeum

4 min. czytania
03.07.2021 16:49
Zareaguj Reakcja

Luwr - jedno z największych muzeum na świecie. Poznaj najważniejsze zabytki, godziny otwarcia i ceny biletów dawnego pałacu królewskiego w Paryżu

Zwiedzanie Luwru: 7 najważniejszych atrakcji, wskazówek i zabytków muzeum
fot. ---

Oglądanie arcydzieł Luwru jest jedną z podstawowych rzeczy do zrobienia podczas wizyty w Paryżu. Największe muzeum na świecie - Luwr, mieści 35 000 dzieł sztuki na powierzchni wystawienniczej 73 000 metrów kwadratowych,w trzech:skrzydłach: Denon, Richelieu i Sully.

Luwr – zabytki i atrakcje turystyczne

Luwr eksponuje najpiękniejsze dzieła sztuki z wielu różnych epok. Wśród wystawionych „chefs d'oeuvre” będziesz miał okazję odkryć styl, artystę lub okres, który najlepiej Cię definiuje.

Odkryj Piramidę Luwru

Zamówiona przez francuskiego prezydenta François Mitterranda (1981 – 1995) piramida wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na swój nowoczesny styl kontrastujący z klasycznym Luwrem. Dziś jednak Piramida Luwru jest istotną częścią muzeum. Służy zarówno jako hol wejściowy, jak i miejsce na zakupy, ta paryska atrakcja jest również pierwszą rzeczą, którą zobaczysz zbliżając się do muzeum. To będzie twój pierwszy kontakt z dziełami sztuki, które odkryjesz później.

Mona Lisa Leonarda da Vinci (skrzydło Denona, sala 711)

Wielu odwiedzających przyjeżdża do Luwru tylko po to, aby zobaczyć ten jeden obraz, który z pewnością jest najsłynniejszym dziełem sztuki w muzeum. Stworzony przez Leonarda da Vinci około 1503 roku obraz pokryty dodatkową warstwą pleksi, zwykle otoczony jest tłumem turystów, którzy próbują go zobaczyć.
Uczeni zastanawiają się, co sprawia, że Mona Lisa jest jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie. Jednym z wyjaśnień jest owiana tajemnicą tożsamość bohaterki. Uważa się, że widniejąca na obrazie kobieta to Lisa Gherardini, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo.

Innym wyjaśnieniem sławy obrazu jest jej enigmatyczny uśmiech, prawdopodobnie symbolizujący ideał szczęścia. Jej urzekająca ekspresja i spojrzenie na boki potrafią oczarować widzów, których Mona Lisa wydaje się obserwować z dowolnego miejsca w pokoju.

Les Noces de Cana Paolo Veronese (skrzydło Denona, sala 711)

Les Noces de Cana (Uczta weselna w Kanie) to mistrzowska kompozycja ukazująca biblijną scenę ślubu w Kanie Galilejskiej, wydarzenie według Jana Apostoła, w którym Chrystus dokonuje cudu przemienienia wody w wino.

Vénus z Milo (skrzydło Sully, pokój 346)

Wenus z Milo jest jednym z najważniejszych zabytków muzeum Luwr. Ta urzekająca statua, znana również jako Afrodyta, reprezentuje grecki ideał piękna. Stworzony około 100 roku p.n.e. posąg bogini odzwierciedla stylizację późnego okresu hellenistycznego. Dzieło zahipnotyzowało świat sztuki odkąd zostało odkryte na greckiej wyspie Milos. Niestety brakujące kawałki marmuru utrudniają pełną identyfikację i zrozumienie posągu. Historycy sztuki próbowali sobie wyobrazić, jak ułożone były jej ramiona. Niektórzy uważają, że mogła trzymać jabłko, koronę lub tarczę. Inna hipoteza głosi, że Wenus trzymała w jednej ręce lustro, by podziwiać swoje odbicie.

Ludwik XIV autorstwa Hyacinthe Rigaud (skrzydło Sully, pokój 916)

Ten emblematyczny obraz „Króla Słońca” został stworzony w 1701 roku przez francuskiego malarza portretów królewskich Hyacinthe Rigaud. Obraz pierwotnie miał być prezentem dla Filipa V z Hiszpanii, jednak francuski dwór tak bardzo go lubił, że obraz nigdy do niego nie trafił. Ludwik XIV miał 63 lata, kiedy malowano ten portret. Oddany z niezwykłą szczegółowością portret przedstawia Ludwika XIV jako ostateczny obraz władzy absolutnej.

Oszustwo z asem karo, Georges de la Tour (Sully Wing, pokój 912)

Pełny zaskakujących szczegółów i ukrytych emocji "Cheat with the As of Diamonds" (Le Tricheur à l'as de Carreau) to ciekawa praca do obserwacji. Scena odgrywa dramat moralny o trzech pokusach uważanych za grzechy: pożądaniu, alkoholu i hazardzie. Stworzony około 1635 roku The Cheat with the As of Diamonds zajmuje honorowe miejsce wśród XVII-wiecznych francuskich Peintres de la Réalité (Malarzy Rzeczywistości).

To tylko kilka z mnóstwa zabytków jakie czekają na Ciebie w muzeum. Luwr jest tak ogromnym miejscem, że wizyta może być przytłaczająca. Aby uzyskać jak najlepsze wrażenia i upewnić się, że zobaczysz wszystkie najważniejsze atrakcje, wypróbuj wycieczki z przewodnikiem, która jest oferowana na miejscu. Trzygodzinna wycieczka obejmuje zestawy słuchawkowe, dzięki którym możesz usłyszeć, jak historię i znaczenie arcydzieł muzeum, od bezcennych obrazów po klejnoty koronne. Po wycieczce z przewodnikiem możesz zostać, aby kontynuować zwiedzanie na własną rękę.

Luwr - godziny otwarcia

Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00 z wyjątkiem wtorków. Ostatnie wejście do muzeum odbywa się na 1 godzinę przed jego zamknięciem. Zwiedzający zostaną poproszeni o opuszczenie sal wystawowych na 30 minut przed zamknięciem.

Luwr - ceny biletów

Cena biletu do muzeum to 17 euro. Osoby poniżej 26 roku życia posiadają wstęp wolny. Bilety mogą być wykorzystane do wstępu zarówno na stałe kolekcja, jak i wystawy czasowe. Zgodnie ze środkami podjętymi w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 wszyscy odwiedzający, w tym ci uprawnieni do bezpłatnego wstępu mogą odwiedzić muzeum tylko ze wcześniejszą rezerwacją.

Luwr – przydatne informacje

  • Aby uniknąć kolejek w Musée du Louvre, spróbuj wejść przez Bramę Lwów (Porte des Lions)
  • Do muzeum najlepiej wybrać się rano (przed 11:00),
  • Jeśli wybierasz się na wystawę czasową, upewnij się, że dokonałeś rezerwacji przed przybyciem do muzeum. W przeciwnym razie prawdopodobnie będziesz musiał stać w kolejce nawet do 3h(!)
  • Muzea są bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca
  • Luwr posiada kilkanaście restauracji, kawiarni, czy barów z przekąskami. Comptoir du Louvre pod Szklaną Piramidą oferuje kanapki i francuskie wypieki, a w eleganckim pawilonie skrzydła Denon w pobliżu galerii malarstwa francuskiego Café Mollien serwuje proste menu z pysznymi lunchami.