Obserwuj w Google News

Wirtualnie podróże po świecie. 20 atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić online

Nina Czochara
5 min. czytania
24.03.2020 09:46
Zareaguj Reakcja

Wielbiciele podróży, którym już brakuje odkrywania nowych miejsc, mogą wybrać się w wirtualną wyprawę po świecie. Nie wychodząc z domu, można zobaczyć najpiękniejsze i najpopularniejsze atrakcje turystyczne świata. Te niesamowite miejsca i zabytki również w wersji internetowej robią ogromne wrażenie.

Wirtualne zwiedzanie zabytków
fot. Pixabay

Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków z całego świata bez wychodzenia z domu? To możliwe. Oto lista 20 najpopularniejszych budowli z różnych zakątków świata, które warto zwiedzić wirtualnie.

1. Wielki Mur Chiński

To jeden z największych i najsłynniejszych zabytków w Chinach. Powszechnie uznawany za cud świata ma ponad 2000 lat historii. Wielki Mur Chiński liczy najprawdopodobniej 21 196 km (chodzi o długość całego systemu fortyfikacji – łącznie z rzekami, wzgórzami i rowami). W rzeczywistości nie ma jednego „wielkiego muru”, zamiast tego tworzy go wiele odcinków, które były wznoszone na przestrzeni wielu wieków. Nie ulega jednak wątpliwości, że to jeden z najbardziej okazałych zabytków na świecie.

Wielki-Mur-Chinski
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzanie Wielkiego Muru Chińskiego

2. Burdż Chalifa, Dubaj

Ten imponujący wieżowiec szczyci się mianem najwyższego budynku na świecie – ma 828 metrów wysokości. Burdż Chalifa (Burj Khalifa) liczy 160 pięter, a swoim wyglądem przypomina kwiat pustyni. Nie sposób pominąć tej budowli w krajobrazie Dubaju, bo widać ją z odległości nawet 95 kilometrów – pod warunkiem, że nie ma gęstej mgły wiszącej nad drapaczami chmur i przysłaniającej ich wielkość. 

Wirtualne zwiedzanie Burdż Chalifa

3. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu jest najlepiej zachowanym miastem Inków, które powstało w XV wieku na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Ruiny tego miasta stały się jednym z siedmiu nowych cudów świata. Krajobraz tego miasta – na który składają się tarasowo ułożone ruiny pałacu – robi ogromne wrażenie. Cały kompleks wpisano na listę UNESCO.

Wirtualne zwiedzanie Machu Picchu

4. Mont Saint Michel, Francja

Ta skalista wyspa znajduje się w zatoce Mont-Saint-Michel, na kanale La Manche. Ogromne wrażenie robi majestatycznie położone na wzgórzu  sanktuarium Michała Archanioła. Według jednej z legend został tu pochowany sam Juliusz Cezar. Ciekawy jest też fakt, że Mont-Saint-Michel staje się wyspą jedynie podczas przypływów, w czasie odpływów przekształca się w półwysep, odsłaniając rozległe plaże.

Mont Saint Michel
fot. pixabay

Wirtualny spacer po Mont Saint Michel

5. Pałac Buckingham, Londyn

To miejsce kojarzy niemal każdy. Buckingham Palace jest największym na świecie pałacem królewskim, który od 1837 roku pełni funkcję siedziby monarszej. Dla samych mieszkańców obiekt ten stanowi symbol Wielkiej Brytanii i jest miejscem odbywania się ważnych uroczystości państwowych.

Wirtualne zwiedzanie Pałacu Buckingham

6. Statua Wolności, Nowy Jork

Statua Wolności, symbol Nowego Jorku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie.   Gigantyczny pomnik przedstawia kobietę trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Był to swoisty dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość USA.

Statua Wolności
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzanie Statuy Wolności

7. Most Brookliński

To jeden z najstarszych i najpiękniejszych mostów na świecie. Ma długości 1,8 km i łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan. Most „zagrał” w znanych produkcjach filmowych, m.in. „Godzilla” czy „Jestem legendą”.

Wirtualne zwiedzanie mostu Brooklińskiego

8. Wielki Meczet Szejka Zayeda, Abu Zabi

To 8. największy meczet na świecie. Świątynia jest w stanie pomieścić nawet 40 tys. wiernych. Wielki Białą fasadę meczetu pokrywa marmur i 24-karatowe złoto, z kolei dziedziniec zdobi największa na świecie marmurowa mozaika z kwiatowym wzorem.  Wielki Meczet Szejka Zayeda należy do 25 najlepszych atrakcji turystycznych świata.

Wielki Meczet Abu Zabi
fot. flickr

Wirtualne zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda

9. Pałac Pena w Sintrze

Pałac Pena, wznoszący się na jednym ze szczytów Portugalii, uznawany jest za jeden z siedmiu cudów tego kraju. Charakterystyczna, kolorowa budowla stanowi jeden z głównych obiektów epoki romantyzmu XIX wieku na świecie.  Pałac widnieje też na liście UNESCO.

Pałac Pena
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzanie Pałacu Pena

10. Koloseum, Rzym

Koloseum jest nie tylko symbolem Rzymu, ale też jedną z najpopularniejszych budowli świata.  Antyczna arena (powstała ok. 80 roku) mogła pomieścić nawet 70 tys. widzów, którzy mieli okazję obserwować walki gladiatorów, polowania na zwierzęta czy bitwy morskie. Choć Koloseum było wielokrotnie niszczone i przebudowywane, do dziś zachwyca turystów z całego świata.

Koloseum
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzania Koloseum

11. Chichen Itza, Meksyk

Chichén Itzá, dawne centrum kultury Majów i Tolteków, jest jednym z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. Zabytek ten uznawany jest za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Najlepiej zachowanym obiektem w ruinach miasta świątynią Kukulkana (El Castillo) przypominająca piramidę. Budowla zachowała się w doskonałym stanie, mimo tego, że jej wiek szacuje się na ponad 1500 lat. 

Chichen Itza
fot. Pixabay

Wirtualne zwiedzanie Chichen Itza

12. Akropol, Ateny

To jedna z najważniejszych atrakcji Aten i serce miasta.  Akropol nazywany był „światem bogów” – to tu właśnie oddawano cześć najważniejszym z nich – Atenie, Zeusowi, Posejdonowi. Największe wrażenie robi położony w centralnej części Partenon, czyli dom Ateny, niegdyś jeden z cudów świata. Obecnie w Atenach zabronione jest stawianie budynków wyższych niż dziewięciopiętrowe, aby nic nie zasłaniało widoku na Akropol. 

Wirtualne zwiedzanie Akropolu

13. Wieża Eiffla, Paryż

To najbardziej rozpoznawalny obiekt architektoniczny Paryża oraz całej Francji. Swoją nazwę wieża zawdzięcza głównemu konstruktorowi, inżynierowi Gustavowi Eiffelowi. Do tej pory ta niesamowita atrakcja przyciągnęła ponad 230 milionów turystów z całego świata.

Wieża Eiffla
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzanie wieży Eiffla obejmuje podziwianie niesamowitych krajobrazów z jednego z tarasów wieży.

14. Tadż Mahal, Indie

Tadż Mahal jest wizytówką Indii i najpopularniejszym obiekt turystycznym w tym kraju. Z powstaniem tego miejsca wiąże się smutna historia. To imponujące mauzoleum zostało zbudowane przez władcę Szahdżachana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

Tadż Mahal
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzanie Tadż Mahal

15. Sagrada Familia, Barcelona

Ta barcelońska świątynia jest najbardziej rozpoznawalnym i wciąż nieukończonym dziełem Antonio Gaudiego. Budowę tego imponującego obiektu rozpoczęto w 1882 roku, a zakończenie jej planowane jest na 2026 rok. Zgodnie z założeniami projektowymi Sagrada Familia ma posiadać 18 wież i stać się najwyższym kościołem na świecie. 

Wirtualne zwiedzanie świątyni Sagrada Familia

16.   Piramidy w Gizie

Egipskie piramidy fascynują i przyciągają turystów od wieków. Zadziwia precyzja, z jaką w ówczesnych czasach zostały wykonane – mają niemal identyczne wymiary. Największa z nich jest Piramida Cheopsa - ma 147 metrów wysokości i przez ponad 3800 lat była najwyższą konstrukcją na ziemi.

piramidy Giza
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzanie piramid w Gizie

17.   Błękitny Meczet w Stambule

Błękitny Meczet jest jednym z najważniejszych zabytków w stolicy Turcji. Ta XVII-wieczna świątynia muzułmańska została wzniesiona za panowania sułtana Ahmeda I. Jest jednym z ostatnich przykładów “klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji.

Wirtualne zwiedzanie Błękitnego Meczetu

18.   Kreml, Rosja

Kreml to gród warowny w kształcie trójkąta położony na wzgórzu w Moskwie. Jest to obecnie kompleks zabudowań książęcych, cerkwi i budynków administracyjnych (jego powierzchnia zajmuje łącznie 28 ha). W 1990 roku Kreml został wpisany na listę UNESCO.

Kreml
fot. pixabay

Wirtualne zwiedzaniu Kremla

19.   Pałac Westministerski

Ten zabytkowy, neogotycki pałac jest tak naprawdę jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich. To tutaj, od 1066 roku, koronowani są królowie brytyjscy. Pałac Westministerski jest zarazem popularną atrakcją Londynu.  Do jego zabudowań należy m.in. wieża zegarowa zwana Big Benem.

Wirtualne zwiedzanie Pałacu Westministerskiego

 20.   Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie to zespół muzeów, które gromadzą zbiory poszczególnych papieży (łącznie to 54 muzeów tematycznych, galerii oraz sal). Najbardziej imponująco prezentuje się Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła – to miejsce, gdzie odbywają się konklawe.

Wirtualne zwiedzanie Muzeów Watykańskich

ZOBACZ TAKŻE: