Obserwuj w Google News

Wydano alert w popularnym kurorcie Hiszpanii. Głodne ryby atakują turystów

2 min. czytania
11.09.2023 09:37
Zareaguj Reakcja

Turyści wypoczywający w Alicante mają powody do obaw. W ostatnim czasie w morzu dochodzi do coraz większej liczby ataków ze strony agresywnych ryb. Wydano nawet oficjalne ostrzeżenia po tym, jak ratownicy zgłaszali nawet 15 ukąszeń dziennie.

Ryby atakują turystów
fot. Gustavo Valiente/Xinhua News/East News

Na plażach Hiszpanii w wielu miejscach robi się niebezpiecznie. W połowie lipca informowaliśmy, że problemem stają się inwazyjne mikoralgi, które bardzo szybko rozprzestrzeniają się po wybrzeżu. Te brązowe rośliny widoczne na plażach stanowią zagrożenie, bo wytwarzają substancje wywołujące u ludzi gorączkę, nudności czy ból gardła. Eksperci obwiniają za to zjawisko zmiany klimatu i wynikające z nich ocieplenie wód.

Teraz pojawił się nowy problem. W okolicy słynnego kurortu  Alicante turyści są coraz częściej atakowani przez ryby przypominające piranie. Wydano nawet alert dla plażowiczów - informuje portal Wirtualna Polska Turystyka, powołując się na lokalne media. 

Redakcja poleca

Hiszpania. Ryby atakują w popularnym kurorcie

Panikę na słynnej plaży w Benidorm na terenie Alicante wywołały ryby z gatunku oblada melanura. Nawet kilkanaście osób dziennie zgłaszało się do ratowników po tym, jak zostały ukąszone podczas kąpieli w morzu. Wielu turystów wybiegało z wody z krzykiem, zostając pogryzionym aż do krwi.

Osoby, które zostały zaatakowane, twierdzą, że niebezpieczne ryby mają około 30 cm długości i można je rozpoznać po czarnej plamie na ogonie. Stworzenia te wyczuwają małe rany na skórze i wówczas atakują. Pozostawiają ślady mocnych ugryzień na nogach, ramionach czy plecach. W alercie wydanym dla plażowiczów podkreślono, by nie wchodzić do morza w biżuterii, ponieważ błyskotki mogą zachęcać ryby.

Dlaczego ryby atakują turystów? Eksperci znają przyczynę

Eksperci ostrzegają, że powodem ataków mogą być wysokie temperatury wody. Ciepła woda przyspieszyła metabolizm ryb, zwiększając ich apetyt i powodując, że szukają jeszcze więcej pożywienia. Według Laboratorium Klimatologicznego Uniwersytetu w Alicante temperatura morza u wybrzeży Benidorm wynosi obecnie około 30 stopni Celsjusza. Zjawisko atakowania ludzi przez gatunek oblada melanura zostało po raz pierwszy zgłoszone w sierpniu 2017 r., ale nasiliło się w ostatnich latach.

Ryby z tego gatunku występują zwykle wokół wyspy Tabarca, osiem kilometrów od lądu. Są wszystkożerne, ale na co dzień ich dieta składa się głównie z bezkręgowców, glonów i traw morskich. Turyści często dokarmiają je w porcie niedaleko Alicante. W tym roku stworzenia te zbliżyły się znacznie do linii brzegowej, coraz częściej atakując plażowiczów. 

Nie przegap