Szwajcarska wioska szuka nowych mieszkańców. Zapłaci ponad 300 tys. zł za przeprowadzkę

14.03.2023 11:53

Albinen to mała miejscowość położona w Alpach, która z otwartymi rękoma przyjmie nowych mieszkańców. Władze gotowe są nawet zaproponować wszystkim chętnym na przeprowadzkę spore wynagrodzenie. 4-osobowa rodzina może zgarnąć 70 tysięcy franków szwajcarskich, czyli ponad 300 tys. złotych. Jest jednak kilka haczyków. 

Valais, Szwajcaria
fot. Shutterstock

Albinen to niewielka wioska w południowo-wschodniej części Szwajcarii. Położona jest w kantonie Valais na zboczu góry na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza. Pod koniec 2020 roku miejscowość tę zamieszkiwały 243 osoby. W ostatnich latach wielu mieszkańców zdecydowało się na przeprowadzkę do większych miast w poszukiwaniu pracy. Kilka lat temu wraz z odejściem trzech ostatnich rodzin, zamknięto nawet lokalną szkołę.

Albinen ma problem podobny do innych małych miejscowości w Szwajcarii - wyludnia się w szybkim tempie. Dlatego właśnie, podobnie jak pięć lat wcześniej, pojawił się pomysł wsparcia finansowego w zamian za przeprowadzkę. Kto może się zgłosić i jakie warunki trzeba spełnić?

Szwajcarska wioska oferuje 300 tys. zł nowym mieszkańcom

Zgodnie z programem czteroosobowa rodzina może zgarnąć 70 tys. franków szwajcarskich. Na osobę dorosłą przypada 25 tys. franków i kolejne 10 tys. franków na każde dziecko

Chociaż oferta tak dużego wynagrodzenia w zamian za przeprowadzkę w Alpy jest kusząca, są też inne wymagania. Na sam początek Albinen szuka osób w wieku poniżej 45 lat. Co więcej, trzeba być obywatelem Szwajcarii z zezwoleniem na pobyt CMieszkańcy krajów Unii Europejskiej, państw należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub USA i Kanady mogą je uzyskać po pięciu latach pobytu w Szwajcarii. 

Zobacz także: Zabytkowy pałac we Włoszech wystawiony na sprzedaż. Cena może zaskoczyć

Ale to nie wszystko. Aby dołączyć do programu, należy zamieszkać w domu o wartości co najmniej 200 tys. franków szwajcarskich. Do tego trzeba pozostać w Albinen przez minimum 10 lat. W przypadku opuszczenia tej malowniczej wioski przed upływem tego terminu, należy zwrócić wszystkie przyznane pieniądze.

Obecnie lokalna gospodarka Albinen w głównej mierze opiera się na turystyce. Wiele domów, które opuścili dawni mieszkańcy, zamieniono w kwatery wakacyjne i miejsca krótkoterminowego wynajmu mieszkań.

Prezydent gminy Beat Jostin w 2017 roku podkreślał, że Albinen charakteryzuje się spokojem, fenomenalnymi widokami, świetną jakością powietrza i wieloma godzinami słońca przez cały rok.

Źródło: Daily Mail, Fly4free

loader