,

Amsterdam zakazuje palenia marihuany. Szykują się wysokie mandaty

25.05.2023 15:13

Od czwartku 25 maja w Amsterdamie zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Władze wprowadziły zakaz palenia marihuany w ścisłym centrum miasta. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości 100 euro.

Amsterdam zakazuje palenia marihuany. Szykują się wysokie mandaty
fot. Karol Makurat/REPORTER/EASTNEWS

Amsterdam cieszy się ogromną popularnością. To bez wątpienia jedna z najsłynniejszych stolic w Europie. Turyści przyjeżdżają tu jednak nie tylko dla zabytków i atrakcji. Niektórzy chcą przede wszystkim skorzystać z rozrywkowej strony miasta. Podróżni nie stronią więc od alkoholu, używek i głośnych imprez. To jednak nie do końca podoba się tutejszym władzom.

Amsterdam zakazuje palenia marihuany. Szykują się wysokie mandaty

Pod koniec 2022 roku pisaliśmy, że Amsterdam ostrzega turystów i rusza z kampanią zatytułowaną: "Trzymaj się z daleka". Radny odpowiedzialny za sprawy gospodarcze Sofyan Mbarki tłumaczył wówczas, że władze chcą ograniczyć wizerunek miasta jako miejsca, w którym można się "wyluzować". Mbarki dodał, że chce m.in. skrócić godziny otwarcia lokali w dzielnicy czerwonych latarni, a także wprowadzić zakaz palenia marihuany w niektórych częściach centrum stolicy.

Plany te sukcesywnie wchodzą w życie. W połowie lutego br. informowaliśmy, że Amsterdam wprowadza zakaz palenia marihuany. "Dla wielu mieszkańców i przyjezdnych jest to historyczna zmiana, albowiem przez długi czas Amsterdam był traktowany jako miasto, w którym wszystko było możliwe i dozwolone" - napisał wówczas dziennik "Het Parool". Nowe przepisy miały wejść w życie od maja i tak się stało. 

Zobacz także: UFG apeluje do turystów. "To uchroni przed dodatkowymi kosztami"

Od czwartku obowiązuje zakaz palenia marihuany w dzielnicy czerwonych latarni, placu Dam, Damraku i Nieuwmarkt, czyli w ścisłym centrum miasta, szczególnie popularnym wśród odwiedzających Amsterdam turystów. Przepisy nie obejmują tarasów kawiarni sprzedających marihuanę. Osoby, które nie będą stosować się do nowych zasad, mogą otrzymać mandat w wysokości 100 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 450 zł. 

Władze zaostrzyły przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jakiś czas temu w Amsterdamie wprowadzono również inne zmiany. Wirtualna Polska Turystyka podaje, że lokalne władze zaostrzyły m.in. przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Ponadto restauracje i bary w weekendy nie mogą przyjmować nowych gości od godziny 1.00. Same lokale nie mogą być czynne dłużej niż do 2.00. 

Zmiany dotknęły też osoby świadczące usługi seksualne. Władze zdecydowały, że mogą one przyjmować klientów maksymalnie do 3.00 w nocy, a nie do 6.00, jak to było do tej pory.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

loader
Najpiękniejsze miejca na świecie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Pawluszek)/turystyka.wp.pl

Logo radiozet Dzieje się