,

Andaluzja: 8 najciekawszych miejsc i atrakcji

Nina Czochara
22.01.2019 16:30

Jeden z najgorętszych regionów Europy. Ojczyzna tańca flamenco i korridy. Kraina słońca, plaż i gajów oliwnych. Miejsce przyciągające niezwykłymi zabytkami z zamkiem Alhambra oraz pałacem Alkazar w Sewilli na czele. Andaluzja najpełniej oddaje wszystko to, co kojarzy się z Hiszpanią. Odkrywamy jej największe atrakcje. 

Granada - Alhambra
fot. Shutterstock

Andaluzja, rozciągająca się w południowej Hiszpanii, leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, co zapewnia jej prawie 3 tysiące słonecznych godzin w roku. Ale nie tylko przyjemna pogoda przyciąga do tego miejsca. Dzięki zróżnicowanemu terenowi i obfitej roślinności Andaluzja słynie również z przepięknych krajobrazów. Można tu znaleźć dzikie plaże z białym piaskiem, ciągnące się bez końca gaje oliwne, parki narodowe, szlaki górskie, stoki narciarskie, a nawet pustynię. Co warto zobaczyć w Andaluzji? Podpowiadamy.

1. Sewilla: stolica Andaluzji

To nie tylko stolica całego regionu, ale również tętniące życiem miasto z hiszpańskim temperamentem, niezwykłymi zabytkami i gorącym klimatem – lato w Sewilli uznawane jest za jedno z najgorętszych w Europie. Temperaturę w tym miejscu dodatkowo podnoszą hucznie obchodzone święta, m.in. Feria de Abril, czyli jeden z największych w Andaluzji festiwal folkloru, flamenco i korridy.

Sewilla - plac Hiszpański
fot. Shutterstock

Symbolem Sewilli jest Giralda – górująca nad miastem dzwonnica największej na świecie gotyckiej katedry wpisana na listę UNESCO. Wśród cennych zabytków trzeba wymienić również Alkazar, czyli XI-wieczny królewski pałac Sewilli z rozległym ogrodem. Na zwiedzających duże wrażenie robi również park Marii Luizy ze słynnym Placem Hiszpańskim, który słynie z pięknie ozdobionych mostów nad sztuczną rzeką oraz bogato zdobionym pawilonem.

Zobacz także

2. Kordoba: mieszanka kultur

Niemal tysiąc lat temu Kordoba była najbogatszym miastem Europy. Do dziś na terenie miasta zachowały się ślady trzech różnych kultur – rzymskiej, arabskiej i żydowskiej. Symbolem Kordoby i jej najważniejszym zabytkiem jest Mezquita – wielokrotnie przebudowywany meczet, mieszczący obecnie katedrę katolicką. Sama starówka Kordoby pełna jest gotyckich kościołów i barokowych budynków.

Mezquita - Kordoba
fot. Pixabay

Charakterystyczna dla tego miasta jest również jej kuchnia. Odważnym serwuje się rabo de toro, czyli ogon byka, a szukającym orzeźwienia, chłodnik salmorejo, który podawany z jajkiem i szynką iberyjską.

Zobacz także: Gibraltar – skrawek Wielkiej Brytanii u granic Hiszpanii [Historia i atrakcje] 

3. Kadyks: hiszpańska Hawana

Kadyks, położony na wąskim półwyspie między zatoką a Oceanem Atlantyckim, to niemal miasto na wodzie. W dawnych czasach można było dostać się tu jedynie od strony wody lub przez przesmyk łączący je z lądem. Obecnie, już łatwo dostępne dla odwiedzających, miasto zachęca swoim żywym, radosnym klimatem, za sprawą którego nazywane jest czasem „hiszpańską Hawaną”.

Kadyks
fot. Shutterstock

Miasto uznawane jest za najstarsze w Hiszpanii i jedno z najstarszych w Europie (powstało najprawdopodobniej ok. 1100 roku p.n.e.). Warto przespacerować się uliczkami starego miasta Kadyksu i zobaczyć 350-letnią katedrę (Catedral de Santa Cruz) będącą mieszanką różnych stylów architektonicznych. Ta okazała świątynia, zwieńczona ogromną kopułą pokrytą złocistymi azulejos, robi ogromne wrażenie.

Zobacz także

4. Malaga: w stolicy „Słonecznego Wybrzeża”

Malaga jest drugim co do wielkości miastem w Andaluzji oraz turystyczną stolicą regionu Costa del Sol, nazywanego „Słonecznym Wybrzeżem”. Jako jedno z najstarszych miast w Europie (zamieszkiwane od VIII wieku p.n.e.) może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami. Warto zobaczyć twierdzę Alcazaba wzniesioną jeszcze w starożytności po to, by bronić miasta przed piratami. Ruiny zamku stanowią jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie do dziś zachowały się w Hiszpanii. 

Malaga Alcazaba
fot. Shutterstock

Ale Malaga to nie tylko burzliwa historia i zabytki, ale również piękne wybrzeże z 15 kilometrami piaszczystych, jasnych plaż. To właśnie one w dużej mierze przyciągają do tej części hiszpańskiego wybrzeża turystów spragnionych wypoczynku.

Zobacz także

5. Granada – perła Andaluzji

Granada jest wyjątkowym połączeniem andaluzyjskiej pogody ducha, hiszpańskiego temperamentu i arabskiej przeszłości. „Kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział” – tak brzmi popularne w tej części Hiszpanii powiedzenie, które podkreśla wyjątkowość tego miasta.

Granada
fot. Shutterstock

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest zespół pałacowy Alhambra wzniesiony w XIII wieku i będący arcydziełem architektury arabskiej w Hiszpanii. Obowiązkowym punktem zwiedzania Granady powinny być również położone na wzgórzu, pełne krętych i klimatycznych uliczek zabytkowe dzielnice Albaicín i Sacromonte.

6. Puente Nuevo: niesamowity most

Puente Nuevo, czyli „Nowy Most”, jest główną atrakcją położonego na skraju wąwozu miasta Ronda i najczęściej fotografowanym obiektem w regionie. XVIII-wieczny most powstał nad głębokim na 100 metrów wąwozem El Tajo i łączy niejako starą część miasta z nową.

Puente Nuevo
fot. Shutterstock

Budowa tej monumentalnej konstrukcji o długości 160 metrów zajęła prawie 50 lat. Projekt José Martína de Aldehuela ukończono w 1793 roku i do dziś spełnia bardzo dobrze swoją „funkcję”.

Zobacz także

7. El Caminito del Rey: niebezpieczny szlak

El Caminito del Rey, czyli „ścieżka króla”, to stuletni szlak biegnący wzdłuż urwisk wąwozu Gaitanes w pobliżu miasteczka El Chorro. Uznawany jest za jedną z najniebezpieczniejszych tras świata. Ściany wąwozu dochodzą do wysokości ponad 100 metrów, a prowadząca wzdłuż nich ścieżka złożona jest z betonowych platform. 

El Caminito del Rey
fot. Shutterstock

Aby przebyć szlak El Caminito del Rey, należy mieć ze sobą sprzęt alpinistyczny i duże doświadczenie. W ostatnich latach ścieżka przeszła gruntowną renowację, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo dla śmiałków, którzy odważą się przejść po najbardziej przerażającej trasie świata.

8. Huelva: kulinarne królestwo Andaluzji

Huelva zasłynęła za sprawą hiszpańskich specjałów. Tu tutaj znajdziemy najlepszą iberyjską szynkę, sery i oliwki, z których słynie cała Hiszpania. Wybrzeże i klimat Huelvy stwarza wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu, żeglowania i nurkowania, a plaże La Bota, Los Enebrales i piękna Punta Umbria nastrajają do relaksu i słodkiego lenistwa.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC