Bergamo: atrakcje i przewodnik. Zwiedzanie Bergamo w jeden dzień

Nina Czochara
06.09.2019 15:58

Bergamo to przepiękne włoskie miasto brukowanych alejek, dzwonnic, kopuł i niezwykłych zabytków z czasów średniowiecza i renesansu. Największą atrakcją Bergamo jest położone na wzgórzu i świetnie zachowane Stare Miasto. Co jeszcze warto zobaczyć? Przedstawiamy plan zwiedzania Bergamo w jeden dzień.

Bergamo
fot. Shutterstock

Bergamo jest popularnym włoskim miastem, a zarazem stolicą prowincji o tej samej nazwie. Ciekawe jest samo położenie tego miasto – Bergamo podzielone jest w charakterystyczny sposób na dwie części – zabytkowe, "Górne Miasto" (Citta Alta lub Bergamo Alta) i bardziej nowoczesne "Dolne Miasto" (Citta Bassa). Połączenie między górną i dolną częścią Bergamo zapewnia kolejka linowa – Funicolare Bergamo Alta.

Bergamo cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Według statystyk to drugie po Mediolanie najchętniej odwiedzane miasto w regionie Lombardii. Niemałe znaczenie ma tutaj fakt, że znajduje się tutaj lotnisko (Mediolan-Bergamo), na które latają tanie linie lotnicze – bilety można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Warto poświęcić choćby jeden dzień na zwiedzanie tego miasta. Przedstawiamy największe atrakcje Bergamo.

BERGAMO ALTA (Górne Miasto): spacer po starówce

Bergamo Alta, usytuowane w górnej części miasta, uznawane jest za jedną z najpiękniejszych starówek w regionie Lombardii, a nawet całych Włoszech. Cała część Starego Miasta Bergamo otoczona jest murami obronnymi wzniesionymi w XVI wieku. Ich struktura niewiele się zmieniła i odzwierciedla pierwotny system.

Zobacz także

Weneckie mury Bergamo i cztery bramy

Zwiedzając górną część miasta Bergamo, trzeba obowiązkowo przespacerować się wzdłuż murów obronnych rozciągających się na długości ponad 6 km. Dzięki temu można z innej z perspektywy oglądać Stare Miasto, a jednocześnie podziwiać dolną część Bergamo. Weneckie mury stanowią najbardziej charakterystyczny element Bergamo Alta.

Mury obronne Bergamo
fot. Shutterstock

Ważnym elementem murów weneckich są cztery bramy. Głównym wjazdem do Górnego Miasta jest brama św. Augustyna, natomiast brama św. Jakuba przeznaczona jest tylko do ruchu pieszego. W weekend cała przestrzeń otoczona murami staje się wielką strefą przeznaczoną tylko dla pieszych.

Bazylika Matki Bożej Większej

Basilica di Santa Maria Maggiore, jak brzmi oryginalna nazwa świątyni, została wzniesiona na początku XII wieku. Dekoracje wewnątrz świątyni realizowano w XVI i XVII wieku – do dziś można podziwiać przepiękne, barokowe dekoracje. Według miejscowej legendy, mieszkańcy zaczęli wznosić tę bazylikę jako formę podziękowania dla Matki Bożej za ochronę ich miasta przed suszą i dżumą, które nawiedziły miasto w XII wieku.

Bazylika Matki Bożej Większej w Bergamo
fot. Shutterstock

Wejście do świątyni możliwe jest od strony placu Piazza del Duomo przez (tzw. Portal Czerwonych Lwów), jak również znajdującego się po przeciwnej stronie Piazza Rosate. Wstęp do Bazyliki Matki Bożej Większej jest bezpłatny. Wchodząc od Piazza del Duomo, warto zatrzymać się przy Cappella Colleoni. To kaplica, w której znajduje się nagrobek Bartolomea Colleoniego, włoskiego kondotiera. Zabytek ten uznawany jest za perłę renesansowej architektury.

Plac Vecchia

To plac w samym sercu starej części Bergamo. W miejscu tym wznosi się Palazzo Nuovo mieszczący Bibliotekę Angelo Mai z kolekcją cennych ksiąg pochodzących z XVI wieku. Niegdyś obiekt ten służył jako budynek rady miejskiej.
Po przeciwnej stronie placu znajduje się Palazzo della Ragione – najstarsza siedziba miejska w Lombardii. Obecnie mieści się tu przestrzeń wystawiennicza Accademia Carrara. Do budynku przylega wieża Torre Civica – na jej szczyt można wjechać za niewielką opłatą.

Wzgórze San Vigilio

Obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Bergamo powinno być wzgórze San Vigilio. Można tam dotrzeć jedną z dwóch kolejek Funicolare. Na sama górę można też dotrzeć pieszo – warto jednak mieć świadomość, że uliczki są kręte, wąskie i strome. Ale ten wysiłek jest warty widoków, które czekają już na samej górze.

Wzgórze San Vigilio
fot. Shutterstock

Kościół San Michele al Pozzo Bianco

Ta niewielka świątynia, położona na placu o tej samej nazwie, jest jednym z najstarszych kościołów w Lombardii. Budowla powstała około VII wieku, a w kolejnych wiekach była wielokrotnie przebudowywana. Wnętrze kościoła jest udekorowana niezwykłymi freskami pochodzącymi z XIV i XV wieku. Warto odwiedzić to miejsce również ze względu na fakt, że nie trzeba obawiać się dużej liczby turystów.

Zobacz także

BERGAMO CITTA BASSA (Dolne Miasto)

Będąc w Bergamo, warto zwiedzić też dolną część miasta – bardziej nowoczesną od tej zabytkowej, położonej na wzgórzu. Tutaj też znajduje się mnóstwo sklepów, restauracji, barów, miejsc noclegowych oraz dworzec kolejowy, z którego można dotrzeć m.in. do Mediolanu czy jeziora Como. Dolne Miasto, mimo tego że powstało na początku XX wieku, może pochwalić się kilkoma zabytkami z wcześniejszych epok.

Porta Nuova

To główny plac Citta Bassa, a zarazem szeroka brama otoczona neoklasycznymi budynkami i prowadząca do nowoczesnego centrum. Pomiędzy ulicami Tasso i XX Settembre znajduje się główne centrum handlowe miasta - powstało na początku XX wieku.

Porta Nuova Bergamo
fot. Shutterstock

Accademia Carrara w Bergamo

To miejsce powinno być obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Bergamo nie tylko dla miłośników sztuki. Accademia Carrara jest najważniejszą galerią sztuki w Lombardii, założoną w 1794 roku. Można tam zobaczyć dzieła prawdziwych mistrzów, m.in. Botticelli, Mantegna, czy Raffaello. Co więcej, znajdują się tam cenne rzeźby, porcelana i wiele innych dzieł sztuki z głównych europejskich i włoskich szkół.

Kościoły Santi Bartolomeo i San Spirito

Kościół Santi Bartolomeo powstał w XVII wieku dla zakonu dominikanów. We wnętrzu świątyni znajdują się cenne dzieła malarstwa ołtarz z obrazem Lorenza Lotta z początku XVI wieku. Warto zobaczyć też kościół Santo Spirito ze słynnym obrazem Madonna z Dzieciątkiem - również autorstwa Lorenza Lotta.

Kolejka Funiculare

Właśnie w Citta Bassa znajduje się kolejka Funiculare (przy ulicy Vittorio Emmanuele II) prowadząca do górnej części - Bergamo Alta. Na linii kursują dwa wagony z 50 miejscami każdy. Kontynuacją tej linii jest druga kolej linowo-torowa – Bergamo-San Vigilio.

Kolejka Funiculare Bergamo
fot. Shutterastock

Zobacz także

Bergamo: jak dojechać z lotniska do centrum?

Z lotniska Bergamo-Orio al Serio można dojechać do centrum jednym autobusem. Tuż po wyjściu z hali przylotów znajduje się przystanek, z którego rusza autobus nr 1 - kursuje co 20 min, jedzie przez całe centrum i kończy trasę przy Citta Alta. Przejazd trwa od 15-20 minut. Bardzo dobrą opcją jest kupno biletu 24-godzinnego w cenie 5 euro - upoważnia do całodniowych przejazdów komunikacją miejską, z kolejką Funicolare włącznie. Bilety można kupić jeszcze na lotnisku - w informacji turystycznej - dodatkowo można poprosić o bezpłatną mapkę po Bergamo. 

Źródło: Mediolan i Lombardia. Travelbook. Wydanie 2, Helion 2018